MKTG SR - pasek na kartach artykułów

13. emerytura trafi do 5 mln emerytów i rencistów. Wypłaty to ogromna kwota z ZUS. Ile wynosi 13. emerytura w 2022 roku?

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
"Trzynastki" wypłacane są wraz z kwietniową emeryturą lub rentą – żeby je dostać nie trzeba składać żadnych wniosków.
"Trzynastki" wypłacane są wraz z kwietniową emeryturą lub rentą – żeby je dostać nie trzeba składać żadnych wniosków. insta_photos/GettyImages
13. emerytura to świadczenie, które trafi do blisko 5 mln emerytów i rencistów w całej Polsce. Jak informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaty opiewają na łączną kwotę 6,7 mld złotych. Czy o wypłatę trzynastej emerytury trzeba składać wniosek? Sprawdź, o czym warto wiedzieć w kontekście świadczenia i przeczytaj ile wynosi 13. emerytura w 2022 roku.

13. emerytura. ZUS informuje o tym, ile wynoszą wypłaty

– Do soboty około 5 mln emerytów i rencistów w całej Polsce dostanie trzynastą emeryturę na łączną kwotę 6,7 mld złotych. Dodatkowe roczne świadczenie pieniężne wypłacane jest w wysokości minimalnej emerytury – poinformował ZUS. Dodatkowa emerytura jest wypłacana razem, z otrzymywaną emeryturą lub rentą w standardowych terminach wypłaty.

Do kogo trafi trzynasta emerytura?

W sumie 13. trafi do ok. 9,7 mln emerytów i rencistów w całym kraju. Szacowany koszt tegorocznych trzynastek to 13,1 mld zł. Zgodnie z przepisami, trzynastka przysługuje wszystkim, którzy mają na dzień 31 marca przyznane prawo do wypłaty emerytury lub renty, albo innego długoterminowego świadczenia wypłacanego przez ZUS.

Ile wynosi 13. emerytura w 2022 roku?

13. emerytura wynosi w 2022 r. 1338,44 zł brutto. Jak poinformowano, w związku z tym, że Ministerstwo Finansów w tym roku zrezygnowało z poboru podatku od trzynastej emerytury ze świadczenia zostanie pobrana jedynie składka zdrowotna w wysokości 120,46 zł.

– A to oznacza, że trzynastka netto wynosi 1217,98 zł. Pieniądze są wypłacane wraz z kwietniową emeryturą lub rentą – żeby je dostać nie trzeba składać żadnych wniosków – zapewnia Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

Jednocześnie dodaje, że rezygnacja z poboru podatku jest jednorazowa. - To oznacza, że podatek nie zostanie zapłacony ani teraz, ani w rozliczeniu rocznym, ale to zaniechanie poboru podatku nie dotyczy trzynastek należnych za poprzednie lata – dodaje Kowalska-Matis.

W 2022 r. emerytury i renty wzrosły o 7 proc. W tej sytuacji kwota minimalnej emerytury, renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renty socjalnej wzrosła do 1338,44 zł, czyli o prawie 90 zł.

Kwota minimalnej renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy wzrosła do 1003,83 zł. Świadczenie przedemerytalne wzrosło do 1350,70 zł. Dodatek pielęgnacyjny wzrósł do 256,44 zł

– Jest gorzej niż się spodziewaliśmy. Prawie połowa restauratorów w rejonach turystycznych popełnia błędy – poinformowano.

Tak oszukują klientów w restauracjach i lokalach gastronomic...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zastrzeż PESEL - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: 13. emerytura trafi do 5 mln emerytów i rencistów. Wypłaty to ogromna kwota z ZUS. Ile wynosi 13. emerytura w 2022 roku? - Strefa Biznesu

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński