Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cała Polska broni bunkrów

Anna Starosta, 27 stycznia 2006 r.
Bateria Parkowa nie jest wpisana do rejestru zabytków. Jednak miłośnicy fortyfikacji podkreślają, że to obiekt unikatowy. - W Polsce są tylko trzy tego typu budowle - powiedział nam Piotr Laskowski, dzierżawca fortów Zachodnich w Świnoujściu.
Bateria Parkowa nie jest wpisana do rejestru zabytków. Jednak miłośnicy fortyfikacji podkreślają, że to obiekt unikatowy. - W Polsce są tylko trzy tego typu budowle - powiedział nam Piotr Laskowski, dzierżawca fortów Zachodnich w Świnoujściu. Sławek Ryfczyński
Świnoujście. Sprawa rozbiórki poniemieckich bunkrów zrobiła się głośna w całym kraju. W obronie Baterii Parkowej odzywają się miłośnicy fortyfikacji z Warszawy, Torunia, czy Nysy.

- Nawet Niemcy zaczynają mówić o burzeniu zabytków w Świnoujściu - podkreśla Piotr Laskowski, dzierżawca fortów Zachodnich w Świnoujściu.

Chodzi o pochodzącą z początku XX wieku Baterię Parkową. Władze miasta zaczęły burzyć obiekt. Pierwsi zareagowali miłośnicy fortyfikacji. Prezydent Świnoujścia tłumaczy, że bunkry nie są wpisane do rejestru zabytków. A teren, na którym stoją, przygotowywany jest pod inwestycję. W tym miejscu ma powstać letnia wioska z aquaparkiem.

Akcja "Głosu" na całą Polskę

"Głos" zainicjował w Świnoujściu specjalną akcję. Zaproponowaliśmy naszym Czytelnikom, by wzięli udział w dyskusji na temat Baterii Parkowej. Mieszkańcy miasta piszą codziennie kilkadziesiąt maili do prezydenta. Większość jest za postawieniem aquaparku i zburzeniem bunkrów. Pojawiają się też coraz częściej głosy proponujące pogodzenie obu budowli. Okazuje się, że nasza akcja odbija się szerszym echem. Zarówno do urzędu miasta, jak i do naszej redakcji nadchodzą listy z całej Polski.

Pomysł architekta

"Doszły mnie wieści, iż Plantagenbaterie w Świnoujskiej Twierdzy jest wyburzana, a na jej miejscu planuje się budowę współczesnej inwestycji. Polska jest krajem, który wypracował własny styl konserwacji zabytków, który (...) pozwala na odtwarzanie i szersze wplatanie programu w stare budowle. (...) Zespół forteczny może stanowić dodatkową atrakcję (...) Nie trzeba budować disneylandów, lecz popatrzeć na przykłady jak doskonale pokazywać historię i wplatać ją w możliwość aktywnego spędzania czasu" - pisze architekt z Warszawy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński