Badania archeologiczne przy kamieńskie katedrze przeprowadzili pracownicy Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej i członkowie Stowarzyszenia im. św. Korduli. Ich celem była eksploracja w narożniku północnej części transeptu (nawa prostopadła do osi kościoła - przyp. red) świątyni.
Prace były prowadzone na podstawie decyzji Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków z 13 marca 2020 roku. Celem prac było rozpoznanie stanu fundamentów katedry. Na artefakty natrafiono przy okazji.
Co udało się znaleźć badaczom?
- W trakcie badań natrafiliśmy na kamienne fundamenty katedry datowane na XII wiek, jak również liczne zabytki, m.in. średniowieczną monetę - brakteat, szerfa pomorskiego datowanego na XVI wiek, ceramikę wczesnośredniowieczną wstępnie datowaną na czas budowy katedry, czyli XII wiek. Znaleźliśmy również przemieszane szczątki ludzkie – mówi Grzegorz Kurka, dyrektor MHZK. - Wykopaliska w tym miejscu nie będą kontynuowane.
Brakteat to moneta wybijana jednostronnie z cienkiej blaszki na miękkiej podkładce (od łac. bractea – blaszka). W postaci brakteatów bito przede wszystkim w XII - XIV wieku w środkowej Europie niskowartościowe denary. Tym sposobem przy ograniczonych możliwościach emisyjnych władcy (król, książę) spowodowanych brakiem kruszcu (srebra) niekiedy wprowadzano do obiegu nawet duże ilości bezwartościowego pieniądza.
CZYTAJ TEŻ:
Natomiast szerfy, zwane też fenigami, to moneta miedziana bita w księstwie pomorskim. Jak podaje portal sedina.pl powołując się na niemieckiego badacza monety pomorskiej, Joachima Krugera, za panowania księcia Ernesta Ludwika (1545 - 1592) wybito szerfów na kwotę około 5250 talarów. Przy założeniu, że talar to 768 szerfów, daje to niebagatelną liczbę czterech milionów sztuk.
Jedno jest pewne, przed nami jeszcze niejedno odkrycie w Kamieniu Pomorskim. W czasie ubiegłorocznych wakacji członkowie Stowarzyszenia Eksploracyjnego Na Rzecz Ratowania Zabytków im. Św. Korduli dokonali odkrycia skarbu zawierającego kilkadziesiąt arabskich monet z wczesnego średniowiecza.
Były to arabskie dirhamy, głównie siekańce, czyli specjalnie złamane monety. Mogą pochodzić z IX lub X wieku z Azji Środkowej.
CZYTAJ TEŻ:
Kamień Pomorski: Odkryli tysiącletni skarb pełen monet [ZDJĘCIA]
CZYTAJ TEŻ:
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?