MKTG SR - pasek na kartach artykułów

350 mln zł kredytu chce wziąć województwo zachodniopomorskie na inwestycje

Bogna Skarul
Bogna Skarul
archiwum
Pieniądze, jakie planuje pożyczyć województwo zachodniopomorskie z Europejskiego Banku Inwestycyjnego ma być kredytem na inwestycje.

Decyzja o zaciągnięciu kredytu zapadła na czwartkowej sesji sejmiku województwa. Żaden z radnych nie głosował przeciw (radni PiS wstrzymali się od głosu). Pieniądze pomogą sfinansować m.in. dalszy zakup pociągów pasażerskich, budowę tras rowerowych, rozbudowę i przebudowę dróg wojewódzkich, budowę obiektów ochrony zdrowia, inwestycje w zakresie dziedzictwa kulturowego, takie jak np. modernizacja i rozbudowa historycznego folwarku w Przelewicach.

- To kredyt celowy — zapewniał na sesji sejmiku Marek Dylewski, skarbnik województwa. - A każda wzięta kwota kredytu ma być osobną transzą.

EBI zapewnia oprocentowane indywidualnie, długi okres spłaty rat kapitałowych (do 25 lat) oraz satysfakcjonujący okres karencji w spłacie rat kapitałowych (do 6 lat).

Województwo zachodniopomorskie już trzeci raz podpisuje taką umowę finansową z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym. W sumie w ramach I (w 2009 r.) i II umowy (w 2018 r.) urząd marszałkowski skorzystał z pomocy w wysokości 514 mln zł. W ramach III umowy będzie to kwota do 350 mln zł. w wysokości 514 mln zł. W ramach III umowy będzie to kwota do 350 mln zł. Łącznie samorząd województwa zachodniopomorskiego otrzymał dotąd z EBI 864 mln zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wydanie specjalne Gol24 - Studio EURO 2024 - odcinek 1

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński