Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Atrakcje okolic Szmaragdowego. Do czego służył tajemniczy tunel? Wyjaśniamy zagadkę sprzed lat [ZDJĘCIA]

Katarzyna Świerczyńska
Katarzyna Świerczyńska
Odkryj z nami "szmaragdowe tajemnice". Zobacz w galerii zdjęć niezwykłe miejsce w okolicach jeziora Szmaragdowego.
Odkryj z nami "szmaragdowe tajemnice". Zobacz w galerii zdjęć niezwykłe miejsce w okolicach jeziora Szmaragdowego. Katarzyna Świerczyńska
Wystarczy zejść z wyznaczonych szlaków, aby trafić w to wyjątkowe miejsce. Pozostałości tunelu kopalnianej kolejki i konstrukcja przypominająca mostek to atrakcje, o których nie wszyscy wiedzą.

Na początek warto wyjaśnić, że w tej okolicy znajdowały się dwie kopalnie kredy i margla, czyli dwa wyrobiska. To najbardziej dziś kojarzone dostarczało kredę do cementowni w Żelechowej i obecnie w jego miejscu jest Jezioro Szmaragdowe. Drugie wyrobisko to kopalnia przy tunelu. Sam tunel, długi wąwóz i charakterystyczny mostek to pozostałości po infrastrukturze kopalni dostarczającej urobek do cementowni „Stern”. Sam tunel służył jako ciąg transportowy dla kopalnianej kolejki.

"Tunel nad Szmaragdowym". Jak tu trafić?

Najprościej dojść od ulicy Grabowej, od drogi prowadzącej do Groty. Wystarczy skręcić w prawo w ścieżkę tuż za wiaduktem kolejowym, aby dojść do miejsca, gdzie znajduje się mostek. Można tu zejść w dół i idąc wąwozem, dojdzie się do tunelu.

UWAGA: zejście do wąwozu jest w tym miejscu strome (najłagodniejsze przed torowiskiem). Cały wąwóz jest pełen zwalonych drzew i połamanych konarów, dlatego trzeba tu bardzo uważać.

Do tunelu można także dotrzeć, kierując się ścieżką za leśnym szlabanem, który znajduje się blisko Groty (do Groty najłatwiej dojść od ulicy Grabowej). Ścieżka doprowadzi nad sam tunel. Aby zejść bezpiecznie, trzeba skręcić w ścieżkę prowadzącą w lewo i w dół.

Jeśli chcesz dojechać w pobliże komunikacją miejską, najlepiej wysiąść na przystanku autobusowym Grabowa.

ZOBACZ TEŻ:

Gra terenowa

Tunel kopalnianej kolejki znajduje się na trasie gry terenowej, którą organizuje Stowarzyszenie „Za horyzont”. W grze może wziąć udział każdy i w dowolnym momencie – po karty gry i szczegóły trzeba się zgłosić do Centrum Edukacji Leśnej nad Jeziorem Szmaragdowym. Odnalezienie wszystkich punktów gry zajmuje ok. 2 godzin i jest to doskonała opcja na spędzenie wolnego czasu i lepsze poznanie tajemnic okolic Szmaragdu.

Obecna aleja Wyzwolenia u zbiegu z ulicą Staszica

Szczecińskie Niebuszewo prawie sto lat temu miało zupełnie i...

Przemysłowy Szczecin na starych fotografiach ma wyjątkowy klimat. Zobacz galerię archiwalnych zdjęć miasta i znanych miejsc związanych ze szczecińskim przemysłem.

Przemysłowy Szczecin na starych fotografiach. Poczuj ten wyj...

Bądź na bieżąco i obserwuj:

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński