MKTG SR - pasek na kartach artykułów

13. i 14. emerytury pozostaną przez co najmniej dwa lata. Co potem? Dwa czynniki zdecydują o przyszłości tych świadczeń

Redakcja Strefy Biznesu
Redakcja Strefy Biznesu
Na oficjalne informacje jeszcze poczekamy, ale medialne przecieki ucieszą wszystkich seniorów.
Na oficjalne informacje jeszcze poczekamy, ale medialne przecieki ucieszą wszystkich seniorów. 123rf.com/detailfoto
Los 13. i 14. emerytury wydaje się nieco bardziej jasny. Pojawiły się nieoficjalne informacje o planach nowego rządu na przyszłość dodatków do emerytury. Dwa czynniki mają zdecydować, czy pozostaną na stałe, czy zostaną zlikwidowane. Na razie pewne jest, że seniorzy otrzymają trzynastki i czternastki przez dwa najbliższe lata.

Spis treści

Trzynastki i czternastki przez dwa kolejne lata

Nowy rząd pracuje aktualnie nad projektem budżetu na 2024 rok. To prace ważne dla każdego z nas, także dla seniorów, bo to właśnie budżet pokaże, czy finanse publiczne udźwigną kolejne wypłaty 13. i 14. emerytury. Premier Tusk i minister Domański intensywnie myślą i sprawdzają wydatki na przyszły rok.

Dziennikarze RMF FM dotarli do nieoficjalnych informacji, według których obecny rząd nie do końca popiera formę wypłat dodatków do emerytury w obecnym kształcie, jednak na razie nie planuje większych zmian. Rząd Tuska ma chcieć pozostawić 13. i 14. emerytury przez kolejne dwa lata.

Tuż po wyborach, wielu seniorów i spora część wyborców PiS wróżyła rychły koniec dodatków do emerytury, gdy władze w Polsce przejmie Donald Tusk. Tymczasem nowy rząd jeszcze w kampanii wyborczej zapewniał: „Nic co dane, nie będzie odebrane”. Wydaje się, że dotyczy to także wypłaty trzynastek i czternastek.

Co dalej z 13. i 14. emeryturą?

Medialne doniesienia mówią o dwóch powodach, dla których 13. i 14. emerytury miałyby być utrzymane przez co najmniej dwa kolejne lata. Pierwszy argument, na który nieoficjalnie wskazuje RMF FM to właśnie obietnica wyborcza, którą pamięta większość seniorów. Rząd Donalda Tuska z czasem prawdopodobnie zechce zreformować dodatki do emerytury. To jednak nie będzie priorytet, a póki do zmian nie dojdzie, trzynastki i czternastki będą wypłacane.

Drugi powód, o którym wspomina radio, jest dużo bardziej prozaiczny. W ciągu najbliższych dwóch lat czekają nas kolejne wybory: samorządowe i do europarlamentu w przyszłym roku oraz prezydenckie w 2025. Rządzący z pewnością oczami wyobraźni widza protesty, które powoduje likwidacja 13. i 14. emerytury. Do tego czasu zmian w trzynastkach i czternastkach najprawdopodobniej nie będzie.

Reforma 13. i 14. emerytury. Jak może wyglądać?

W kampanii wyborczej i już po wyborach członkowie nowego rządu zapewniali, że nikt trzynastek i czternastek seniorom nie zabierze. Nie zmienia to jednak faktu, że każda z trzech partii tworzących rząd, ma nieco inny pomysł na dodatki do emerytury.

Nie ma też żadnego odejścia od świadczeń typu 800+, 13. i 14. emerytury, od tego wszystkiego, do czego Polacy się przyzwyczaili (...) Mówiliśmy wielokrotnie, że nic co dane nie będzie zabrane i tego się trzymamy – mówił Andrzej Domański minister finansów w Radiu ZET.

Koalicja Obywatelska i Lewica przed wyborami proponowały drugą waloryzację emerytur w ciągu roku, gdy inflacja przekroczy 5 proc. w skali roku. KO chce także emerytury bez podatku dla seniorów, których świadczenie nie przekracza 5 tys. zł brutto miesięcznie. Posłowie przekonują, że te zmiany dadzą seniorów więcej korzyści, niż wypłata 13. i 14. emerytury.

Lewica proponuje, aby dodatkowo rozważyć wprowadzenie emerytur stażowych i zaliczać umowy cywilno-prawne do stażu pracy przy obliczaniu wysokości emerytury. Zachowanie trzynastej emerytury proponuje Trzecia Droga, jednak tutaj kryterium do otrzymania dodatku miałaby być praca po osiągnięciu wieku emerytalnego.

Z pewnością przed nami szereg wyzwań związanych z reformą systemu emerytalnego. Eksperci nie mają wątpliwości. Zmiany są konieczne i muszą sięgać głęboko.

od 7 lat
Wideo

Plan na budowę Tarczy Wschód – minister podał szczegóły

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: 13. i 14. emerytury pozostaną przez co najmniej dwa lata. Co potem? Dwa czynniki zdecydują o przyszłości tych świadczeń - Strefa Biznesu

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński