MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Beskidy: wielka akcja poszukiwawcza zaginionej turystki zakończona. Kobieta jest bezpieczna. Podpowiadamy, zachować bezpieczeństwo w górach

Emil Hoff
Emil Hoff
Akcja ratunkowa w Beskidach zakończyła się. Turystka, która osłabła na szlaku, została odnaleziona. Jakie lekcje powinni wyciągnąć z tej przykrej przygody inni turyści? Jak zachować bezpieczeństwo w górach? Zapraszamy do krótkiego poradnika.Na zdjęciu: trening ratowników GOPR.
Akcja ratunkowa w Beskidach zakończyła się. Turystka, która osłabła na szlaku, została odnaleziona. Jakie lekcje powinni wyciągnąć z tej przykrej przygody inni turyści? Jak zachować bezpieczeństwo w górach? Zapraszamy do krótkiego poradnika.Na zdjęciu: trening ratowników GOPR. Jan Ciepliński / Polska Press, zdjęcie ilustracyjne
We wtorek 25 stycznia 2023 późnym wieczorem zakończyła się akcja poszukiwawcza turystki, zaginionej w Beskidach. Wcześniej tego dnia kontakt z kobietą urwał się po dramatycznym telefonie do GOPR. Wielka akcja poszukiwawcza z udziałem ratowników, policji i OSP poruszyła internautów. Na szczęście kobieta jest już bezpieczna. Jakie wnioski z tego wydarzenia powinni wysnuć turyści? Jak zachować bezpieczeństwo w górach? Podpowiadamy.

Spis treści

Akcja ratunkowa GOPR w Beskidach. Turystka straciła siły na szlaku

We wtorek 24 stycznia 2023 około godz. 14:00 do Centrum Powiadamiania Ratunkowego GOPR zadzwoniła turystka. Jak poinformowała ratowników, szła szlakiem z Rysianki do Hali Miziowej, poczuła się słabo i nie była pewna, czy dojdzie do celu. Wkrótce kontakt z turystką urwał się. Policja nie była wstanie jej namierzyć, gdyż w jej telefonie nie było karty SIM.

Szlak z Rysianki na Halę Miziową - mapa

Zaginiona turystka w Beskidach odnalazła się po wielkiej akcji poszukiwawczej

Ratownicy GOPR ruszyli do akcji. Ponad 60 z nich szukało kobiety. Pomagali także policjanci z komisariatu w Jeleśni, członkowie Powiatowej Straży Pożarnej w Żywcu i Ochotniczej Straży Pożarnej w Sopotni Małej. W akcji poszukiwawczej wzięli też udział funkcjonariusze słowackiej służby granicznej.

Po tym, jak beskidzki oddział GOPR opublikował informację o akcji poszukiwawczej, prosząc internautów o pomoc w namierzeniu zaginionej turystki, na Facebooku zaroiło się od komentarzy i wyrazów wsparcia.

Zobaczcie post z Facebooka GOPR ze zdjęciami z akcji ratunkowej:

Na szczęście późnym wieczorem turystka została odnaleziona przez funkcjonariuszy policji gdzieś „na terenie miejskim”. Jej życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

Czytaj też: Góry zimą na zachwycających zdjęciach. Śnieżne pejzaże polskich pasm górskich widziane okiem obiektywu – Tatry, Sudety, Beskidy i inne

Nauczka dla turystów. Jak bezpiecznie wędrować po górach zimą?

Nie wiadomo jeszcze, co było przyczyną osłabienia turystki i jak udało jej się mimo wszystko przejść szlak i dotrzeć do jednej z okolicznych miejscowości. Groźna sytuacja może jednak stanowić lekcję dla turystów, którzy wybierają się w góry zimą.

O czym należy bezwzględnie pamiętać, wybierając się na górską wycieczkę o tej porze roku?

 • Przede wszystkim nigdy nie należy ruszać na szlak samotnie. Towarzysz może nam udzielić pomocy w chwili słabości, jak ta, którą przeżyła turystka w Beskidach.
 • Należy mierzyć swoje siły na zamiary. Nigdy nie powinno się ruszać na szlaki zbyt długie lub zbyt trudne.
 • Należy zawsze mieć ze sobą niezbędny prowiant (np. batony energetyczne lub choćby zwykłe kanapki), termos z gorącą zupą lub herbatą, a także potrzebne lekarstwa.
 • Należy pamiętać o tym, że zimą pogoda zmienia się szybko, a zmierzch zapada wcześniej.
 • Warto zainstalować na telefonie aplikację RATUNEK, która ułatwia służbom ratunkowym namierzenie urządzenia. W ten sposób zagubieni turyści mogą być odnalezieni dużo szybciej.
Aplikacja Ratunek może uratować życie. Warto ściągnąć ją na swój telefon przed wyruszeniem w góry.
Aplikacja Ratunek może uratować życie. Warto ściągnąć ją na swój telefon przed wyruszeniem w góry. Artur Hajzer I Topr / Polska Press, zdjęcie ilustracyjne

Telefony alarmowe GOPR i TOPR – tak wezwiesz pomoc w górach

Wybierając się w góry, koniecznie trzeba znać telefony alarmowe.

Weekend w górach zimą. Jak zadbać o swoje bezpieczeństwo i uniknąć lawiny?

Zajrzycie do naszego informatora o tym, jak bezpiecznie spacerować po górach zimą. Sprawdźcie także, co zrobić, by uniknąć lawiny i jak się zachować, gdy lawina schodzi na nas.

Źródło: GOPR

Numer ratunkowy GOPR / TOPR: 985
Numer ratunkowy GOPR / TOPR: 985 Marcin Oliva Soto / Polskapresse, zdjęcie ilustracyjne

Czytaj też: YouTube inspiruje turystów. Piechur pokazał na filmie swoją wycieczkę po Tatrach i zachwycił internautów. „Szacun za takie osiągnięcie"

Bezpieczeństwo w górach – czy znacie najważniejsze zasady?

Poniżej znajdziecie odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące bezpieczeństwa w górach:

Bezpieczeństwo w górach. O czym należy pamiętać?

Góry przyciągają turystów jak magnes i trudno się dziwić – są piękne i pełne atrakcji, od pięknych zakątków po fascynujące zabytki. Nie wolno jednak zapominać, że góry mogą być niebezpieczne. Należy wędrować po nich, stosując się do kilku zasad i zachowując zdrowy rozsądek. Co należy zabrać na wycieczkę w góry? Jakie są numery alarmowe? Czy można iść w góry z psem? Co oznaczają kolory górskich szlaków? Odpowiadamy na najważniejsze pytania, związane z wędrowaniem po górach.

Jak uniknąć wypadku w górach?

 • Sprawdź prognozę pogody i nie wybieraj się na wycieczkę przy niesprzyjających warunkach.
 • Zimą zawsze sprawdzaj przed wyruszeniem stopień zagrożenia lawinowego.
 • Pamiętaj, że jesienią i zimą dni są krótsze – sprawdź godzinę zachodu słońca i planuj wycieczkę tak, by nie iść przez góry po zmroku.
 • Wybierz trasę odpowiednią do swoich umiejętności, kondycji i doświadczenia. Zaplanuj dokładnie marsz i nie rozstawaj się z mapą. Wyrusz wcześnie, by noc nie zastała Cię w trasie.
 • Wybierz się na wycieczkę w towarzystwie. Co dwie głowy, to nie jedna.
 • Przed wyruszeniem na szlak poinformuj o swojej wyprawie personel schroniska lub hotelu.

Jakie są numery alarmowe do wzywania pomocy w górach?

W Polsce działa zintegrowany system ratownictwa górskiego. Numery, które powinien znać każdy turysta, wybierający się w góry, to:

601 100 300 – numer główny

985 – numer alarmowy

112 – numer ratunkowy

Jakie aplikacje mobilne są najbardziej przydatne w górach?

Ratunek – po uruchomieniu program automatycznie wybiera odpowiedni numer alarmowy (TOPR, GOPR albo MOPR lub WOPR) i przesyła ratownikom dane o lokalizacji telefonu. Dowiedz się więcej na temat tego, jak działa aplikacja Ratunek.

Horská záchranná služba – słowacki odpowiednik polskiego Ratunku.

Mapa Turystyczna – wyznacza najlepsze szlaki w górach, w zależności od potrzeb użytkownika. Podaje też odległości i przewidywany czas marszu.

Traseo – oferuje interaktywne mapy z adnotacjami innych użytkowników i możliwość zakupu map do użycia offline.

Monitor Burz – aplikacja podająca krótkoterminową prognozę pogody.

Polskie Góry – po skierowaniu aparatu na horyzont, program wyświetla nazwy widocznych szczytów.

SkiRaport – informuje o warunkach pogodowych na polskich stokach narciarskich.

Dowiedz się więcej na temat tego, jakie aplikacje na telefon najbardziej przydadzą się w górach.

Co zabrać na wycieczkę w góry?

Warunki pogodowe w górach są różne o każdej porze roku i zmieniają się szybko. Jest jednak kilka rzeczy, które powinien mieć ze sobą i na sobie każdy turysta wybierający się w góry.

Odpowiedni strój – buty za kostkę z grubym bieżnikiem, kurtka przeciwdeszczowa, sweter, nakrycie głowy. Zima także raki na buty i stuptuty chroniące nogawki przed przemoczeniem.

Odpowiedni prowiant – zapas wody, suche zapasy w dostosowane od pory roku (np. latem mięso szybko się psuje). Zimą termos z gorącą zupą lub herbatą może nie tylko wzmocnić ciało, ale i podnieść morale turysty.

Mapa – tradycyjna lub cyfrowa w telefonie, niezbędna do nawigacji.

Apteczka – należy mieć ze sobą przynajmniej podstawowe przybory do opatrywania ran, skaleczeń i otarć, przydać się też może środek przeciwbólowy.

Powerbank – jeśli posługujemy się telefonem do nawigacji, musimy zadbać o to, by urządzenie nie rozładowało się, kiedy akurat będzie najbardziej potrzebne. Zapas energii można przechować w powerbanku.

Latarka – przydatna, jeśli zdarzy nam się zabawić w górach do wieczora.

Kije trekkingowe – bardzo przydatne na trudniejszych szlakach, odciążają kolana zwłaszcza w czasie zejść.

Co oznaczają kolory szlaków górskich?

Szlaki górskie oznaczane są na mapach i w terenie różnymi kolorami. Nie wskazują one jednak – jak uważa wiele osób – poziomu trudności danego szlaku, lecz raczej jego długość i/lub funkcję. Oto objaśnienia poszczególnych kolorów szlaków:

Czerwony – szlak główny, często wiedzie przez najbardziej popularne i atrakcyjne miejsca i szczyty

Niebieski – szlak długodystansowy

Zielony – szlak krótki, ale pełen atrakcyjnych turystycznie miejsc

Żółty – droga dojściowa, np. do schroniska albo łącznikowa między szlakami

Czarny – tak samo jak żółty; oznaczenie rzadko używane

Dowiedz się więcej na temat kolorów oznaczeń szlaków górskich.

Czy można iść w góry z psem?

Można, ale tylko po wyznaczonych szlakach.

W Tatrach to Droga pod Reglami i Dolina Chochołowska, w Beskidach np. Park Krajobrazowy Beskidu Małego i Śląskiego, wPieninach np. Wąwóz Homole,większość szlaków Karkonoskiego Parku Narodowego, szlaki Parku Krajobrazowego Gór Sowich, Jeleniowski Park Krajobrazowy w Górach Świętokrzyskich.

Zapoznaj się z pełną listą szlaków, którymi można się udać w góry z psem.

Dodaj firmę
Logo firmy Polska Organizacja Turystyczna
Warszawa, Chałubińskiego 8
Autopromocja
od 7 lat
Wideo

Oszuści 2 - oferty wyjazdów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Beskidy: wielka akcja poszukiwawcza zaginionej turystki zakończona. Kobieta jest bezpieczna. Podpowiadamy, zachować bezpieczeństwo w górach - Strona Podróży

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński