Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czerwony superksiężyc w nocy! Wyślijcie zdjęcia całkowitego zaćmienia

aip
W nocy z niedzieli na poniedziałek będziemy mogli obserwować na niebie nietypowe zjawisko astronomiczne - zaćmienie superksiężyca 28.09.2015 r. Już teraz zachęcamy Was byście wysłali swoje zdjęcia na [email protected].

Już ponad 156 tys. użytkowników Facebooka deklaruje, że w niedzielę nie zaśnie. Wszystko przez zapowiadane całkowite zaćmienie Księżyca.

Świadkami całkowitego zaćmienia Księżyca będziemy w nocy z niedzieli na poniedziałek, między godz. 2.11 a 3.24. Emocje budzi fakt, że nasz satelita będzie nie tylko bardzo blisko Ziemi, ale też zyska czerwony kolor.

Jeśli macie zamiar sfotografować to niezwykłe zjawisko to już teraz zachęcamy Was do wysyłania zdjęć na adres [email protected]l. Wszystkie zdjęcia umieścimy w specjalnej fotogalerii.

O wytłumaczenie źródła tego zjawiska zapytaliśmy specjalistę.

- Kolor czerwony Księżyca bierze się z rozpraszania światła, które składa się z wielu barw. Ponieważ barwa niebieska rozpraszana jest przez atmosferę Ziemi najbardziej, do Księżyca dociera więcej światła czerwonego. Podobne czerwone zabarwienie tarczy słonecznej obserwujemy przed zachodem naszej gwiazdy - wyjaśnia prof. dr hab. Krzysztof Murawski, kierownik Zakładu Astrofizyki i Teorii Grawitacji UMCS.

Na czym polega ten fenomen? - Zaćmienie Księżyca polega na tym, że Księżyc chowa się w cieniu Ziemi, więc światło słoneczne nie dociera bezpośrednio na powierzchnię Księżyca - mówi prof. Murawski.

Na zaćmienie już czekają internauci. - Piękne zjawisko, o którym warto wiedzieć - napisał jeden z nich.

Inny komentuje: - Specjalnie biorę w poniedziałek wolne.

Temu zainteresowaniu nie dziwi się naukowiec. - Pojawienie się Księżyca na nocnym niebie wzbudza w nas emocje - mówi prof. Murawski. - Przed wiekami nasi przodkowie wyruszali w tym czasie na polowania. Jasny Księżyc był im bardzo pomocny, oświetlając chociażby drogę.

Zaćmienie zacznie się w środku nocy. Warto poświęcić na to wydarzenie trochę snu, bo kolejny raz czerwony superksiężyc zobaczymy za 28 lat.

Kiedy oglądać zaćmienie

Pierwszy kontakt księżyca ze strefą półcienia nastąpi o godz. 02:11 28 września, jednak ta faza nie będzie jeszcze widoczna.

Zaćmienie częściowe, zwłaszcza przy głębokiej fazie od około godz. 03:45 jest już bardzo łatwo dostrzegalne, jednak etap na który wszyscy czekamy najbardziej to ten rozpoczynający się o godz. 04:11- początek fazy całkowitej. Od tej pory przez kolejnych 71 minut 55 sekund będziemy mogli zachwycać się całkowitym zaćmieniem Księżyca.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński