MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Archeologiczne odkrycie w Kamieniu Pomorskim. Zobacz, co znaleźli badacze

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej
W czasie wykopalisk koło katedry kamieńskiej znaleziono monety, fragmenty ceramiki i ludzkie szczątki. Na znalezisko natrafiono w wykopie sondażowym, a urobek został sprawdzony wykrywaczami metali.

Badania archeologiczne przy kamieńskie katedrze przeprowadzili pracownicy Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej i członkowie Stowarzyszenia im. św. Korduli. Ich celem była eksploracja w narożniku północnej części transeptu (nawa prostopadła do osi kościoła - przyp. red) świątyni.

Prace były prowadzone na podstawie decyzji Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków z 13 marca 2020 roku. Celem prac było rozpoznanie stanu fundamentów katedry. Na artefakty natrafiono przy okazji.

Co udało się znaleźć badaczom?

- W trakcie badań natrafiliśmy na kamienne fundamenty katedry datowane na XII wiek, jak również liczne zabytki, m.in. średniowieczną monetę - brakteat, szerfa pomorskiego datowanego na XVI wiek, ceramikę wczesnośredniowieczną wstępnie datowaną na czas budowy katedry, czyli XII wiek. Znaleźliśmy również przemieszane szczątki ludzkie – mówi Grzegorz Kurka, dyrektor MHZK. - Wykopaliska w tym miejscu nie będą kontynuowane.

Brakteat to moneta wybijana jednostronnie z cienkiej blaszki na miękkiej podkładce (od łac. bractea – blaszka). W postaci brakteatów bito przede wszystkim w XII - XIV wieku w środkowej Europie niskowartościowe denary. Tym sposobem przy ograniczonych możliwościach emisyjnych władcy (król, książę) spowodowanych brakiem kruszcu (srebra) niekiedy wprowadzano do obiegu nawet duże ilości bezwartościowego pieniądza.

CZYTAJ TEŻ:

Natomiast szerfy, zwane też fenigami, to moneta miedziana bita w księstwie pomorskim. Jak podaje portal sedina.pl powołując się na niemieckiego badacza monety pomorskiej, Joachima Krugera, za panowania księcia Ernesta Ludwika (1545 - 1592) wybito szerfów na kwotę około 5250 talarów. Przy założeniu, że talar to 768 szerfów, daje to niebagatelną liczbę czterech milionów sztuk.

Jedno jest pewne, przed nami jeszcze niejedno odkrycie w Kamieniu Pomorskim. W czasie ubiegłorocznych wakacji członkowie Stowarzyszenia Eksploracyjnego Na Rzecz Ratowania Zabytków im. Św. Korduli dokonali odkrycia skarbu zawierającego kilkadziesiąt arabskich monet z wczesnego średniowiecza.

Były to arabskie dirhamy, głównie siekańce, czyli specjalnie złamane monety. Mogą pochodzić z IX lub X wieku z Azji Środkowej.

CZYTAJ TEŻ:

- To niesamowite uczucie, gdy odkrywa się historię naszego regionu w taki sposób - mówią członkowie stowarzyszenia z Kamienia Pomorskiego.

Kamień Pomorski: Odkryli tysiącletni skarb pełen monet [ZDJĘCIA]

CZYTAJ TEŻ:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński