Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Coraz więcej boreliozy

Anna Folkman
Z uwagi na ciepłe zimy, kleszcze atakują coraz szybciej. Miejsca ich występowania to już nie tylko lasy, ale i parki, place zabaw, łąki, parki botaniczne, trawy... Ostrzeżenia przed nimi znajdziemy też nad morzem
Z uwagi na ciepłe zimy, kleszcze atakują coraz szybciej. Miejsca ich występowania to już nie tylko lasy, ale i parki, place zabaw, łąki, parki botaniczne, trawy... Ostrzeżenia przed nimi znajdziemy też nad morzem
Co roku w naszym regionie na boreliozę choruje około pół tysiąca osób. W tym może być więcej. Sanepid: W tym roku zauważamy znaczny wzrost zachorowań, a szczyt zgłoszeń przed nami.

Na atak kleszczy jesteśmy narażeni przeważnie w okresie wiosenno-letnim. Wzrost zachorowań na przenoszoną przez nie boreliozę obserwuje się natomiast w okresie jesienno-zimowym.

- Do 15 sierpnia zarejestrowaliśmy 333 przypadki boreliozy w tym 40 hospitalizacji - podaje Małgorzata Kapłan z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczecinie. - Analogicznie w 2015 roku zgłoszonych mieliśmy 248 przypadków boreliozy. W całym 2015 roku zarejestrowaliśmy 520 zachorowań na boreliozę i 70 hospitalizacji. W 2014 roku zgłoszonych zostało 513 zachorowań.

Osobami, które są najbardziej narażone na zachorowania na boreliozę są leśnicy i osoby zawodowo związane z lasem, dlatego powinny one przestrzegać zasad profilaktyki.

- Oczywiście każdy kto wybiera się do lasu powinien pamiętać o odpowiednim ubiorze i o tym, żeby dokładnie obejrzeć ciało po powrocie - dodaje Kapłan. - Porównując rok 2014 i 2015 pod względem zachorowań na boreliozę widać nieznaczny wzrost zachorowań. Na tę chwilę porównując zachorowania zgłoszone do inspekcji sanitarnej do 15 sierpnia tego roku i ubiegłego zauważalny jest znaczny wzrost zachorowań, jednak najwięcej zgłoszeń trafia do nas w 3 i 4 kwartale roku.

Jak uchronić się przed ugryzieniem i chorobą? To ochrona ciała przed kleszczami podczas przebywania w rejonach ich występowania, stosowanie środków odstraszających kleszcze - repelentów, oraz odpowiednio wczesne mechaniczne ich usuwanie. Nie ma szczepionki chroniącej przed zachorowaniem na boreliozę.

Podstawową metodą wykrywania boreliozy jest badanie krwi. Takie testy możemy wykonać najwcześniej po 6 tygodniu po ukąszeniu.

Kleszcza należy usunąć, samodzielnie lub z pomocą lekarza pierwszego kontaktu i obserwować miejsce ukłucia. W przypadku wystąpienia rumienia wędrującego, zgłosić się do lekarza, by podał antybiotyk

Zobacz także: Jak wykryć boreliozę?

Polecamy na gs24.pl:

Dzisiaj odbyła się wizja lokalna na miejscu zastrzelenia 22-latka. Przebiegła w bardzo napiętej atmosferze

Szczecin: Śmiertelnie postrzelony 22-latek. Wizja lokalna wś...

Gs24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński