Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Beatyfikacja Jana Pawła II: Transmisja na żywo [relacja TV online]

Archiwum
Archiwum
Dopiero sześć lat po śmierci Jana Pawła II zakończył się jego proces beatyfikacyjny, choć i tak, jak przyznają watykaniści, był prowadzony sprawnie, choć z zachowaniem wszystkich rygorystycznych reguł postępowania beatyfikacyjnego.

Beatyfikacja Jana Pawła II

Co ciekawe, zasady, według których bada się życie kandydatów na ołtarze, zreformował właśnie Jan Paweł II, wydaną 25 stycznia 1983 roku konstytucją apostolską "Divinus perfectionis magister".

Znamienne jest również to, że pontyfikat Jana Pawła II przyniósł aż 1338 beatyfikacji i 482 kanonizacje, więcej niż wszyscy papieże od soboru trydenckiego, od kiedy zaczęto prowadzić takie statystyki, razem wzięci.

Co zrobić, aby zostać świętym lub błogosławionym? Wygląda na to, że na ten zaszczyt trzeba zapracować całym życiem, gdyż aby w ogóle móc myśleć o wszczęciu procesu beatyfikacyjnego, trzeba umrzeć w opinii świętości albo oddać życie za wiarę. W procesie beatyfikacyjnym i kanonizacyjnym bada się bowiem heroiczność cnót albo okoliczności męczeństwa.

Potrzeba też trochę Boskiej interwencji, by można było udowodnić zaistnienie cudu, a to jest warunek konieczny do doprowadzenia do końca skomplikowanej procedury beatyfikacyjnej.

Każdy taki proces składa się z dwóch ważnych etapów: dochodzenia diecezjalnego oraz prac w Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych przy Stolicy Apostolskiej. Prawo otwierania procesu beatyfikacyjnego przysługuje zazwyczaj biskupowi diecezjalnemu i to on powołuje postulatora oraz trybunał do przeprowadzenia wszelkich niezbędnych czynności.

Gromadzi się wówczas i zabezpiecza wszystko, co pozostało po Słudze Bożym, przesłuchuje się także naocznych świadków życia oraz okoliczności śmierci kandydata na ołtarze. W przypadku Jana Pawła II liczbę świadków podawano w setkach. Gdy wszystkie dokumenty są zebrane, uroczyście kończy się etap diecezjalny i przekazuje się cały zebrany materiał do kongregacji.
Prace w Rzymie zaczynają się od przygotowania positio, czyli publikacji zawierającej usystematyzowany materiał procesu.

Jak relacjonował ks. Sławomir Oder, postulator procesu Jana Pawła II, jego positio miało dwa tomy i łącznie zajmowało około dwóch i pół tysiąca stron.
Mając gotowe dokumenty, do pracy przystępują specjalistyczne komisje w kongregacji. Gdy wszystkie komisje wypowiedzą się pozytywnie na temat procesu, dopiero wtedy można się zwrócić do papieża z prośbą o beatyfikację lub kanonizację. Ostateczna decyzja zawsze należy do Ojca Świętego.

Kiedy po beatyfikacji Jana Pawła II można się będzie spodziewać jego kanonizacji? Wszystko zależy od tego, czy i kiedy zostanie uznany kolejny cud przypisywany jego wstawiennictwu. Aby jednak do tego doszło, po stwierdzeniu zaistnienia odpowiedniego wydarzenia, cały proces związany z cudem trzeba przeprowadzić jeszcze raz od początku, przechodząc po kolei wszystkie niezbędne etapy.

Informacje o dalszych losach procesu kanonizacyjnego papieża Jana Pawła II można śledzić na bieżąco w internecie na stronach Wikariatu Apostolskiego dla Diecezji Rzymskiej: www.karol-wojtyla.org. Strona posiada również polską wersję językową.

Źródło: Beatyfikacja Jana Pawła II: Transmisja online - www.gp24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński