MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Członkowie PZMot ze Szczecina świętowali dostojny jubileusz. W ich żyłach płynie benzyna

Oskar Masternak
Oskar Masternak
W hotelu Vulcan odbyły się uroczystości z okazji 70-lecia powstania Polskiego Związku Motorowego. Zasłużonym działaczom wręczono pamiątkowe medale.

Polski Związek Motorowy obchodził w sobotę swoją siedemdziesiątą rocznicę powstania. Wśród honorowych gości m.in. Józef Seredyński (honorowy wiceprezes ds. sportu), związany ze Szczecinem i związkiem od roku 1946.

Do PZM-otu należało wielu znanych szczecinian. Wystarczy wspomnieć chociażby Bogdana Walknowskiego, członka kadry narodowej, rajdowca startującego z powodzeniem w Rajdzie Kormorana, Rajdzie Polski czy Rajdzie Fiata czy Radzie.

Pierwszym prezesem Zarządu Okręgowego był Franciszek Jarzyński (żołnierz legionów Polskich, a w czasie II wojny światowej, członek AK i Powstaniec Warszawski), zasłużony dla rozwoju sportów motorowych w naszym regionie. Otrzymał tytuł Pioniera Szczecina i Honorowego Prezesa PZM. W 2018 roku na dzięki staraniom PZMot, rada miasta nazwała jego imieniem ulicę przyległą do Netto Areny.

Po roku 1980 działający przy PZM-ocie Automobilklub Szczeciński cieszył się zasłużoną sławą najlepszego w Polsce. Jego zawodnicy zdobywali czołowe miejsca na wszystkich znanych imprezach. Wśród najbardziej znanych zawodników byli Witold Witkowski, Mariusz Podkalicki, Józef Liszczak (obecny wiceprezes PZM), Józef Gutmacher, Małgorzata Serbin, Witold Nalewaj i wielu innych.

Skonfederowane ze związkiem kluby uczestniczą dziś w organizacji wielu znanych imprez motorowych, w tym - motocrossowych Mistrzostwach Strefy Polski Zachodniej, w Mistrzostwach Polski Quadów, Mistrzostwach Pomorza Zachodniego w Cross Country, Pucharze Świata w Rajdach Terenowych Baja Poland i wielu innych. W Zarządzie Okręgowym obecnie jest sfederowanych 25 klubów z 930 członkami.

Warto przypomnieć, że początek PZM datowany jest w Polsce na 22 kwietnia 1950 r., a już 27 kwietnia 1950 r. ukonstytuował się Zarząd Okręgowy w Szczecinie. Po Franciszku Jarzyńskim tę funkcję pełnili: Mieczysław Górski, Dionizy Klimas, Włodzimierz Łyczywek, Józef Liszczak, a obecnie Andrzej Ptak.

Pierwsze zawody motocrossowe na nieistniejącym już torze przy al. Wojska Polskiego odbyły się w 1963 r. jako Międzynarodowe Mistrzostwa Polski.Przypomnijmy też, ze działa też przy Zarządzie Okręgowym Klub Junak, który w latach 1958 - 1965 był czołowym klubem motorowym w kraju, a jego członkowie wywalczyli dwukrotnie tytuł mistrza Polski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński