Biegi: Rekord frekwencji i wygrana Etiopczyka

(mc)
W tym roku w Dębnie wystartowało najwięcej zawodników w historii.
Po raz 40. odbył się Maraton Dębno. Wraz z nim mistrzostwa Polski kobiet. Wystartowało prawie 1400 zawodników.

To rekord imprezy, choć przecież już 40 edycji zmagań w Dębnie za nami. Jak zwykle zawody rozłożone były na dwa dni. W niedzielę odbył się bieg główny. Obok niego i mistrzostw kraju pań, odbywały się także zmagania najlepszych policjantów czy strażaków. Szybko w biegu głównym wyodrębniła się czołówka wyścigu, w której najlepsze wrażenie robił Etiopczyk Morkama Desto Beriso.

Na ostatnich kilometrach dobrze współpracował z innym Afrykaninem, Jamesem Mutuą z Kenii. Etiopczyk wygrał maraton z czasem 2:13:48. Drugi był Mutua, trzeci - Michajlo Iweruk. Najszybszym Polakiem był Emil Dobrowolski z Łomży (czas 2:15:55), który czwarty dobiegł do mety. Mistrzynią Polski w maratonach została Agnieszka Gortel-Maciuk z TS AKS Chorzów (czas 2:40:03), która w generalnej klasyfikacji zajęła 16. miejsce. Najszybszym policjantem w tym roku okazał się Adam Thiel (2:33:28). Na 11. miejscu do mety dobił Łukasz Hryciuk (czas 2:34:53) z OSiR Dębno.