Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Akcja Pytanie - Odpowiedź - zadaj nurtujące Cię pytanie, a my znajdziemy eksperta, który udzieli odpowiedzi

Kinga Siwiec
W związku z wyjątkową sytuacja, z jaką mamy do czynienia, wielu osobom nasuwają się pytania. Chaos informacyjny, wynikający z powszechnej paniki, sprawia, że nawet na najczęściej zadawane pytania ciężko znaleźć jednoznaczną i wiarygodną odpowiedź. Chcemy, aby nasz portal pomógł Państwu odnaleźć się w epidemiologicznej rzeczywistości. Prosimy o nadsyłanie nurtujących Państwa pytań na adres [email protected], a my postaramy się znaleźć ekspertów, którzy odpowiedzą w rzetelny sposób na postawione pytania.

Masz pytania? Redakcja Głosu Pomorza i GP24.PL czeka na kontakt

Pytania od czytelników Głosu Pomorza i GP24:

Dzień dobry. Chciałabym uzyskać informacje na temat pracy ....Moja praca polega na kontakcie bezpośrednim w domu mojego podopiecznego...do dzisiaj mieliśmy w firmie dyżur natomiast od poniedziałku dyrektor powiedział, ze wracamy do pracy w bezpośrednim kontakcie z klientem u niego w domu i cala jego rodzina.....Czy rząd lub ministerstwo dało już przyzwolenie na kontakty bezpośrednie z obcymi ludźmi....o ile wiem w ratuszu są duże ograniczenia w kontaktach z petentami .....proszę o odpowiedź jak na dzień dzisiejszy regulują to przepisy.

Na wstępie wyjaśnić należy, że wprowadzone w czasie epidemii COVID-19 ograniczenia w funkcjonowaniu zakładów pracy i prowadzeniu działalności gospodarczej dotyczą tylko niektórych z form tej działalności. Ich wykaz określony został w Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 19 kwietnia 2020r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. W ramach wprowadzonych ograniczeń zakazano do odwołania m.in. prowadzenia działalności usługowej związanej z poprawą kondycji fizycznej, związanej ze sportem, rozrywkowej i rekreacyjnej, prowadzenia usług rehabilitacyjnych w ramach prewencji rentowej, czy z pewnymi wyjątkami udzielania świadczeń opieki zdrowotnej z zakresu rehabilitacji leczniczej. Świadczenie pracy czy usług w zakresie innych działalności niż wymienione w Rozporządzeniu jest dopuszczalne. Niestety z treści zadanego pytania nie wynika jakiego rodzaju praca ma być przez Panią wykonywana, co uniemożliwia stwierdzenie czy jej świadczenie jest dopuszczalne.

Nie ma przy tym konieczności udzielenia przez prawodawcę „przyzwolenia” na kontakt z osobami na rzecz których praca ma być świadczona, albowiem ograniczenia takie nie zostały nigdy ustanowione. Wskazuję również, że powołane przez Panią ograniczenia w funkcjonowaniu urzędów znajdują swoją podstawę w Rozporządzeniu, zgodnie z którym wykonywanie zadań przez urząd administracji publicznej lub jednostkę organizacyjną wykonującą zadania o charakterze publicznym może podlegać ograniczeniu, a decyzję o rodzaju i formie wprowadzanych ograniczeń podejmuje kierownik urzędu. Zasady te w żaden sposób nie wpływają jednak na Pani sytuację prawną.

(podstawa prawna: §8,§9,§10,§13 Rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii z dnia 19 kwietnia 2020r. [Dz.U. z 2020r. poz. 697])

apl. adw. Ewa Hermach
adw. Bartosz Kaźmierczak
Lizak, Stankiewicz, Królikowski Adwokaci - S.C.

Jestem zarejestrowany w firmie, która wykonuje swoje usługi za granicą i w związku z koronawirusem odmówiłem wyjazdu. Siedzę na razie w domu, oni wydzwaniają co jakiś czas i pytają się kiedy będę zdolny jechać do pracy. Odpowiadam kiedy sytuacja z wirusem zacznie się uspokajać chociaż nie wiadomo kiedy to nastąpi. Wiem, że nie mogą, ale nalegają aby napisać i wysłać im wniosek o urlop bezpłatny. Nie wiem co mam zrobić, jak się zachować i jakie kroki firma podejmie, jeśli nie wyrażam zgody na wyjazd.

Pracodawca ma prawo oczekiwać wykonywania pracy przez pracowników zgodnie z zawartymi i obowiązującymi umowami o pracę, a pracownicy mają obowiązek taką pracę świadczyć. Przepisy ustanowione w związku z występującą w kraju sytuacją epidemiczną nie wprowadziły w tym zakresie żadnych zmian. Warto jednak wskazać, że pracownik, w razie gdy warunki pracy nie odpowiadają przepisom bezpieczeństwa i higieny pracy oraz stwarzają bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia lub życia pracownika albo gdy wykonywana przez niego praca grozi takim niebezpieczeństwem innym osobom, ma prawo powstrzymać się od wykonywania pracy, zawiadamiając o tym niezwłocznie przełożonego. Ponadto, jeżeli powstrzymanie się od wykonywania pracy nie usuwa zagrożenia, pracownik ma prawo oddalić się z miejsca zagrożenia, zawiadamiając o tym niezwłocznie przełożonego. Istnieją zatem okoliczności, w których pracownik może odmówić świadczenia pracy. Zagrożenie dla zdrowia i życia wywołane niewłaściwymi warunkami pracy musi mieć charakter obiektywny. W odniesieniu do koronawirusa, można by rozpatrywać zasadność odmowy świadczenia przez pracownika pracy w sytuacji, gdyby jej świadczenie miało wiązać się z realnym i wysokim ryzykiem zakażenia, np. gdyby pracownikowi polecono kontakt z osobą zarażoną (ograniczenie to nie dotyczy jednak pracowników służby zdrowia). Sama obawa zarażenia się wirusem nie jest wystarczającym powodem do odmowy świadczenia pracy, a nieusprawiedliwiona nieobecność pracownika w pracy może być uznana za ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych i w konsekwencji skutkować dyscyplinarnym zwolnieniem go z pracy.

Odnosząc się do problematyki urlopu bezpłatnego to wskazać należy, że pracodawca może udzielić urlopu bezpłatnego wyłącznie na wniosek pracownika. Pracodawca nie może zmusić pracownika do skorzystania z urlopu bezpłatnego.

(podstawa prawna: §5 Rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii z dnia 10 kwietnia 2020r. [Dz.U. z 2020r. poz.658], §17 i §18 Rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii z dnia 19 kwietnia 2020r. [Dz.U. z 2020r. poz. 697], art. 174§1; art.210 i art. 52 §1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974r. Kodeks Pracy [Dz.U. z 2019r. poz.1040 ze zm.]).

apl. adw. Ewa Hermach
adw. Bartosz Kaźmierczak
Lizak, Stankiewicz, Królikowski Adwokaci - S.C.

Dzień dobry. Mam pytanie. Prowadzę jednoosobową działalność budowlaną na terenie UE. Wcześniej pracowałem w Niemczech. Na początku marca wróciłem do kraju przed obostrzeniami. Jak wygląda na dzień dzisiejszy sytuacja gdybym postanowił wrócić do pracy w Niemczech. Co powiniene

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Akcja Pytanie - Odpowiedź - zadaj nurtujące Cię pytanie, a my znajdziemy eksperta, który udzieli odpowiedzi - Głos Pomorza

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński