Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Byliśmy na nowej wieży w Wolinie. Kiedy atrakcja będzie dostępna dla turystów? [ZDJĘCIA]

Katarzyna Świerczyńska
Katarzyna Świerczyńska
Ponad 30-metrowa wieża widokowa w Wolinie jest już prawie gotowa. Można z niej zobaczyć spektakularny widok na Zalew Szczeciński oraz na panoramę Wolina
Ponad 30-metrowa wieża widokowa w Wolinie jest już prawie gotowa. Można z niej zobaczyć spektakularny widok na Zalew Szczeciński oraz na panoramę Wolina Andrzej Szkocki
Spektakularny widok na Zalew Szczeciński i panoramę Wolina. Ponad 30-metrowa wieża widokowa w Wolinie jest już prawie gotowa.

Wieża widokowa w Wolinie. Zobacz zdjęcia

- Jeszcze góra trzy tygodnie i schodzimy z placu budowy - mówi Janusz Kluzowicz, właściciel firmy Tatry, która buduje wieżę. Wykonawcy zostały jeszcze do zainstalowania m.in. barierki na podjazdach czy budowa konstrukcji, która nada wieży kształt przypominający statek.

- To pierwsza taka wieża w Polsce, która jest w taki sposób dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych - podkreśla Ewa Grzybowska, burmistrz Wolina. Na wieżę nie tylko będzie można wjechać wózkiem, ale osoby niepełnosprawne będą mogły korzystać ze specjalnych barierek, które to ułatwią. Na wieży będą także piktogramy i informacje w alfabecie Braiile'a dla osób niewidomych i niedowidzących - będą również głosowe narracje opisujące to, co widać z wieży.

Wieża od początku była niemałym wyzwaniem dla budowniczych. - To jedna z największych, jakie postawiliśmy. Zużyliśmy na budowę 230 kubików drewna modrzewiowego, które świetnie nadaje się do takich konstrukcji zewnętrznych. Same barierki będą miały ok. 2 km długości, ponieważ będą po obu stronach podjazdu i na dwóch różnych wysokościach - mówi Robert Kubiak, przedstawiciel wykonawcy.

Jak dodaje sama praca ze względu na warunki, również nie jest łatwa. - Wieża jest na wzniesieniu, często wieje tu silny wiatr - tłumaczy, co sami mocno odczuwamy, wchodząc na górę konstrukcji (taras widokowy znajduje się wysokości 26 metrów).

Wieża widokowa jest częścią większego projektu - rewitalizacją objęte jest bowiem 10 hektarów miejskiego parku. To szerokie ścieżki, po których bez problemu mogą poruszać się wózki, to plenerowa siłownia, wiata czy plac zabaw. Odnowiony został także woliński amfiteatr.

- Wierzę, że to wszystko będzie służyć przede wszystkim mieszkańcom Wolina, którzy będą mieli piękne miejsce wypoczynku i rekreacji - mówi Ewa Grzybowska. - Ale nie ukrywam, że liczę także na to, że sama wieża będzie tym elementem, który przyciągnie do nas turystów. Do tej pory jesteśmy znani przede wszystkim z Centrum Słowian i Wikingów, jesteśmy oczywiście z tego dumni. Chcemy jednak sprawić, aby turyści zechcieli poznać także tę część miasta, szczególnie że widok z wieży jest naprawdę spektakularny: to widok na Zalew, całe to bogactwo przyrody i przepiękna panorama Wolina. Wierzę, że ten ruch turystyczny stanie się też dla nas motorem rozwoju gospodarczego - dodaje i zwraca uwagę, że przebudowywana droga ekspresowa S3 oraz inne inwestycje w gminie to elementy, które złożą się na wzrost atrakcyjności Wolina.

Kiedy na wieżę będą mogli wejść turyści?

Jak mówi Ewa Grzybowska, na pewno nie w tym roku, bo po zakończeniu samej budowy potrzebny jest jeszcze czas na odbiory i urzędowe formalności. - Jeszcze nie wyznaczyliśmy konkretnej daty, ale będą to pierwsze miesiące przyszłego roku - mówi. Niewykluczone, że uroczyste otwarcie odbędzie się marcu, przy bardziej niż teraz sprzyjającej pogodzie.

Projekt uzyskał 3,9 mln, dofinansowania w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego. Drugie tyle dokłada samorząd.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński