MKTG SR - pasek na kartach artykułów

14. emerytura do likwidacji, a 13. jak dotychczas? Na stole także emerytury bez podatku. Oto plany nowego rządu na dodatki do emerytury

Redakcja Strefy Biznesu
Redakcja Strefy Biznesu
Emerytura bez podatku, likwidacja 14. emerytury i pozostanie trzynastki, a nawet brak zmian w dotychczasowych metodach wsparcia dla seniorów. Sprawdzamy, jaki plan na dodatki do emerytury może mieć nowy rząd.
Emerytura bez podatku, likwidacja 14. emerytury i pozostanie trzynastki, a nawet brak zmian w dotychczasowych metodach wsparcia dla seniorów. Sprawdzamy, jaki plan na dodatki do emerytury może mieć nowy rząd. 123rf.com/weyo
Czy po objęciu władzy rząd zlikwiduje 13. i 14. emerytury? Nowa koalicja w Sejmie może mieć podzielone zdania w tej kwestii. Na razie na stole są wszystkie opcje. Sprawdzamy, jaki plan na dodatki do emerytury będzie miał nowy rząd trzech partii.

Spis treści

Trzecia Droga o emeryturach bez podatku

Kilka dni temu Władysław Kosiniak-Kamysz w Radiu Zet był pytany, czy po objęciu władzy nowy rząd będzie chciał zlikwidować 13. i 14. emerytury. Jeden z liderów Trzeciej Drogi przyznał, że myśli bardziej o „wprowadzeniu emerytury bez podatku”, a swoje zdanie argumentował tak:

Ona jest lepsza niż 13. i 14. emerytura i oddaje też bardziej wkład w system emerytalny, docenia aktywność zawodową.

Zdaniem szefa PSL taka ulga byłaby równoznaczna z wprowadzeniem nawet 16. emerytury. Obecnie seniorzy, którzy pracują na emeryturze, nie płacą podatku dochodowego. Ulga PIT-0 naliczana jest dla dochodu do 85 tys. zł.

Korzyść z PIT-0 dla Seniora polega na otrzymywaniu wyższego wynagrodzenia do ręki. Dotyczy okresu, w którym wydłużamy naszą aktywność zarobkową i nie pobieramy emerytury ani renty - mówi prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS cytowana przez PAP.

Dotychczas z ulgi skorzystało 132 tys. seniorów, a kwota zwolnienia to już 7 mld zł.

Lewica o 13. i 14. emeryturze: „nie zgodzimy się na likwidację”

Szef klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski w TVP1 zapewnił, że jego ugrupowanie „nie zgodzi się na likwidację 13. i 14. emerytury ani na podniesienie wieku emerytalnego czy likwidację świadczenia 800 plus”. Gawkowski podkreślił, że konieczne jest przyjrzenie się stanowi finansów publicznych, aby mówić o konkretach. Lewica już wcześniej była za wprowadzeniem emerytur stażowych, jednak podkreślała:

Trzeba tak to zbilansować, by ludzie mogli dostawać godne emerytury. Bardziej mi się podoba system waloryzacji emerytur dwa razy do roku niż 14. emerytura. Dlatego, że waloryzacja dwa razy do roku da więcej niż 14. emerytura - mówił Gawkowski w rozmowie z PAP.

Koalicja Obywatelska: 13. emerytura zostaje na pewno, co z czternastką?

Szefostwo PO wielokrotnie podkreślało już, że nie ma mowy o likwidacji 13. emerytury. Tak przekonujące odpowiedzi nie padają już jednak w przypadku 14. emerytury:

To nie jest ani 13., ani 14. emerytura. Jest to forma kolejnego zasiłku czy rekompensaty za to, co zrobiła inflacja i inaczej nie można tego nazwać - mówiła Małgorzata Kidawa-Błońska na antenie Radia ZET.

Koalicja Obywatelska w swoim programie wyborczym wspominała o wyższej kwocie wolnej od podatku (60 tys. zł) i podkreślała, że nie jest to równoznaczne z likwidacją dodatków do emerytury dla seniorów.

Na ten moment 13. i 14. emerytura są świadczeniami, które będą wypłacane co roku. Najbliżej jesteśmy obecnie waloryzacji emerytur w marcu 2024 roku i wypłacie 13. emerytury, który zwykle następuje wraz z wypłatą kwietniowych emerytur.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zastrzeż PESEL - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: 14. emerytura do likwidacji, a 13. jak dotychczas? Na stole także emerytury bez podatku. Oto plany nowego rządu na dodatki do emerytury - Strefa Biznesu

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński