Czy spółdzielnia mieszkaniowa może obniżyć koszty energii?

Materiał promocyjny Banku Gospodarstwa Krajowego
70 proc. budynków w Polsce jest nieefektywnych energetycznie. Eksperci nie mają wątpliwości: albo zmodernizujemy nasze domy, albo koszty ich ogrzewania będą coraz wyższe. Polska Strategia Renowacji Budynków przewiduje przeprowadzenie termomodernizacji 7,5 mln budynków do 2050 roku.

Obniżenie kosztów energii wyzwaniem spółdzielni mieszkaniowych

Szczecinecka Spółdzielnia Mieszkaniowa (SSM) przeprowadziła w zarządzanych przez siebie budynkach kompleksową termomodernizację. Inwestorzy zastosowali innowacyjne rozwiązania, na które decydują się nieliczni: hybrydową instalację odnawialnych źródeł energii, połączenie pomp ciepła z fotowoltaiką. Mieszkańcom przynosi to konkretne oszczędności na rachunkach, a jednocześnie podnosi jakość ich życia. Nie bez znaczenia jest ograniczenie emisji CO2 i zużycia paliw kopalnych, czyli korzyści środowiskowe. Inwestycja została zrealizowana dzięki wsparciu z Programu TERMO, który realizuje Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK).

Termomodernizacja pilnie potrzebna

Według danych Stowarzyszenia Fala Renowacji około 70 proc. budynków w Polsce jest nieefektywnych energetycznie, a 16 proc. to prawdziwe „energetyczne czarne dziury”, a ich utrzymanie ze względu na koszty ogrzewania, będzie coraz droższe.

Kompleksowa modernizacja, czyli tzw. fala renowacji, czeka wszystkie państwa europejskie. 75 proc. budynków w UE jest nieefektywnych energetycznie, a prawie 34 mln Europejczyków nie stać na ogrzewanie swojego domu bądź mieszkania.

W Polsce przyjęto Długoterminową Strategię Renowacji Budynków, która określa rok 2050 jako granicę osiągnięcia wysokiej efektywności energetycznej i niskoemisyjności budynków. Realizacja strategii rozpoczęła się w 2020 r., a w sumie planuje się do tego czasu przeprowadzenie termomodernizacji 7,5 mln budynków.

Co możemy zrobić, aby obniżyć koszty ogrzewania

Zdaniem ekspertów nie ma innego wyjścia - albo zmodernizujemy nasze domy, albo będą nam doskwierać wysokie koszty ich ogrzewania. Tym bardziej, że UE wprowadziła tzw. klasy energetyczne budynków: od najbardziej energooszczędnej klasy A do najsłabszej – G. Budynki o najsłabszych parametrach technicznych będą obowiązkowo poddawane termomodernizacji. Ale korzyści są oczywiste. Rachunki za ogrzewanie domów niezmodernizowanych są zdecydowanie wyższe niż w przypadku budynków, w których wykonano termomodernizację.

Czy spółdzielnia mieszkaniowa może obniżyć koszty energii?

Przewidywana „fala” renowacji budynków będzie korzystna dla portfeli lokatorów, stworzy także miejsca pracy dla pracowników przy termomodernizacji i produkcji materiałów budowlanych. Inwestycje w efektywność energetyczną budynków mieszkalnych do 2050 roku mogą też przynieść polskiej gospodarce oszczędności w wysokości 17 mld euro. Przeprowadzone remonty i termomodernizacje mają jeszcze jeden wymierny walor dla mieszkańców - przedłużają żywotność nieruchomości o kilkadziesiąt lat.

Spółdzielnie szukają rozwiązań, które zapewnią mieszkańcom większy komfort życia i przyniosą realne oszczędności. Do takich rozwiązań należy termomodernizacja, której wymaga wiele budynków wielorodzinnych w naszym kraju. Jest to jednak wyjątkowo kosztowne przedsięwzięcie. Łatwiej jest je zrealizować dzięki rozwiązaniom takim jak te dostępne w Programie TERMO - mówi prezes zarządu SSM Paweł Wronowski.

Poprawa efektywności energetycznej budynków wielorodzinnych wpływa na lepszą jakość życia mieszkańców, pozwala obniżyć rachunki i ograniczyć szkodliwą emisję. Jako polski bank rozwoju wspieramy takie przedsięwzięcia, realizując program TERMO. Mogą z niego skorzystać m.in. wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe, towarzystwa budownictwa społecznego, społeczne inicjatywy mieszkaniowe i samorządy. Wsparcie obejmuje termomodernizację i remonty budynków oraz instalację odnawialnych źródeł energii – mówi dyrektor Regionu Zachodniopomorskiego BGK, Michał Falkowski

W trosce o przyszłość naszych portfeli

Bank Gospodarstwa Krajowego, który realizuje program TERMO, to polski bank rozwoju, jedyna taka instytucja w kraju. Bank wspiera zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy Polski. Jak to robi? Realizuje programy i udziela finansowań, które wpływają m.in. na powstawanie miejsc pracy, budowę mieszkań, rozwój infrastruktury i poprawę jakości powietrza.

Warto również dodać, że BGK skupia się na 8 obszarach: rozwój przemysłu; przedsiębiorczości; infrastruktura; transport i logistyka; mieszkalnictwo; ochrona zdrowia; spójność społeczna i terytorialna; finanse publiczne oraz bezpieczeństwo strategiczne.
BGK, poprzez współpracę z biznesem, sektorem publicznym i instytucjami finansowymi, odpowiada na potrzeby gospodarcze oraz podejmuje szereg inicjatyw promujących zrównoważony rozwój.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński