MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Chorzy na raka znajdą wsparcie w Centrum Kryzysowym. Skorzystaj z darmowych porad ekspertów oraz infolinii. Nowe działy już uruchomione

Monika Góralska
Chorzy na raka wreszcie mają merytoryczne i psychologiczne wsparcie w walce z chorobą nowotworową. Centrum Kryzysowe to kompleksowa wiedza ekspertów podana w przystępnej dla każdego formie.
Chorzy na raka wreszcie mają merytoryczne i psychologiczne wsparcie w walce z chorobą nowotworową. Centrum Kryzysowe to kompleksowa wiedza ekspertów podana w przystępnej dla każdego formie. freepik.com
Rozpoznanie raka często jest szokiem dla pacjenta, który jest przerażony i potrzebuje pomocy, ale nie wie gdzie jej szukać. Centrum Kryzysowe to miejsce, w którym chorzy i ich rodziny znajdą kompleksowe i rzetelne informacje na temat wielu rodzajów nowotworów. Ruszyły właśnie nowe działy dotyczące nowotworów hematologicznych: szpiczaka, chłoniaka i białaczki. Uruchomiona została również infolinia dla pacjentów i ich rodzin. Skorzystaj z darmowych porad ekspertów.

Spis treści

Centrum Kryzysowe dla chorych na chłoniaki, szpiczaka i białaczkę. Nowe obszary już działają

Nowotwory są obecnie jedną z najczęstszych chorób na świecie. W Polsce 1,17 mln osób choruje na raka, a co roku jest on diagnozowany u ok. 170 tys. osób. Taka diagnoza to ogromny szok zarówno dla pacjenta, jak i jego rodziny. Wiele osób jest nią przerażonych, ponieważ nie ma wystarczającej wiedzy na temat poszczególnych typów nowotworów oraz możliwości ich leczenia. Pacjenci są zagubieni i często dopiero po wyjściu z gabinetu uświadamiają sobie o jak wiele rzeczy nie zapytali lekarza.

Zwykle więc zaczynają szukać informacji w internecie. Jednak łatwo pogubić się jeszcze bardziej w gąszczu wielu nieprawdziwych wiadomości, fake newsów na temat „cudownych” metod leczenia czy przerażających historii. Z myślą o nich w zeszłym roku (jesienią 2022) z inicjatywy stowarzyszenia Polskie Amazonki Ruch Społeczny powstało Centrum Kryzysowe, merytoryczna platforma, która krok po kroku przeprowadza przez wszystkie etapy diagnostyki i leczenia nowotworów. To kompleksowa platforma skupiająca wiadomości opracowane przez specjalistów, nad którymi czuwa powołana przez organizację Rada Naukowa.

Sprawdź też: Dostęp do leków na raka nie polepsza się

W Centrum Kryzysowym najważniejsze jest to, że pacjent w każdej chwili ma dostęp do aktualnej wiedzy medycznej, przygotowanej w przystępny dla niego sposób. To sprawdzone informacje, stworzone przez konkretnych autorów – praktykujących lekarzy, ekspertów w swoich dziedzinach – podsumowuje projekt dr Marcin Rymko, koordynator oddziału hematologii w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Toruniu.

Do tej pory z platformy mogły korzystać osoby z rakiem piersi, jajnika oraz płuc. Od 2 czerwca 2023 strona została wzbogacona o nowe treści dotyczące nowotworów hematologicznych: chłoniaków indolentnych, szpiczaka plazmocytowego i przewlekłej białaczki limfocytowej.

Dostarczając pacjentom odpowiedzi na nurtujące pytania zmniejszamy ich niepokój i pomagamy odnaleźć się w procesie diagnostycznym i terapeutycznym. Na naszej stronie zainteresowani mogą znaleźć też listę referencyjnych ośrodków, które posiadają odpowiednie kwalifikacje i gwarantują najwyższy standard leczenia w przypadku danego nowotworu. To bardzo ważne, bo wybór odpowiedniej placówki medycznej ma wpływ na rokowania choroby. Oprócz wiedzy zapewniamy również wsparcie psychologiczne, które jest jednym z kluczowych aspektów w przypadku nowotworów. Uruchomiliśmy infolinię pod numerem 22 105 55 33, gdzie wykwalifikowane osoby od poniedziałku do piątku w godz. 17:00-19:00 niosą bezpłatną pomoc pacjentom i ich bliskim – mówi Elżbieta Kozik, prezes Stowarzyszenia Polskie Amazonki Ruch Społeczny.

Nowotwory hematologiczne są trudne do wykrycia

Platforma Centrum Kryzysowego cały czas się rozwija. Do tej pory można było znaleźć na niej rzetelne informacje na temat raka piersi, płuca oraz jajnika. Od 2 czerwca br. dostępne są również informacje na temat nowotworów hematologicznych – chłoniaków indolentnych, szpiczaka plazmocytowego oraz przewlekłej białaczki limfocytowej. W przypadku tych nowotworów, w przeciwieństwie do raka piersi czy jelita grubego, nie ma dostępnych badań screeningowych, które umożliwiają wczesne wykrycie choroby. Początkowo nie dają one jednoznacznych objawów i często mylone są z osłabieniem czy przeziębieniem. Jednak nieprawidłowości pojawiają się w badaniach krwi, dlatego bardzo ważne jest regularne wykonywanie morfologii i zwracanie uwagi na wszelkie nieprawidłowości w funkcjonowaniu własnego organizmu.

Niezbędną wiedzę w zakresie nowotworów hematologicznych pacjenci i ich rodziny znajdą od teraz na stronie centrumkryzysowe.org.pl. Zamieszczone zostały tam m.in. informacje o objawach, czynnikach zwiększających ryzyko zachorowania, przebiegu nowotworów, ścieżkach ich leczenia czy postępowaniu w sytuacji nawrotu choroby.

Gdybym był pacjentem onkologicznym, chciałbym wiedzieć trzy podstawowe rzeczy. Gdzie się leczyć, czy informacje, które czytam są aktualne – w przypadku hematologii stan wiedzy zmienia się bardzo szybko – oraz kto jest ich autorem, czy mogę zweryfikować te informacje. Wówczas jako pacjent czułbym się bezpiecznie. Centrum Kryzysowe to wyjątkowa strona, która daje rzetelną, przystępną wiedzę i poczucie bezpieczeństwa – komentuje dr Marcin Rymko, hematolog.

W kolejnych miesiącach Centrum Kryzysowe będzie poszerzane o nowe treści na temat kolejnych nowotworów. Warto więc na bieżąco zaglądać na stronę i poszerzać swoją wiedzę, aby w chwili diagnozy nowotworu u siebie lub bliskich nie odczuwać lęku oraz wiedzieć, jak sobie poradzić w tej trudnej sytuacji.

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Uzupełnij domową apteczkę

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński