Członkowie PZMot ze Szczecina świętowali dostojny jubileusz. W ich żyłach płynie benzyna

Oskar Masternak
Oskar Masternak
W hotelu Vulcan odbyły się uroczystości z okazji 70-lecia powstania Polskiego Związku Motorowego. Zasłużonym działaczom wręczono pamiątkowe medale.

Polski Związek Motorowy obchodził w sobotę swoją siedemdziesiątą rocznicę powstania. Wśród honorowych gości m.in. Józef Seredyński (honorowy wiceprezes ds. sportu), związany ze Szczecinem i związkiem od roku 1946.

Do PZM-otu należało wielu znanych szczecinian. Wystarczy wspomnieć chociażby Bogdana Walknowskiego, członka kadry narodowej, rajdowca startującego z powodzeniem w Rajdzie Kormorana, Rajdzie Polski czy Rajdzie Fiata czy Radzie.

Pierwszym prezesem Zarządu Okręgowego był Franciszek Jarzyński (żołnierz legionów Polskich, a w czasie II wojny światowej, członek AK i Powstaniec Warszawski), zasłużony dla rozwoju sportów motorowych w naszym regionie. Otrzymał tytuł Pioniera Szczecina i Honorowego Prezesa PZM. W 2018 roku na dzięki staraniom PZMot, rada miasta nazwała jego imieniem ulicę przyległą do Netto Areny.

Po roku 1980 działający przy PZM-ocie Automobilklub Szczeciński cieszył się zasłużoną sławą najlepszego w Polsce. Jego zawodnicy zdobywali czołowe miejsca na wszystkich znanych imprezach. Wśród najbardziej znanych zawodników byli Witold Witkowski, Mariusz Podkalicki, Józef Liszczak (obecny wiceprezes PZM), Józef Gutmacher, Małgorzata Serbin, Witold Nalewaj i wielu innych.

Skonfederowane ze związkiem kluby uczestniczą dziś w organizacji wielu znanych imprez motorowych, w tym - motocrossowych Mistrzostwach Strefy Polski Zachodniej, w Mistrzostwach Polski Quadów, Mistrzostwach Pomorza Zachodniego w Cross Country, Pucharze Świata w Rajdach Terenowych Baja Poland i wielu innych. W Zarządzie Okręgowym obecnie jest sfederowanych 25 klubów z 930 członkami.

Warto przypomnieć, że początek PZM datowany jest w Polsce na 22 kwietnia 1950 r., a już 27 kwietnia 1950 r. ukonstytuował się Zarząd Okręgowy w Szczecinie. Po Franciszku Jarzyńskim tę funkcję pełnili: Mieczysław Górski, Dionizy Klimas, Włodzimierz Łyczywek, Józef Liszczak, a obecnie Andrzej Ptak.

Pierwsze zawody motocrossowe na nieistniejącym już torze przy al. Wojska Polskiego odbyły się w 1963 r. jako Międzynarodowe Mistrzostwa Polski.Przypomnijmy też, ze działa też przy Zarządzie Okręgowym Klub Junak, który w latach 1958 - 1965 był czołowym klubem motorowym w kraju, a jego członkowie wywalczyli dwukrotnie tytuł mistrza Polski.

iPolitycznie - 300 milionów Putina by skorumpować Świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński
Dodaj ogłoszenie