4 tys. zł pensji. Kobiecie wystarczy, a mężczyźnie nie?

oprac. (d-ka)
pixabay.com
Udostępnij:
Mniej niż 4000 zł na rękę blisko dwie trzecie kobiet i połowa mężczyzn uznałaby takie wynagrodzenie za satysfakcjonujące.

Panowie częściej celują w wyższe stawki, choć są mniej lojalnymi pracownikami i chętniej zmieniają pracę wynika z badania "Finanse Polaków" przeprowadzonego z okazji 20-lecia firmy Provident Polska.

Kobiety zarabiają mniej od mężczyzn i niestety różnica ta nie uległa znaczącej zmianie na przestrzeni ostatnich dwóch dekad. Z danych GUS wynika, że ponad 20 lat temu mężczyźni w Polsce zarabiali miesięcznie średnio 940 zł brutto, to o ok. 26 proc. więcej niż kobiety, które otrzymywały wówczas wynagrodzenie nieprzekraczające 750 zł brutto. Ostatnie dane wskazują, że miesięczne zarobki mężczyzn z Polsce są wyższe od zarobków kobiet o ok. 20 proc. W przeliczeniu na stawkę godzinową różnica co prawda maleje do niespełna 14 proc., ale to nadal sporo, zwłaszcza jeśli zwrócimy uwagę na kompetencje czy strukturę wykształcenia kobiet i mężczyzn. Prawie 48 proc. zatrudnionych kobiet w 2016 roku miało wykształcenie wyższe, podczas gdy takie samo wykształcenie posiadało ok. 30 proc. zatrudnionych mężczyzn.

Kobiety lojalnymi pracownikami

Przyczyn różnic w wysokości wynagrodzeń kobiet i mężczyzn upatrywać można w różnych czynnikach inne zawody, stanowiska, wymiar czasu pracy aczkolwiek duży udział w podtrzymywaniu nierówności płacowych mają same kobiety.

- Wiele kobiet cechuje nadmierna skromność, nie doceniają one swoich kompetencji, obawiają się konfrontacji i negocjacji płacowych. Czekają na inicjatywę z drugiej strony, liczą na to, że jak będą ciężko pracować, to zostaną docenione, a tak niestety nie zawsze się dzieje mówi Agnieszka Kłos, członkini zarządu Provident Polska. Kobiety stanowią połowę zarządu tej największej firmy pożyczkowej w Polsce, aczkolwiek taka sytuacja wciąż należy do wyjątków zarówno w naszym kraju, jak i innych krajach europejskich. Nasza firma wychodzi z założenia, że w pracy nie liczy się płeć, tylko umiejętności, a pod tym względem kobiety w niczym nie ustępują mężczyznom. Czasem brakuje im tylko pewności siebie i odwagi i nad tym na pewno powinny pracować.

Provident z okazji 20-lecia działalności na polskim rynku przeprowadził szeroko zakrojone badanie na temat podejścia Polaków do finansów. Badana był m.in. kwestia satysfakcjonujących zarobków. Okazało się, że na tym polu istnieją zauważalne różnice między kobietami a mężczyznami. Niemal co dziesiąta pani byłaby zadowolona z wynagrodzenia poniżej 2000 zł na rękę. W przypadku mężczyzn było to zaledwie 4 proc. Zarobki między 2000 a 4000 zł zadowoliłyby 54 proc. pań i 47 proc. panów. Ponad jednak czwarta mężczyzn wskazała na przedział 4000 6000 zł jako najbardziej satysfakcjonujący, a 10 proc. chciałoby zarabiać powyżej 6000 zł na rękę. Dla porównania, zaledwie 2 proc. pań oczekiwałaby zarobków powyżej 6 tys. zł, a 16 proc. chciałoby zarabiać między 4 tys. zł, a 6 tys. zł.

- Nasze badanie pokazuje, że kobiety są bardziej zachowawcze w kwestiach finansów i pracy. Częściej wybierają pewne, bezpieczne rozwiązania, obawiają się ryzyka związanego np. z prowadzeniem własnej firmy czy zmianą pracy. Być może wynika to z faktu, że kobiety częściej niż mężczyźni znaczy odsetek swoich dochodów przeznaczają na podstawowe potrzeby, zatem boją się ryzykować, by nie stracić tej podstawy, gruntu. Częściej pełnią też obowiązki opiekuńcze wobec małoletnich i starszych członków rodziny, zatem cenią solidne, stabilne zatrudnienie, które zapewnia im bezpieczne zaplecze socjalne mówi Anna Karasińska, ekspert ds. badań rynkowych w Provident Polska.

- Z badań przeprowadzonych na zlecenie Providenta wynika, że tylko 15 proc. kobiet uważa prowadzenie własnej firmy za atrakcyjniejszy sposób zarabiania pieniędzy niż praca na etacie. W przypadku mężczyzn jest to odsetek niemal dwukrotnie wyższy - 28 proc. Badania pokazują także większą lojalność kobiet jako pracowników bądź też po prostu większą niechęć do zmiany. Ponad 40 proc. kobiet było do tej pory związanych zawodowo tylko z jedną lub dwoma firmami, podczas gdy taką lojalnością może się poszczycić 32 proc. mężczyzn. Zaledwie 18 proc. kobiet pracowało w 5 lub więcej firmach, a w przypadku mężczyzn jest to 28 proc. Zmiana pracy zazwyczaj podyktowana jest chęcią osiągnięcia wyższych zarobków, niewykluczone więc, że ten fakt również częściowo odpowiada za to, że mężczyźni zarabiają więcej - dodaje Karasińska.

Weź udział w badaniu Polskie Startupy 2017!

Planowanie kariery to podstawa

Niestety negatywną konsekwencją niższych oczekiwań płacowych i niższych zarobków kobiet jest mniejsza swoboda w gospodarowaniu środkami. Co prawda, kobiety oszczędzają równie często jak mężczyźni (blisko dwie trzecie posiada oszczędności), ale już zdecydowanie mniej wydają na swoje przyjemności. Częściej też planują swoje budżety aż 30 proc. pań deklaruje, że zawsze szczegółowo planuje wszystkie wydatki i na dodatkowe, nieplanowane rzeczy wydaje tylko w wyjątkowych sytuacjach. Odsetek mężczyzn, którzy postępują podobnie, jest o połowę niższy.

- Kobiety powinny bardziej uwierzyć w swoje możliwości, ale też podejmować konkretne działania, które umożliwią im osiągnięcie sukcesu zawodowego i finansowego. Przede wszystkim warto jak najwcześniej dobrze zaplanować swoją ścieżkę kariery, kształcić się, zdobywać kolejne umiejętności, czyli robić wszystko to, co przygotuje nas na rozwój, na awans - radzi Agnieszka Kłos. - I przede wszystkim bądźmy sobą, wykorzystajmy naturalne predyspozycje i cechy, takie jak np. komunikatywność, umiejętność rozwiązywania sporów czy empatia, które stają się dziś coraz bardziej pożądane na rynku pracy dodaje.

O badaniu "Finanse Polaków". Powstało z okazji 20-lecia działalności firmy Provident Polska. Ma ono na celu pokazanie, jak zmieniła się sytuacja finansowa Polaków oraz ich zwyczaje konsumenckie na przestrzeni ostatnich lat oraz jakie są ich oczekiwania na przyszłość.

Strefa Biznesu - Mateusz Żydek o Polskim Ładzie

Wideo

Materiał oryginalny: 4 tys. zł pensji. Kobiecie wystarczy, a mężczyźnie nie? - Gazeta Pomorska

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie