MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Archeolodzy z Uniwersytetu Szczecińskiego pokazali zęby

Andrzej Kus [email protected]
Znaleziska pochodzą sprzed 50 tysięcy lat. - Nie spoczywamy na laurach - mówi Katarzyna Orzyłowska. - Wierzę, że kolejne sezony dostarczą nam kolejnych, niesamowitych odkryć.
Znaleziska pochodzą sprzed 50 tysięcy lat. - Nie spoczywamy na laurach - mówi Katarzyna Orzyłowska. - Wierzę, że kolejne sezony dostarczą nam kolejnych, niesamowitych odkryć. Fot. Andrzej Szkocki
Szczecińscy archeolodzy zakończyli sezon poszukiwawczy. Zaprezentowali najciekawsze znaleziska, które znaleźli w Jaskini Stajnia na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Wiek tych odkryć datuje się na 50 tysięcy lat.

- Tegoroczny sezon badań w Jaskini Stajnia potwierdził, że jest to bardzo wysokiej klasy stanowisko, które kryje mnóstwo tajemnic - mówi członek ekipy badawczej, doktorantka Katarzyna Orzyłowska z Zakładu Archeologii Uniwersytetu Szczecińskiego. - Mieliśmy do czynienia z niesamowitymi zjawiskami, które poddawane są analizom fizycznym i chemicznym. Jesteśmy pewni, że badania kolejny raz potwierdzą, że polskie stanowiska neandertalskie mają duże znaczenie w skali światowej.

Katarzyna Orzyłowska przyznaje, że dużym zaskoczeniem było odkrycie śladów palenisk znajdujących się w głębokiej części jaskini.

- W znacznym stopniu poszerzyło to naszą wiedzę o organizacji przestrzennej obozowiska neandertalczyków i dostarczyło materiału umożliwiającego wykonanie datowań oraz analiz botanicznych - mówi.

Czytaj więcej oraz zobacz film na portalu mmszczecin.pl

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński