Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Będą żyć jak w Średniowieczu

Radosław Drożdżewski
Wiesław Mileńko ze Świnoujścia już po raz drugi weźmie udział w eksperymencie.
Wiesław Mileńko ze Świnoujścia już po raz drugi weźmie udział w eksperymencie. Sławek Ryfczyński
Około 30 osób z Polski, Szwecji i Rosji przez tydzień będzie żyło jak w Średniowieczu.

Zobacz skansen

Zobacz skansen

Uczestników eksperymentu można zobaczyć w wolińskim skansenie przez cały tydzień, od 7 do 14 grudnia. Skansen znajduje się na wyspie Ostrów (między Wolinem a Recławiem). Jadąc samochodem od strony Szczecina jeszcze przed nowym mostem trzeba skręcić na Stepnicę. Od strony Świnoujścia - ominąć obwodnicę Wolina, przejechać przez miasto i zaraz za starym mostem skręcić na Stepnicę.

Od najbliższej niedzieli zamieszkają w chatach na wzór tych sprzed wieków. Będą spali na drewnianych ławach, przykryci tylko zwierzęcymi skórami, jedli głównie ryby, które sami złowią i mięso. Sami zmielą mąkę, z niej upieką podpłomyki. Do picia przygotują napary z ziół. Zero prądu i ciepłej wody. Na sobie będą mieli odzież zrobioną z naturalnych materiałów na wzór średniowiecznych szat. Żadnych współczesnych spodni, bluz, nawet butów.

W ubiegłym roku pasjonaci czasów średniowiecza spędzili tak dwa tygodnie. Jednym z nich był Wiesław Mileńko ze Świnoujścia.

- Najbardziej brakowało nam światła - mówi. - W grudniu szybko robi się ciemno. Po zmroku skansen rozświetlały tylko palące się non stop ogniska

Uczestnicy mówią, że nie traktują tego jak jakiegoś wyczynu. Raczej jako eksperyment. Chcą się przekonać, jak mogło wyglądać życie we wczesnym średniowieczu. Poza odtwarzaniem codzienności, będą pracować przy budowie kolejnych chat w skansenie, ich wyposażeniu w przedmioty wzorowane na średniowiecznych.

- Mało jest osób przygotowanych pod względem odpowiedniego, kompletnego stroju, wyposażenia i doświadczenia do życia w warunkach tak trudnych dla nas, współczesnych ludzi - mówi Wojciech Celiński, kierownik skansenu.

Dla uczestników eksperymentu jest to niepowtarzalna szansa na praktyczne nauczenie się zasad konstruowania i budowania drewnianych chałup z wykorzystaniem historycznych narzędzi. Mogą też uczyć się ciesielstwa, kowalstwa, powroźnictwa, wikliniarstwa, rogownictwa, średniowiecznej kuchni, tkactwa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński