MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Banki naliczały dodatkowy koszt kredytu „za czekanie”! Teraz są zobowiązane do zwrotu opłaty. Mają na to 60 dni. Chodzi o „pokaźne kwoty"

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
Banki nie ujawniają sum, które muszą zwracać kredytobiorcom, jednak wiadomo, że są to „pokaźne kwoty".
Banki nie ujawniają sum, które muszą zwracać kredytobiorcom, jednak wiadomo, że są to „pokaźne kwoty". 123RF/ welcomia
Dzięki podpisanej rok temu przez prezydenta Andrzeja Dudę, nowelizacji ustawy o kredycie hipotecznym, banki zwracają dodatkowe opłaty, wymuszane na kredytobiorcach w czasie oczekiwania przez nich na wpis hipoteki do księgi wieczystej. – Przygotowując nowelizację przyjęto, że jeżeli bank narzucana kredytobiorcy nadzwyczajną opłatę za fikcyjne ryzyko, należy potraktować ją jako swoistą kaucję – poinformowano.

Nowelizacja ustawy o kredycie hipotecznym. Wiele banków zmieniło regulaminy

Opracowane w Ministerstwie Sprawiedliwości miały za zadanie zwiększyć ochronę konsumentów. – Po wejściu w życie nowych przepisów banki zaczęły przelewać na konta klientów należne środki. Mają na to 60 dni, licząc od dnia dokonania wpisu hipoteki stanowiącej zabezpieczenie kredytu hipotecznego do księgi wieczystej – poinformowano.

Banki nie ujawniają sum, które muszą zwracać kredytobiorcom, jednak wiadomo, że są to „pokaźne kwoty". Ponadto zwrócono uwagę, że wprowadzona nowelizacja ustawy spowodowała, że „wiele banków zmieniło regulaminy udzielania kredytów i zrezygnowało z pobierania dodatkowych opłat".

Koniec z naliczaniem dodatkowych opłat

Nowe przepisy skończyły z bezzasadnym naliczaniem przez banki dodatkowego kosztu kredytu „za czekanie”. Takie opłaty, pobierane przy zaciąganiu kredytu hipotecznego, były przedstawiane przez banki jako swego rodzaju nadzwyczajne „ubezpieczenie” ryzyka kredytowego. Tymczasem, w niemal w każdym przypadku zakładane przez banki ryzyko w rzeczywistości nie istniało.

Przygotowując nowelizację przyjęto że „jeżeli bank narzucana kredytobiorcy nadzwyczajną opłatę za fikcyjne ryzyko, należy potraktować ją jako swoistą kaucję".

Jak przekazano, dzięki takiemu rozwiązaniu, po uzyskaniu wpisu zabezpieczenia do księgi wieczystej, banki są obecnie zobowiązane do zwrotu pobranej opłaty kredytobiorcy lub do zaliczenia jej na poczet zobowiązania kredytowego.

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Banki naliczały dodatkowy koszt kredytu „za czekanie”! Teraz są zobowiązane do zwrotu opłaty. Mają na to 60 dni. Chodzi o „pokaźne kwoty" - Portal i.pl

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński