MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Burzowa pogoda może wywołać groźną i niezwykłą chorobę. Astma burzowa dotyczy nie tylko alergików. Tak się przed nią uchronisz

Monika Góralska
Monika Góralska
Wietrzna, burzowa pogoda może wywołać niebezpieczny i nagły atak astmy burzowej. Jeśli chorujesz na astmę lub jesteś alergikiem unikaj wychodzenia z domu przed burzą.
Wietrzna, burzowa pogoda może wywołać niebezpieczny i nagły atak astmy burzowej. Jeśli chorujesz na astmę lub jesteś alergikiem unikaj wychodzenia z domu przed burzą. photomarcza, peopleimages12/123rf.com
Upał, gorące, suche i ciężkie powietrze oraz możliwe burze odbijają się niekorzystnie na naszym zdrowiu. Są one niebezpieczne nie tylko dla seniorów czy osób zmagających się z nadciśnieniem lub chorobami układu krążenia. Sprzyjają one także możliwości wystąpienia tzw. astmy burzowej, której atak może pojawić się również u osób nigdy nie chorujących na astmę. Zobacz, czym jest ta choroba i jak się uchronić przed astmą burzową.

Spis treści

Czym jest astma burzowa i skąd się bierze?

Astma burzowa to występujące tuż przed lub po burzy ataki astmy, przypominające astmę oskrzelową. Suche i gorące powietrze oraz wiatr i burze, a także sezon pylenia traw i drzew sprzyjają wystąpieniu astmy burzowej. Choroba ta została po raz pierwszy odnotowana w 1983 roku w Birmingham w Anglii i wywołała tam falę ataków astmy. Największy z nich nastąpił natomiast w roku 2016 w Melbourne (Australia), gdzie po ogromnej nawałnicy do szpitali trafiło ponad 9 tys. osób z objawami duszności i kaszlu, a 10 z nich w wieku 18-57 lat zmarło.

Zobacz także: Za bóle kości, stawów, głowy obwiniasz pogodę? Coś w tym jest. Eksperci mówią jak nagłe zmiany pogody wpływają na zdrowie

Astma burzowa wywoływana jest kumulacją pyłków roślin, które są roznoszone przez silny i porywisty wiatr towarzyszący burzy. Wiatr przenosi pyłki na duże odległości. Równocześnie siła podmuchu rozbija je na maleńkie cząsteczki, które łatwo mogą przedostać się głęboko do płuc. W ten sposób utrudniają one oddychanie i wywołują ataki astmy, które często mają charakter ostry i kończą się hospitalizacją.

Objawy astmy burzowej. Kto jest najbardziej narażony na wystąpienie choroby?

Objawy astmy burzowej są zbliżone do objawów astmy oskrzelowej, mogą jednak wystąpić u osób wcześniej nie chorujących na astmę. Są one zwykle nagłe i obejmują:

  • trudności w oddychaniu tzw. świszczący oddech,
  • ucisk w klatce piersiowej,
  • duszności,
  • uporczywy kaszel.

Najbardziej narażone na wystąpienie astmy burzowej są osoby chorujące na astmę oskrzelową, ale też takie, które nie mają rozpoznanej choroby lub jest ona u nich zbyt słabo kontrolowana. Co więcej, nawet jeśli nie chorujesz na astmę musisz wiedzieć, że może się ona rozwinąć u osób w każdym wieku, również u dorosłych. Taka sytuacja dotyczy szczególnie alergików cierpiących na egzemę lub katar sienny lub osób, u których w najbliższej rodzinie są alergicy. Osoby uczulone na pyłki roślin oraz cierpiące na katar sienny sezonowy lub całoroczny są więc również w grupie ryzyka wystąpienia astmy burzowej.

Czytaj też: Robisz tak? Możesz gotować zdrowo, a i tak narażasz się na zatrucie, astmę, a nawet śmierć

Atak astmy może wywołać nagła zmiana pogody i temperatury, szczególnie latem, gdy występuje najwyższe stężenie pyłków w powietrzu. Dodatkowymi czynnikami są infekcje dróg oddechowych z towarzyszącym katarem i kaszlem, a także występowanie czynników drażniących takich jak dym papierosowy czy chemikalia.

Jak uchronić się przed chorobą i uniknąć ataku astmy burzowej?

Ryzyko wystąpienia astmy burzowej w naszym kraju jest dość niskie. Jednak w obliczu zmian pogody i nagłych jej załamań może ona negatywnie wpływać na nasze zdrowie i wywołać niebezpieczne objawy. Jeśli chorujesz na astmę oskrzelową pamiętaj o regularnych wizytach u alergologa oraz przyjmowaniu leków, aby twoja choroba była odpowiednio kontrolowana. Zawsze miej też przy sobie doraźny lek wziewny hamujący napad astmy.

Jeśli jesteś alergikiem chroń się przed infekcjami, a jeśli wystąpią u ciebie objawy astmy oskrzelowej czy burzowej takie jak duszności, świszczący oddech czy ucisk w klatce piersiowej natychmiast skontaktuj się z lekarzem. Jeśli nie jesteś alergikiem ani nigdy nie chorowałeś na astmę, ale masz objawy mogące o niej świadczyć zapisz się na wizytę kontrolną do specjalisty.

Sprawdzaj również poziom pylenia roślin, na które jesteś uczulony oraz śledź prognozy pogody. W czasie upałów, wiatru i burz, a szczególnie porywistych wiatrów tuż przed burzą unikaj wychodzenia z domu. Zamknij również okna i drzwi. Jeśli masz taką możliwość to w pomieszczeniach używaj klimatyzatorów lub oczyszczaczy powietrza.

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Uzupełnij domową apteczkę

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze produkty spożywcze dla kobiet 40+

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Burzowa pogoda może wywołać groźną i niezwykłą chorobę. Astma burzowa dotyczy nie tylko alergików. Tak się przed nią uchronisz - Strona Zdrowia

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński