Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ceny szaleją

włod, 11 lutego 2005 r.
Starsi ludzie boją się zimy i dalszych podwyżek cen węgla. Póki co, kupują koks na wiadra. Mieszają z miałem węglowym, dodają drewno, wrzucają do pieca i z niepokojem patrzą na słupek rtęci za oknem.
Starsi ludzie boją się zimy i dalszych podwyżek cen węgla. Póki co, kupują koks na wiadra. Mieszają z miałem węglowym, dodają drewno, wrzucają do pieca i z niepokojem patrzą na słupek rtęci za oknem.
Za koks, węgiel i drewno opałowe płacimy coraz więcej. Ceny z dnia na dzień są wyższe. Klienci płaczą i płacą.

Właściciele punktów sprzedaży bezradnie rozkładają ręce.

- Koks ciężko kupić, jeszcze trudniej sprzedać - usłyszeliśmy w Łobzie, Drawsku Pomorskim i Złocieńcu. - Węgiel też staje się deficytowy, drewno drożeje z dnia na dzień.
Ludzie zaglądają na składowiska, łapią się za głowy i załamani wracają do zimnych domów.

- Na szczęście, zamiast zimy mamy wiosnę - mówi pani Janina z Łobza. - Ale jak przyjdą mrozy, to będzie koniec. Nie dam rady. Na tonę koksu nie starczają mi nawet dwie renty. Sąsiadki kupują koks na worki, a nawet wiadra. Właśnie uczyniłam to samo. Za 100 kilo (trzy worki) zapłaciłam 115 złotych. Wystarczy na tydzień, dwa. Trochę podpalę węglem, trochę drewnem. Jakoś przeżyję.

W składach tona koksu (średniego i grubego) kosztuje 1145 złotych. W poprzednim sezonie grzewczym za tą samą ilość trzeba było zapłacić 600 złotych. Nie lepiej jest z węglem kamiennym. Miał opalowy to wydatek 320 złotych za tonę. Groszek kosztuje już 445 złotych, orzech drobny 475 złotych, orzech średni od 485 do 495 złotych, a kostka gruba aż 510 złotych za tonę.

Szaleją też ceny drewna opalowego. Kubik sosny, świerku lub brzozy to wydatek rzędu 110 złotych. O 10 złotych mniej zapłacimy za kubik drewna w tzw. klockach (brzoza, olcha).

Ludzie z niepokojem oczekują mrozów. Domy zazwyczaj trzeba ogrzewać do maja. Natomiast średnia renta czy emerytura osób, z którymi rozmawialiśmy to 700 złotych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński