ArcelorMittal Poland: 20 lat inwestycji w przyszłość polskiego hutnictwa

Artykuł sponsorowany ARCELORMITTAL POLAND
W tym roku ArcelorMittal Poland obchodzi ważny jubileusz - 20 lat obecności na polskim rynku. Przez ostatnie dwie dekady firma nie tylko inwestowała w rozwój własnych zakładów, ale także aktywnie angażowała się w projekty społeczne oraz działania mające na celu zmniejszanie oddziaływania na środowisko.
emisja bez ograniczeń wiekowych

9 maja, podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego i gali finałowej konkursu Menedżer Roku Województwa Śląskiego 2023, ArcelorMittal Poland otrzymał wyróżnienie za 20 lat działalności na rzecz innowacyjnego i odpowiedzialnego hutnictwa. W ciągu dwóch dekad obecności w Polsce, firma zainwestowała ponad 10,5 mld zł. w rozwój swoich zakładów. Istotną część tych środków przeznaczono na automatyzację, robotyzację i cyfryzację produkcji.

- W tym roku świętujemy 20-lecie naszej działalności w Polsce. Chcę zaznaczyć, że konsekwentne działania zmierzające nie tylko do poszerzenia naszego asortymentu, ale także ograniczenia naszego wpływu na środowisko pokazują, jak bardzo zależy nam na obecności w Polsce i produkcji stali właśnie nad Wisłą. Cieszę się, że nasz wysiłek i wkład w polską gospodarkę w ciągu tych 20 lat został zauważony i doceniony - mówił podczas odbioru wyróżnienia Czesław Sikorski, wiceprezes zarządu, dyrektor zarządzający ds. logistyki i produkcji koksu.

Więcej (inwestycji) znaczy mniej (emisji)

Tylko w minionym roku firma zainwestowała w Polsce 1,5 miliarda złotych. Realizowane projekty obejmowały wszystkie trzy województwa, w których ArcelorMittal Poland posiada swoje zakłady produkcyjne, czyli małopolskie, śląskie i opolskie. Projekty te uwzględniały każdy z oddziałów produktowych. Spośród tych inwestycji szczególne znaczenie miała modernizacja wielkiego pieca nr 2 w dąbrowskim oddziale firmy. Na ten cel koncern przeznaczył 720 milionów złotych, a sama inwestycja była największym tego typu remontem w historii polskiego hutnictwa. Modernizacja, która rozpoczęła się pod koniec marca ubiegłego roku, obejmowała między innymi wymianę wyłożenia węglowego w garze pieca oraz budowę nowego układu chłodzenia i nowoczesnej oczyszczalni gazu wielkopiecowego.

- Zakres inwestycji był naprawdę „potężny”. Poza standardowymi pracami, takimi jak np. wymiana bloków węglowych, czy płyt chłodzących pancerz wielkiego pieca, gruntownie zmodernizowaliśmy instalację odpylania hali lejniczej, zabudowaliśmy nowy układ załadunku wielkiego pieca i zestawy dyszowe o zmienionej konstrukcji, a także zainstalowaliśmy nowy system automatyki i kontroli procesu - wylicza Michał Kocot, kierownik remontu wielkiego pieca nr 2.

Dzięki budowie nowego układu chłodzenia pieca i instalacji wymienników ciepła, spółka poprawiła wydajność procesu i ograniczyła uzupełnienie wody w obiegu chłodzenia zestawów dyszowych o aż 85 procent. Inwestycja pozwoliła również na zmniejszenie zużycia energii elektrycznej o blisko 400 MWh rocznie, ograniczenie emisji CO2 o prawie 45 tysięcy ton rocznie oraz redukcję emisji pyłowych - teraz do procesu zawracanych i ponownie wykorzystanych jest ponad 18 tysięcy ton pyłu. Zmniejszyła się także ilość wytwarzanych w procesie produktów ubocznych o aż 70 procent, a poziom hałasu w obrębie instalacji, która będzie mogła pracować przez kolejne około 15 lat, został obniżony.

- W ciągu tych 20 lat zrealizowaliśmy projekty inwestycyjne o wartości 10,5 mld zł i z całą pewnością można powiedzieć, że zmieniliśmy polskie hutnictwo. Nasza walcownia gorąca w Krakowie nadal pozostaje najnowocześniejszym zakładem tego typu w Europie, z kolei walcownia w Dąbrowie Górniczej jest w elitarnym gronie zakładów produkujących długą, 120-metrową szynę, którą od ubiegłego roku utwardzamy cieplnie, co dodatkowo zwiększa bezpieczeństwo w transporcie kolejowym - zaznacza Wojciech Koszuta, dyrektor generalny ArcelorMittal Poland.

Innowacje i nowe technologie, czyli inwestycja w huty przyszłości

Jak zaznaczył dyrektor generalny Wojciech Koszuta, priorytetem dla firmy jest nieustanny rozwój innowacyjnych projektów badawczo-rozwojowych. Jednym z takich przedsięwzięć był program badawczo-rozwojowy, mający na celu rozwój szyn z utwardzoną główką. Jego wartość wyniosła ponad 105 mln zł. Inicjatywa została dofinansowana przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (w kwocie ponad 42,5 mln zł).

- Zapotrzebowanie na szyny obrabiane cieplnie, czyli twardsze i o lepszych właściwościach mechanicznych niż standardowe szyny, nieobrobione cieplnie, mocno się rozwija - wyjaśnia Sanjay Samaddar, prezes ArcelorMittal Poland. - Właśnie dlatego postanowiliśmy opracować taki rodzaj szyny, której nie mieliśmy w swoim portfolio w Polsce, aby sprostać oczekiwaniom naszych klientów - kontynuuje.

Nowy materiał charakteryzuje się niezwykłą wytrzymałością, twardością oraz znacznie lepszymi właściwościami niż standardowa szyna, a w niektórych aspektach przewyższa oczekiwania stawiane typowym produktom. Wprowadzona innowacja ma kluczowe znaczenie dla poprawy bezpieczeństwa pasażerów oraz efektywności ruchu kolejowego.

- Podczas testów w laboratorium naszą szynę poddawaliśmy m.in. badaniom zmęczeniowym. Charakteryzuje się ona wysoką odpornością na kruche pękanie oraz niskim poziomem naprężeń własnych, co bezpośrednio wpływa na poprawę bezpieczeństwa w ruchu kolejowym - tłumaczy dr inż. Sylwester Żak z ArcelorMittal Poland, który w projekcie obróbki cieplnej główki szyn pełnił funkcję kierownika zespołu badawczo-rozwojowego.

Stal – fundament dla odnawialnych źródeł energii

Jednak działalność ArcelorMittal wychodzi poza sferę kolejową - firma oferuje innowacyjne rozwiązania stalowe dla różnorodnych sektorów gospodarki. W motoryzacji wykorzystuje się lżejsze gatunki stali, co umożliwia produkcję pojazdów o mniejszej masie, prowadząc do redukcji emisji CO2. W sektorze energetycznym stal odgrywa kluczową rolę, ponieważ wiele komponentów infrastruktury odnawialnych źródeł energii, takich jak turbiny wiatrowe, panele fotowoltaiczne i sieci przesyłowe, opiera się na tym materiale. Stal i żelazo stanowią od 80 do 90 procent masy materiału używanego do produkcji turbin wiatrowych. Te przykłady jasno pokazują, że stal jest doskonałym materiałem z punktu widzenia zrównoważonego rozwoju, gospodarki o obiegu zamkniętym oraz ograniczania emisji. Co więcej, stal może być przetwarzana wielokrotnie.

- Hutnictwo jest bardzo ważną częścią polskiej gospodarki, a stal strategicznym surowcem dla kolejnych pokoleń. Jesteśmy dumni z tego, że przyczyniliśmy się do rozwoju naszego rodzimego przemysłu i mimo trudności, z jakimi ostatnio boryka się cała branża, wdrażamy w naszych oddziałach inteligentne systemy i innowacyjne rozwiązania, by stać się nie tylko bardziej konkurencyjną firmą, ale również odpowiedzialnym i solidnym pracodawcą, partnerem biznesowym i sąsiadem - wyjaśnia Aleksandra Kania, country manager, dyrektor ds. współpracy z instytucjami państwowymi i partnerami strategicznymi ArcelorMittal Poland

Warto podkreślić, że lider branży stalowej jest również pionierem w globalnym wdrażaniu technologii Industry 4.0. Prace nad innowacjami są wprowadzane sukcesywnie i obejmują m.in. projekt GENESIS w dąbrowskiej stalowni, wykorzystanie technologii „Computer Vision” do poprawy procesów logistycznych oraz zastosowanie dronów w zakładowym utrzymaniu ruchu. Firma inwestuje także w druk 3D i inteligentne kaski z rozszerzoną rzeczywistością na liniach produkcyjnych. Automatyzacja zakładów nie tylko przyspiesza produkcję, lecz przede wszystkim zwiększa bezpieczeństwo pracy.

Dwudziestolecie działalności ArcelorMittal Poland to okres intensywnego rozwoju i innowacji, co zostało docenione przez Kapitułę Polska Press Grupy podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Realizowane inwestycje nie tylko zwiększają efektywność produkcji, lecz także przyczyniają się do poprawy warunków pracy oraz zmniejszenia oddziaływania firmy na środowisko. ArcelorMittal Poland nieustannie udowadnia swoje zaangażowanie w rozwój gospodarki, inwestując w nowoczesne technologie i stawiając sobie ambitne cele na kolejne lata. Już teraz firma ograniczyła emisję CO2 o 42 proc, a emisje pyłowe o 90 proc. w stosunku do początku swojej działalności w 2004 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: ArcelorMittal Poland: 20 lat inwestycji w przyszłość polskiego hutnictwa - Portal i.pl

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński