MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Badania USG piersi w Galaxy. Zadbaj o siebie: Lepiej zapobiegać niż leczyć!

Leszek Wójcik
Leszek Wójcik
Badania są przeznaczone tylko dla kobiet powyżej 18 roku życia.
Badania są przeznaczone tylko dla kobiet powyżej 18 roku życia. archiwum gs24.pl/zdjęcie ilustracyjne
"Szczecin - profilaktyka nowotworowa 2023". Pod takim hasłem w najbliższą sobotę (7 października) wykonywane będą w Centrum Handlowym Galaxy w Szczecinie badania przesiewowe w kierunku raka piersi. Bezpłatne badania USG będzie można zrobić w godzinach od 10 do 18.

Choć hasło "Lepiej zapobiegać, niż leczyć" znamy od lat, rzadko się do niego stosujemy i, niestety, zbyt często odkładamy na później rutynowe badania, czyli tak naprawdę dbanie o nasze zdrowie. Bywa więc, że o chorobie dowiadujemy się zbyt późno. A wczesne wykrycie choroby to szansa na zdrowe i lepsze życie.

- Dlatego tak niezwykle ważna jest profilaktyka, edukacja i dobry przykład - podkreśla Piotr Grudziecki, prezes Zarządu Stowarzyszenia Fizjosport.

Stowarzyszenie Fizjosport realizuje swój najważniejszy cel: zwiększania świadomości w zakresie profilaktyki i wczesnego wykrywania nowotworów zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet już od sześciu lat.

- Poprzez organizację bezpłatnych badań, spotkań edukacyjnych oraz imprez sportowych. Ponadto zachęcamy mieszkańców Szczecina do aktywności fizycznej i dbania o swoje zdrowie - tłumaczy Piotr Grudziecki.

Kolejna akcja Stowarzyszenie odbędzie się już w najbliższą sobotę w godzinach 10-18. Termin nie jest przypadkowy - październik jest bowiem miesiącem walki z rakiem piersi.

- Serdecznie zapraszamy wszystkie kobiety do Galerii "Galaxy" w Szczecinie na bezpłatne badania USG piersi - namawia organizator akcji.

Badania przeprowadzane będą w specjalnie przygotowanym mobilnym gabinecie lekarskim, znajdującym się na
parterze Centrum "Galaxy". USG Piersi przeprowadzą lekarze specjaliści ginekologii.

Rak piersi jest najczęściej diagnozowanym nowotworem na świecie - wyprzedzając raka płuca. Co roku u 12 proc. kobiet na świecie diagnozuje się nowotwór piersi. W Polsce corocznie około 20 tys. kobiet dowiaduje się, że choruje. A każdego dnia w Polsce z tego powodu umiera 19 kobiet. Niestety, w Polsce liczba zgonów rośnie. Przyczyną jest niewystarczająca profilaktyka. Dzięki regularnym badaniom możliwe jest wykrycie niepokojących zmian na wczesnym etapie. Wystarczy przynajmniej raz na miesiąc samodzielnie sprawdzać stan piersi i regularnie kontrolować zdrowie, wykonując badania USG piersi oraz mammografię.

Ryzyko zachorowania na raka piersi związane jest z wieloma czynnikami, takimi jak wiek, płeć żeńska, czynniki genetyczne,
współwystępowanie innego nowotworu, czynniki hormonalne, otyłość, nadmierne spożycie alkoholu i palenie tytoniu.

Jak przebiega badanie? USG piersi jest nieinwazyjne i całkowicie bezpieczne. Trwa około 10 minut. Pacjentka rozbiera się od pasa w górę i kładzie na leżance. Lekarz nakłada specjalny płyn lub żel na głowicę USG i rozpoczyna badanie piersi. Przesuwa głowicę po skórze piersi, a następnie bada okolice dołów pachowych – w ten sposób ocenia stan węzłów chłonnych pod pachami. Wynik badania USG jest znany od razu. Nie ma możliwości uzyskania opisu badania z uwagi na przesiewowy charakter naszych badań. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości badana otrzymuje wydruk z obrazem zmian.

Pomysłodawcą i organizatorem "KOBIECE ZDROWIE - profilaktyka nowotworowa Szczecin 2023" jest, Stowarzyszenie Fizjosport Szczecin. Parterem udzielającym wsparcia z zakresu przeprowadzenia badań jest: szpital SPSK1PUM w Szczecinie. Wydarzenie odbywa się też dzięki wsparciu gminy Szczecin, Centrum Handlowego Galaxy w Szczecinie i firmie Spod Med.

Badania są przeznaczone tylko dla kobiet powyżej 18 roku życia. W ramach badań nie realizujemy skierowań na badania USG Rejestracja na badania odbywa się od godz. 9.30 (7 października). Liczba miejsc jest ograniczona. Liczy się kolejność zgłoszeń.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński