Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bez programu, ale i tak bezpiecznie

Anna Folkman
Anna Folkman
Żaden szpital w regionie nie zdecydował się na przystąpienie do programu opieki ciężarnych. Lekarze zapewniają, że pacjentki nic nie stracą, nie wykluczają też, że kiedyś wstąpią do programu.

W kwietniu Andrzej Jacyna, pełniący obowiązki prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia, podpisał zarządzenie regulujące zasady funkcjonowania programu opieki koordynowanej nad kobietą w ciąży fizjologicznej.

Matka i dziecko bezpieczniejsze

Od lipca placówki medyczne, które przystąpią do konkursu i spełnią określone kryteria miały realizować program, a przyszłe mamy - korzystać z nowych rozwiązań.

- Kobiety w ciąży, które zgłoszą się do programu, uzyskają w ramach opieki finansowanej przez NFZ, pełnoprofilową opiekę w okresie fizjologicznej ciąży, porodu oraz w okresie sześciu tygodni po urodzeniu dziecka - podaje Sylwia Wądrzyk z NFZ. - Ciężarna będzie mogła zgłosić się do programu na każdym etapie ciąży. Nad bezpieczeństwem mamy i dziecka będzie czuwać zespół złożony z lekarza ginekologa, położnej oraz lekarzy szpitala. Opieka po urodzeniu dziecka będzie obejmować między innymi wizyty położnej w domu oraz konsultacje w zakresie karmienia piersią. Efektem wprowadzonych zmian ma być kompleksowa opieka medyczna nad matką i dzieckiem, poprawa komfortu i poczucia bezpieczeństwa kobiet w okresie ciąży, porodu i połogu, zmniejszenie umieralności okołoporodowej, a także mniejsza liczba cięć cesarskich.

Połowa cięć, mało zgonów

Najwięcej porodów w Szczecinie odbywa się w szpitalu w Zdrojach. W 2015 roku w szpitalu urodziło 2442 kobiet, z czego 1575 to były cięcia cesarskie. W trzech porodówkach, które działają w Szczecinie i Policach średnio połowa porodów odbywa się przez cesarskie cięcia. Według statystyk w naszym województwie bardzo rzadko dochodzi do zgonów okołoporodowych - czyli martwych urodzeń i ewentualnych zgonów noworodków do 7 doby życia. W 2014 roku umierało czworo dzieci na tysiąc rodzących się.

Programu u nas nie ma

- Z tego co wiem, żaden szpital ze Szczecina nie przystąpił do programu. Dotyczy on głównie pacjentek w ciąży o przebiegu fizjologicznym a nasze szpitale są placówkami trzeciego stopnia referencyjności i jest w nich dużo ciąż patologicznych. Przystępując do programu musielibyśmy zrezygnować z tego co już mamy - tłumaczy dr n. med. Rafał Rzepka z Kliniki Położnictwa i Ginekologii szpitala na Pomorzanach. - Nasze pacjentki nic na tym nie stracą, zyskać mogą tylko pacjentki z małych miejscowości, które mają fizjologiczną ciążę. Ich opieka jest w tym programie lepiej finansowana.

- Szpitale interesowały się tym programem, ale żadna placówka w województwie nie złożyła oferty w konkursie - podaje Małgorzata Koszur z oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia w Szczecinie. - Jednym z kryteriów przystąpienia do programu była liczba porodów - minimum 600 rocznie; większość naszych szpitali, głównie powiatowych, go nie spełniała. W efekcie program pilotażowy będzie realizowany przez większe ośrodki, ale w innych regionach kraju. Jego realizacja powoli ocenić słuszność założeń programu koordynowanej opieki nad kobietą w fizjologicznej ciąży, w czasie porodu i połogu. Na tym właśnie polega pilotaż - na sprawdzeniu założeń w praktyce, by potem dokonać ewentualnych zmian.

Będą się przyglądać

- Najpierw chcemy poobserwować, to jak program będzie realizowany w innych miastach i pewne elementy z niego będziemy próbować przekładać do naszego szpitala. Kiedy uznamy, że się to sprawdza i że możemy wpełni i racjonalnie do tego przystąpić, na pewno to zrobimy - mówi dr n.med. Andrzej Niedzielski ze szpitala w Zdrojach. - Nie chcemy decydować się na coś, co może przysporzy nam problemów organizacyjnych tym bardziej, że jesteśmy na etapie wprowadzania zmian w funkcjonowaniu oddziału i poradni związanych z nowo wybudowanym oddziałem patologii ciąży. Tutaj mamy sporo pracy i zmian organizacyjnych, wiec nie chcemy brać na siebie dodatkowych zadań.

Co to jest ciąża fizjologiczna

W Polsce nie ma oficjalnej definicji ciąży i porodu fizjologicznego. W rozumieniu praktyków można uznać, że fizjologiczna ciąża i poród, to takie, które przebiegają bez komplikacji.

Wskaźnik umieralności okołoporodowej nigdy nie był tak niski. W ostatnich dwóch dekadach zmniejszył się ponad trzykrotnie z 13,7 na tysiąc urodzeń w 1995 r. do 4,4 promila w ubiegłym roku.

Już nie jesteśmy w ogonie, dziś średni wskaźnik UE (dane Eurostatu za 2013 r.) to 6 promili. Najlepiej jest w woj. zachodniopomorskim (3,1), a najgorzej w łódzkim (5,7 promila) - wynika z danych resortu zdrowia opublikwanych przez Dziennik Gazetę Prawną. Przychodnie i szpitale dysponują coraz lepszym sprzętem diagnostycznym. Wady, które niedawno były trudne do wykrycia, są obecnie leczone jeszcze w trakcie trwania ciąży. Ratujemy coraz mniejsze noworodki . W ciągu ostatnich 15 lat liczba wcześniaków, które przeżywają, zwiększyła się o ponad połowę.Kiedyś noworodka ważącego dwa kilogramy, ale w ciężkim stanie, trudno było uratować. Teraz ratuje się te między 24. a 28. tygodniem życia z wagą poniżej 500 gr. To efekt wiedzy i wyposażenia szpitali.

Zobacz też:
Wideo: W szpitalu w Szczecinie śpiewają... do brzuszka

Polecamy na gs24.pl:

Woodstock 2016 na zdjęciach: Piękne dziewczyny, uczestnicy f...

Gs24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński