Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co z dostawami szczepionek dla Polski? Niedzielski wyjaśnia

Leszek Rudziński
Leszek Rudziński
Co z dostawami szczepionek dla Polski? Niedzielski wyjaśnia
Co z dostawami szczepionek dla Polski? Niedzielski wyjaśnia Karolina Misztal
Minister zdrowia Adam Niedzielski przekazał, że polski rząd otrzymał od firmy Pfizer aktualny rozkład szczepień. - Wydaje się, że rzeczywiście jest to przejściowa sytuacja, o ile będzie realizowało się tak, jest jak jest planowane – mówił. Z kolei premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że podczas spotkania Rady Europejskiej będzie domagał się, by nie było więcej zmian w harmonogramie dostaw szczepionek na COVID-19 i zmniejszania tych dostaw.

Firma Pfizer zmniejszyła czasowo dostawy szczepionek do krajów Unii Europejskiej.

W związku z tym do Polski, zamiast zapowiadanych 360 tys., do Polski trafiło w poniedziałek jednie 176 tys. dawek szczepionki.
Minister zdrowia Adam Niedzielski przekazał dziś na antenie TVN24, że obniżka w dostawie szczepionek dotyczy tylko tego tygodnia, a od połowy lutego dostawy będą zawierać te dawki, które teraz miały być dostarczone. Przez dwa tygodnie dostawy dojdą wówczas do 400 tys. dawek.

Dodał, że „pod tym względem wydaje się, że rzeczywiście jest to przejściowa sytuacja, o ile będzie realizowało się tak, jest jak jest planowane”.

Dodatkowe szczepionki

Minister przypomniał, że Polska dokonała zakupu dodatkowych szczepionek Pfizera w ramach mechanizmu europejskiego. - W ciągu roku 2021 zadeklarowaliśmy chęć nabycia dodatkowych blisko 24 milionów dawek szczepionki. Poza standardowym kontraktem z Pfizerem - wyjaśnił Niedzielski, dodając, że 10 mln dawek będzie dostarczone w pierwszym półroczu tego roku, a 15 mln - w drugim.

- Polska kupiła dokładnie tyle dawek, ile wynika z parytetu ludnościowego w UE, a który wynosi 8,4 proc. - wyjaśnił.
Niedzielski wskazał, że doliczając ten dodatkowy zakup Pfizera „będziemy mieli zakontraktowane ponad 80 mln dawek szczepień”. Jak tłumaczył, to oznacza zapewnienie szczepionki dla ponad 40 mln Polaków. - Czyli więcej, niż mamy wszystkich obywateli, a szczepienia są tylko dla dorosłych – wyjaśniał.

Kolejność szczepień

Szef resortu zdrowia pytany był w TVN24, czy uważa, że że rząd popełnił błąd, umieszczając w pierwszej grupie przeznaczonej do szczepienia prokuratorów i funkcjonariuszy służb specjalnych przed osobami przewlekle chorymi. – Im bardziej się w ten problem zagłębiamy, to rzeczywiście przyznaję rację, że osoby z chorobami przewlekłymi powinny być zdecydowanie wcześniej zaszczepione. Być może błędem było, że od początku tak nie zrobiliśmy, bo te dyskusje trwały od początku – przyznał minister.

Niedzielski wyjaśnił także, że mechanizm na podstawie którego rząd podjął pierwotną decyzję „był prosty”. - Czy zaliczyć prokuratorów do funkcjonariuszy odpowiedzialnych generalnie za bezpieczeństwo państwa, czy nie. Odpowiedź jest taka, że są funkcjonariuszami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo i ciągłość działania państwa – wyjaśnił minister.

Premier: Będę domagał się, by nie było więcej zmniejszania dostaw szczepionek

Premier Mateusz Morawiecki weźmie dziś wieczorem udział w wideokonferencji członków Rady Europejskiej. Przywódcy UE omówią koordynację działań dotyczących pandemii, w tym rozpowszechnienia szczepionek na dużą skalę.

- Jesteśmy w kontakcie z Komisją Europejską, a ta jest w kontakcie ze wszystkimi dostawcami szczepionek. Mamy też swoje kontakty z dostawcami szczepionek, ale trzymamy się procedury, którą uzgodniliśmy na forum Unii Europejskiej – mówił w środę szef polskiego rządu.

Dodał, że podczas czwartkowego spotkani przywódców UE będzie „domagał się, żeby nie było więcej tego typu zmian w harmonogramie dostaw”. Morawiecki dodał, że jedyne zmiany, jakie według niego są dopuszczalne w przyszłości „to tylko zwiększenie dostaw” szczepionek.

Pierwsze skutki zmniejszenia dostaw. Szpitale wstrzymują szczepienia

Tak duże zmniejszenie dostaw partii szczepionek już przynosi zmiany w rozkładzie szczepień w szpitalach węzłowych. Część szpitali po prostu nie otrzymała zamówionej partii szczepionek.

W zawiązku z tym, aby zapewnić możliwość zaszczepienia osób, które już otrzymały pierwszą dawkę szczepionki, zaprzestały one szczepienia kolejnych osób z grupy 0.

Szczepienia wstrzymano m.in. w krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Żeromskiego, czy w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie (woj. pomorskie).

Docelowo zamiast zamiast 330 tys. osób z grupy 0, zaszczepi się jedynie 130 tys. osób tygodniowo (m.in. medyków).
Jak zapewnia rząd, do poziomu 330 tys. dawek tygodniowo będziemy mogli wrócić w połowie lutego, ale tylko jeśli Pfizer dotrzyma słowa i zwiększy dostawy do poszczególnych krajów UE.

Zgodnie z planem rozpocząć mają się natomiast szczepienia seniorów powyżej 70. roku życia - zaczną się od 25 stycznia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Co z dostawami szczepionek dla Polski? Niedzielski wyjaśnia - Portal i.pl

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński