MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Budowa S3 w listopadzie 2022 roku. Kiedy koniec prac? Jak wyglądają wielkie tunele? [ZDJĘCIA]

Mateusz Różański
Mateusz Różański
Budowa S3 na odcinku Bolków - Kamienna Góra
Budowa S3 na odcinku Bolków - Kamienna Góra GDDKiA
Budowa S3 na Dolnym Śląsku to obecnie największa inwestycja w regionie. Tylko odcinek z Bolkowa do Kamiennej Góry pochłonie ponad 1,5 mld złotych. Kierowcy jednak z utęsknieniem wyczekują końca prac - i mowa tu również o kierowcach z woj. lubuskiego, czy zachodniopomorskiego. Inwestycja znacząco skróci czas dojazdu do granicy z Czechami.

Ile jeszcze do zakończenia prac na S3?

Droga ekspresowa S3 na odcinku z Bolkowa do Kamiennej Góry ukończona jest już w 69 proc. Szczegółowy postęp prac można śledzić na bieżąco za pośrednictwem witryny Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

W minionym tygodniu ekipy budowlane skupiały się na pracy przy nasypach, wykonywaniu zbrojeń przy mostach, z kolei w przypadku tuneli to głównie było betonowanie przyczółków i sklepień.

Budowa S3 na odcinku Bolków - Kamienna Góra Północ 

Na tym odcinku zostanie wybudowana dwujezdniowa droga ekspresowa o długości ok. 16,1 km. Każda jezdnia będzie miała po dwa pasy ruchu i pas awaryjny. Powstają tu również dwa dwunawowe tunele drogowe - tunel TS-26 o długości ok. 2300 m, pomiędzy miejscowościami Sady Górne, Stare i Nowe Bogaczowice, oraz tunel TS-32 o długości ok. 320 m niedaleko miejscowości Gostków. Wykonawcą robót jest konsorcjum firm PORR (lider) i PORR Bau (partner). Wartość umowy wynosi ponad 1,5 mld zł.

Ciekawostki związane z budową tego odcinka S3

  • zakłada się wbudowanie ok. 214 tys. ton mas bitumicznych, co jest równoznaczne z wagą 21 wież Eiffla,
  • w ramach realizacji obudowy ostatecznej tunelu TS-26 zakłada się wbudowanie łącznie ok. 94 tys. m3 betonu, co pozwoliłoby na wykonanie 32 kopuł Hal Stulecia we Wrocławiu,
  • w tunelu TS-26 zakłada się wbudowanie ok. 4,5 tys. ton stali w obie nawy, co jest porównywalne z wagą ok. 22 samolotów Boeing 747 Jumbo Jet.

Zakończenie budowy zaplanowano na rok 2024.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Budowa S3 w listopadzie 2022 roku. Kiedy koniec prac? Jak wyglądają wielkie tunele? [ZDJĘCIA] - Gazeta Wrocławska

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński