MKTG SR - pasek na kartach artykułów

13 najpiękniejszych secesyjnych budowli w Polsce. To prawdziwe skarby architektury w naszych miastach

Emil Hoff
Emil Hoff
Wideo
od 16 lat
Domy jak wodospady i żywe ogrody, pełne kolorowego światła, z klatkami schodowymi jakby utkanymi z lian. To secesja, jeden z najpiękniejszych stylów architektonicznych, który rozkwitł w Europie ponad 100 lat temu. W Polsce zachowało się wiele pięknych budowli w stylu secesyjnym, które warto zobaczyć podczas weekendowych spacerów po mieście. Gdzie znajdują się najpiękniejsze budowle secesyjne w Polsce?

Spis treści

Czym jest styl secesyjny? Zachwycająca architektura okresu Belle Epoque

Pałac Sztuki w Krakowie
Poznajcie najpiękniejsze zabytki stylu secesyjnego w Polsce. Warto je odwiedzić w czasie weekendowych spacerów.

Zdjęcie na licencji CC BY-SA 4.0. Silar, CC BY-SA 4.0

Styl secesyjny, znany także jako Art Nouveau, to ruch artystyczny i architektoniczny, który kwitł głównie na przełomie XIX i XX wieku, na ziemiach polskich zwłaszcza w latach 1905-1914. Wiązany jest z tzw. Belle Epoque w pierwszych latach XX w., jeszcze przed I wojną światową.

Secesja wyrażała zachwyt nad naturalnym pięknem, śmiałe spoglądanie w przyszłość i zerwanie ze starymi konwenansami. Charakteryzowała się odejściem od sztywnych form klasycyzmu i historyzmu. Kładła nacisk na oryginalność, pozwalała twórcom – architektom, malarzom, rzeźbiarzom – wyrażać swoją indywidualność bez zmuszania ich do kopiowania wcześniejszych wzorców, uważanych za doskonałe.

Cechy charakterystyczne stylu secesyjnego to m.in.:

  • Organiczne formy: Styl secesyjny nawiązywał do natury, a jego elementy miały za zadanie przypominać formy występujące w świecie roślinnym i zwierzęcym.
  • Linie kształtów roślinnych: Charakterystyczne dla secesji są motywy liści, kwiatów, łodyg, wici i gałązek, które przewijają się przez dekorację budynków. W budowlach secesyjnych praktycznie nie ma linii prostych, preferowane są łagodne fale i sploty, przypominające pnące się w górę łodygi roślin.
  • Ornamenty: Zdobienia secesyjne były zazwyczaj bogate, delikatne i pełne detali. Często zawierały motywy wici, fal, spirali i układanki geometryczne.
  • Klatki schodowe: Architekci secesyjni często wykorzystywali klatki schodowe jako ważny, centralny element budowli, i zdobili je wspaniale.
  • Szkło i metal: W secesji często używano szkła i metalu do tworzenia pięknych witraży, lamp, balustrad i innych elementów dekoracyjnych.

Najpiękniejsze budowle secesyjne w Polsce. Mają już 100 lat, a nadal zachwycają

Budowle wzniesione w stylu secesyjnym uważane są za wyjątkowo piękne. Ich bryły zdają się falować, bo linii prostych praktycznie tu nie ma; wykonane z kamienia i kutego żelaza rośliny owijają poręcze schodów i ramy okien; kolorowe witraże wpuszczają do wnętrza łagodne, wielobarwne światło. Zwiedzając obiekty secesyjne, można odnieść wrażenie, że ogląda się żywy ogród i spektakl kolorów, a nie tylko zwykłą kamienicę, dom handlowy czy dworzec.

W Polsce można znaleźć wiele wspaniałych przykładów stylu secesyjnego w architekturze. W galerii poniżej zamieszczamy najsłynniejsze i najpiękniejsze przykłady budowli secesyjnych, zachowanych w naszym kraju do dziś. Warto je odwiedzić w czasie spacerów np. po Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, a nawet Sopocie.

MonumentApp – aplikacja dla miłośników zabytków i historii

Baner NIKZ
Narodowy Instytut Konserwacji Zabytków stworzył przydatną aplikację Monument App, która pozwala poznawać polskie zabytki, a nawet tworzyć ich własne opisy i planować trasy zwiedzania. Narodowy Instytut Konserwacji Zabytków

Artykuł powstał we współpracy z kwartalnikiem i portalem „Spotkania z Zabytkami”, wydawanym przez Narodowy Instytut Konserwacji Zabytków (NIKZ). Na portalu znajdziecie wiele eksperckich artykułów poświęconych polskim zabytkom, napisanych przystępnym językiem i skierowanych do turystów takich jak wy.

NIKZ stworzył też aplikację MonumentApp, która pozwala nie tylko czytać, ale też tworzyć własne opisy zabytków, dzielić się nimi z innymi użytkownikami i planować trasy wycieczek do najciekawszych miejsc w Polsce. Aplikację możecie ściągnąć za pomocą kodu QR poniżej.

Ściągnij aplikację MonumentApp
Ściągnij aplikację MonumentApp, twórz opisy zabytków i wyznaczaj własne trasy do najciekawszych atrakcji turystycznych w Polsce. MonumentApp
Dodaj firmę
Logo firmy Polska Organizacja Turystyczna
Warszawa, Chałubińskiego 8
Autopromocja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: 13 najpiękniejszych secesyjnych budowli w Polsce. To prawdziwe skarby architektury w naszych miastach - Strona Podróży

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński