Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chcesz mieć super zbiory borówek amerykańskich? Postaw na mikoryzę. To naturalny i łatwy sposób wzmocnienia roślin

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Na borówki amerykańskie bardzo dobrze wpływa mikoryza, czyli szczepionka grzybowa, która wzmacnia krzewy.
Na borówki amerykańskie bardzo dobrze wpływa mikoryza, czyli szczepionka grzybowa, która wzmacnia krzewy. pixabay.com
Borówki amerykańskie to jedne z najchętniej uprawianych krzewów owocowych. Jednak mają one dość specyficzne wymagania i nie wszędzie dobrze rosną. Ale jest prosty sposób, by rośliny dawały mnóstwo dużych owoców, a także zdrowo rosły. To mikoryza, czyli naturalna szczepionka grzybowa dla tych roślin. Sprawdź, kiedy i jak stosować mikoryzę do borówek. To łatwe!

Spis treści

Borówki amerykańskie mogą lepiej owocować

Borówki amerykańskie szturmem podbiły nasze ogrody. To jedne z najchętniej uprawianych krzewów. Dostarczają smacznych i zdrowych owoców, długo plonują, nie są trudne w uprawie i nie zajmują wiele miejsca – słowem – to idealne rośliny do przydomowych ogrodów.

Jest jednak pewne „ale”. Bo borówki amerykańskie mają jedno bardzo ważne wymaganie, które nie zawsze spełniamy. Muszą mieć kwaśną ziemię. Jednak w ogrodach rzadko taka występuje w sposób naturalny. I dlatego borówki mają problem z pobieraniem składników odżywczych z gleby, gorzej rosną i tworzą mniejsze owoce. Można temu łatwo zapobiec, stosując odpowiednio kwaśne podłoże w miejscu, w którym sadzimy krzewy, a potem zasilając je nawozami zakwaszającymi. Ale jest jeszcze jeden prosty i naturalny sposób. To mikoryza.

Uwaga: pamiętajmy, że borówki muszą mieć też słońce, regularne cięcie, a także najlepiej posadzić co najmniej dwa krzewy, ponieważ są obcopylne.

Sprawdź: Kiedy i jak przycinać borówkę amerykańską oraz jakie nawozy stosować

Co to jest mikoryza?

Mikoryza to współpraca między korzeniami roślin i grzybami. A dokładniej – ich podziemną częścią, czyli grzybnią. Jest to zjawisko zupełnie naturalne i często występujące w przyrodzie (to dlatego grzyby często rosną pod określonymi drzewami). Grzybnia wrasta, albo przyrasta do korzeni roślin i sprawia, że ich powierzchnia jest większa, zachodzi też „współpraca” na poziomie chemicznym. Dzięki mikoryzie rośliny:

  • lepiej chłoną wodę – a więc są bardziej odporne na suszę, a to ważne dla borówek, które mają płytkie korzenie i łatwo wysychają,
  • w przypadku borówki amerykańskiej – są mniej wrażliwe na odczyn podłoża i radzą sobie dobrze również na mniej kwaśnych glebach,
  • lepiej pobierają składniki mineralne z podłoża,
  • są odporniejsze na choroby i szkodniki.

Współpraca roślin z grzybami może mieć różny charakter. Najczęściej spotykaną formą jest mikoryza wewnętrzna nazywana endomikoryzą, która polega na wnikaniu grzybni w tkankę korzenia, ale może również wystąpić mikoryza zewnętrzna określana jako ektomikoryza, podczas której grzybnia oplata korzenie, pozostając jednak na ich powierzchni. – informuje Katarzyna Józefowicz w portalu e-ogródek.pl

Mikoryza do borówki amerykańskiej

Borówka amerykańska, czyli borówka wysoka (Vaccinium corymbosum), w naturalnym środowisku wchodzi właśnie w takie relacje z grzybnią. W ogrodzie nie zrobi tego sama, więc trzeba jej pomóc, stosując szczepionkę mikoryzową. To łatwe do wykonania.

Co to jest szczepionka mikoryzowa?

Szczepionka mikoryzowa to żywe strzępki grzybni, które podaje się w okolice korzeni roślin. Różne grupy roślin (szczególnie krzewy i drzewa) współpracują z różnymi grzybami, dlatego do borówki musimy kupić mikoryzę przeznaczoną właśnie dla niej. Czasem mikoryza jest opisana jako „do borówki i rośliny wrzosowatych” lub np. „borówek i rododendronów”.

Jak wygląda mikoryza do borówek i jak ją przygotować?

Szczepionka mikoryzowa najlepiej, by miała postać żelu lub płynu. Czasem są one dwuskładnikowe i w pudełku znajdziemy dwa opakowania. Ich zawartość należy najczęściej wymieszać z wodą – zgodnie z instrukcją producenta.

Jak stosować mikoryzę do borówek

Mikoryzę stosuje się na dwa sposoby:

  • jeśli dopiero sadzimy krzewy, ich korzenie należy namoczyć w roztworze i posadzić do ziemi,
  • jeśli nasze borówki już rosną, wokół ich korzeni trzeba wykonać kilka dołków (np. drewnianym kołkiem) i wlać tam mikoryzę. Przydatna do tego jest duża strzykawka z wężykiem; niektóre szczepionki mają tubki – tu z kolei przydaje się aplikator do silikonu.

Kiedy stosować mikoryzę do borówek?

Mikoryzę do borówek (oraz innych roślin) najlepiej stosować wiosną i jesienią. Najlepsze są temperatury od 10 do 20 st. C i wilgotne podłoże. To warunki, w których grzybnia szybko zacznie rozwijać się i wrastać w korzenie. Można je stosować również latem, ale trzeba wtedy pamiętać o podlewaniu (co i tak przyda się borówkom).

Ile razy stosuje się mikoryzę do borówek?

Szczepionki mikoryzowe wystarczy zastosować raz w życiu rośliny. Po przesadzeniu nie trzeba powtarzać zabiegu.
Uwaga: po zastosowaniu mikoryzy przez dwa miesiące nie wolno stosować nawozów mineralnych (a potem podaje się ich zmniejszone dawki).

Gdzie kupić mikoryzę do borówek i ile kosztuje?

Mikoryzę do borówek bez trudu kupimy w sklepach ogrodniczych stacjonarnych i internetowych. Bywają też w marketach budowlano-ogrodniczych. Ich ceny zaczynają się od około 50 zł (są i droższe, ale najczęściej też większe opakowania). Mikoryza jest wydajna – 100 g szczepionki wystarcza na kilkadziesiąt aplikacji (pamiętajmy, że większym krzewom podaje się kilka).

Do jakich innych roślin wykorzystać mikoryzę do borówek?

Mikoryzę trzeba zużyć w ciągu doby lub dwóch. Jeśli nam zostanie po zaszczepieniu borówek, mikoryzę przeznaczoną dla nich, możemy też wykorzystać dla innych roślin wrzosowatych w naszym ogrodzie. Należą do nich m.in.:

  • rododendrony,
  • azalie,
  • wrzosy,
  • kalmie,
  • pierisy,
  • skimmie,
  • kiścienie.

Pamiętajmy: mikoryzę można stosować także do wielu innych drzew i krzewów, ale trzeba wybrać odpowiednią do gatunku i wymagań roślin.

Polecjaka Google News - RegioDom

Zadbaj o swój ogród przy pomocy niezbędnych narzędzi!

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Chcesz mieć super zbiory borówek amerykańskich? Postaw na mikoryzę. To naturalny i łatwy sposób wzmocnienia roślin - RegioDom.pl

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński