Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Badanie niepłodności u mężczyzn finansowane przez NFZ. Problem ten dotyka ponad milion par w Polsce

Leszek Wójcik
Leszek Wójcik
W diagnostyce męskiej niepłodności kluczowe znaczenie ma seminogram, czyli badanie nasienia
W diagnostyce męskiej niepłodności kluczowe znaczenie ma seminogram, czyli badanie nasienia archiwum
Narodowy Fundusz Zdrowia zmienił sposób finansowania jednego z podstawowych badań w kierunku męskiej niepłodności – seminogramu. Zmiany weszły od 1 stycznia.

Skąd taka decyzja NFZ? Z raportu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) z 2023 r.: "Szacunki dotyczące częstości występowania niepłodności", wynika, że około 17,5 proc. dorosłej populacji, czyli mniej więcej jedna na sześć osób na całym świecie, zmaga się z niepłodnością. W Polsce ten problem dotyka między 1 a 1,5 mln par, co stanowi aż 20 proc. społeczeństwa w wieku rozrodczym.
Od stycznia 2024 r. Narodowy Fundusz Zdrowia zwiększył więc finansowanie seminogramu, jednego z podstawowych badań w kierunku męskiej niepłodności.

– Seminogram jest wykorzystywany w diagnostyce niepłodności męskiej, która powinna się rozpocząć równolegle z diagnostyką kobiety - twierdzi Maciej Karaszewski, zastępca dyrektora Departamentu Świadczeń Opieki Zdrowotnej w Centrali NFZ.

Kto może skorzystać z bezpłatnego badania nasienia? Badanie wykonuje się u pełnoletnich mężczyzn, którzy przez co najmniej 12 miesięcy bezskutecznie starali się ze swoją partnerką o ciążę w sytuacji, gdy partnerka ma mniej niż 35 lat. Kwalifikują się również mężczyźni, którzy przez co najmniej 6 miesięcy bezskutecznie starali się ze swoją partnerką o ciążę w sytuacji, gdy partnerka ma powyżej 35 lat. O skierowanie mogą się też starać mężczyźni posiadający rozpoznanie według klasyfikacji ICD-10: "N46 Niepłodność męska", których partnerka została zakwalifikowana do inseminacji domacicznej.

Wykonanie badania nasienia zleca lekarz, w ramach konsultacji specjalistycznej, w poradni:

  • położniczo-ginekologicznej,
  • urologicznej,
  • andrologicznej,
  • leczenia niepłodności,
  • planowania rodziny i rozrodczości.

Lekarz zleca wykonanie badania, ocenia jego wynik i planuje dalsze postępowanie diagnostycznoterapeutyczne.

- Do wykonania badania trzeba się odpowiednio przygotować - przypomina Małgorzata Koszur, rzeczniczka prasowa zachodniopomorskiego oddziału NFZ. - Po pierwsze, od 3 do 5 dni przed badaniem należy zachować wstrzemięźliwość seksualną, nie pić alkoholu, ograniczyć palenie papierosów i unikać nadmiernego wysiłku.

Czynniki te mają bowiem wpływ na wynik - mogą go zafałszować. Należy również poinformować lekarza o przyjmowanych lekach w okresie ostatnich 3 miesięcy a także o niedawno przebytych chorobach.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński