MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Chcesz się pozbyć chwastów? Wiele z nich to pożyteczne rośliny. Wykorzystaj je dla zdrowia i z pożytkiem dla ogrodu. Poznaj ich zalety

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Wideo
od 16 lat
Wiele roślin nazywamy chwastami i uważamy za zupełnie bezużyteczne. Kiedy tylko pojawią się w ogrodzie, wydajemy im walkę i staramy się je wyplenić. Warto jednak wiedzieć, że niektóre z nich to rośliny jadalne albo wręcz zioła, a ich właściwości wykorzystuje się zarówno w ziołolecznictwie, jak i kosmetyce. Sporo z tych dzikich roślin przydaje się także w ogrodzie, np. do produkcji ekologicznych nawozów albo środków ochrony roślin. Oto 20 pożytecznych rodzajów „zielska” – przedstawiamy ich właściwości i zastosowania.

Spis treści

„Chwast” twoim wrogiem? Niekoniecznie!

Wielu ogrodników zwalcza chwasty, traktując je jako wroga numer 1 swojego ogrodu. Na facebookowych grupach ogrodniczych jednym z najczęściej zadawanych pytań jest „czy to chwast?”. Tymczasem okazuje się, że pojęcie „chwast” jest dość umowne.

W pewnym uproszczeniu można przyjąć, że chwast to roślina, która rośnie tam, gdzie jej nie chcemy. Często jest dobrze przystosowana do warunków i konkuruje z uprawianymi roślinami o składniki pokarmowe i wodę. Ale niekoniecznie jest złem i zagrożeniem samym w sobie.

Wśród pospolitych chwastów jest wiele pożytecznych roślin. Mają właściwości lecznicze, są smaczne, albo można wykorzystać je w ogrodzie. Poznaj pożyteczne
Wśród pospolitych chwastów jest wiele pożytecznych roślin. Mają właściwości lecznicze, są smaczne, albo można wykorzystać je w ogrodzie. Poznaj pożyteczne „chwasty”. Katarzyna Laszczak

Wiele zależy od okoliczności. Cenione przez nas owies i żyto pierwotnie były chwastami pszenicy (owies do tej pory na Bliskim Wschodzie jest traktowany jako chwast zbóż). Chwastem będzie też róża rosnąca na polu ziemniaków. Oczywiście nie wszystkie chwasty są tak spektakularne. Wśród nich jest wiele roślin o niepozornym wyglądzie, ale cennych właściwościach odżywczych, smakowych, a nawet leczniczych.

Wyrywać chwasty czy nie?

To, że wśród chwastów jest wiele pożytecznych roślin, oczywiście nie oznacza, że musimy pozwolić zarosnąć naszym grządkom i rabatom. Jeśli uprawiamy kwiaty lub warzywa, to rzeczywiście dobrze jest im zapewnić optymalne warunki, a to oznacza również pielenie i eliminację roślinnej konkurencji.
Warto jednak zwracać uwagę na to, co wyrywamy. Może po pieleniu grządek będziemy mieć materiał na sałatkę lub napar czy zbiór smacznych przypraw? Może nie trzeba usuwać wszystkiego zewsząd? Wiele chwastów ma też walory ozdobne – wystarczy wspomnieć polne maki czy chabry bławatki. Obecnie popularny staje się trend, który jest bardzo pożyteczny – to docenianie dzikich roślin. Warto zwracać na nie uwagę, cenić i wykorzystywać. A także powstrzymać się od stosowania chemicznych środków chwastobójczych (herbicydów).

Jak wykorzystać dzikie rośliny?

Dzikie rośliny, które dziś z uporem zwalczamy, były wykorzystywane przez wieki. Dziesiątki z nich stanowiły tzw. „pożywienie głodowe” – jedzono je z konieczności, kiedy nie było nic innego. Inne były traktowane jako pełnowartościowe pożywienie lub rośliny lecznicze. Wiele przywracało siły po zimie, kiedy pojawiały się pierwsze zielone listki, bogate w składniki mineralne.
Sporo chwastów to po prostu rośliny smaczne i zdrowa, które mogą wzbogacić naszą kuchnię, ale też apteczkę, kosmetyczkę, a nawet przydadzą się w ogrodzie – do nawożenia innych roślin i zwalczania szkodników.

Oczywiście nie znaczy to, że wszystkie dzikie rośliny, które rosną w naszym ogrodzie, są jadalne. Nigdy nie spożywajmy roślin, których nie jesteśmy pewni! Bo są i rośliny trujące, również śmiertelnie. Nie zbierajmy też roślin rosnących przy drogach i innych zanieczyszczonych miejscach.

Jakie chwasty są pożyteczne?

Oto 20 popularnych roślin, które nazywamy chwastami, ale są pożyteczne. Zobacz, jak wyglądają i jak je wykorzystać.

Polecjaka Google News - RegioDom

To przyda Ci się w ogrodzie

Materiały promocyjne partnera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Chcesz się pozbyć chwastów? Wiele z nich to pożyteczne rośliny. Wykorzystaj je dla zdrowia i z pożytkiem dla ogrodu. Poznaj ich zalety - e-Ogródek

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński