900-lecie Chrystianizacji Pomorza - Szlakiem św. Ottona w Pyrzycach

Materiał informacyjny Fundacji Razem dla rozwoju obszarów wiejskich
W okresie od maja 2024 do września 2024, miasto Pyrzyce stanie się areną wyjątkowego projektu zorganizowanego z okazji 900-lecia chrystianizacji Pomorza.

Fundacja Razem dla Rozwoju Obszarów Wiejskich, pod przewodnictwem pani prezes Agnieszki Odachowskiej-Piosik, wspólnie z Evangelisches Pfarramt Penkun, reprezentowaną przez panią Pastor Darię Szkudlińską, mają zaszczyt zaprosić na cykl wydarzeń edukacyjno-kulturalnych pod tytułem „900-lecie Chrystianizacji Pomorza - Szlakiem św. Ottona w Pyrzycach”.

Celem tego ambitnego przedsięwzięcia jest wzmocnienie świadomości wspólnej kultury i historii Polski oraz Niemiec. W Pyrzycach, gdzie w 1124 roku św. Otton z Bambergu na prośbę Bolesława Krzywoustego i z papieską zgodą rozpoczął chrystianizację Pomorza, zaplanowano serię konferencji, plenerów malarskich, konkursów i animacji. Szczególnym punktem programu będzie dzień 8 czerwca 2024 roku, na który już dziś wszyscy są serdecznie zaproszeni. Wydarzenia te są świetną okazją do przypomnienia historii św. Ottona, który uczynił Pyrzyce symbolicznym miejscem dla chrześcijaństwa na zachodnim Pomorzu.
Warto podkreślić, że inicjatorem i głównym współorganizatorem wydarzeń jest Ks. Dziekan Proboszcz kan. dr Grzegorz Wiesław Harasimiak.

Ponadto, dzięki współpracy Parafian i Przyjaciół Parafii NMP Bolesnej w Pyrzycach pod kierunkiem ks. Dziekana ze Starostwem Powiatowym, Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków oraz lokalnymi firmami wykonawczymi, udało się odrestaurować i przywrócić do życia Baptysterium św. Ottona oraz otaczający go park, co z pewnością przyciągnie turystów i miłośników historii. Całkowity koszt inwestycji wyniósł 705 000 zł, co pokazuje skalę i znaczenie przedsięwzięcia, a dla organizowanych wydarzeń będzie miejsce w którym odbędzie się część wkopania kapsuły i odtworzenia tego historycznego wydarzenia. Miejsce to zapomniane od wielu lat i zaniedbane- dziś jest atrakcyjnym miejsce dla turystów i mieszkańców.

Projekt łączy tradycje i kulturę polską i niemiecką, a do współpracy zaproszono przedstawicieli nauki i dziedzictwa kulturowego, dziennikarzy oraz lokalne firmy, swoją pomocą oferowała również firma EKO JARO, specjalizujące się w sztucznej inteligencji, energii odnawialnej i wodorowej. To wszystko świadczy o szerokim zaangażowaniu społeczności lokalnej i międzynarodowej w odnawianie wspólnych więzi i pamięci o historycznych wydarzeniach.

Dla zainteresowanych dalszymi informacjami lub współpracą, zachęcamy do kontaktu z panią Agnieszką Odachowską-Piosik pod numerem telefonu 609 510 766 lub poprzez e-mail: [email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński