MKTG SR - pasek na kartach artykułów

10 najtrudniejszych języków świata. W czołówce język chiński. Międzynarodowy Dzień Języków Obcych obchodzimy 26 września

W jednych językach trudna jest gramatyka, w innych - pojawiają się kłopoty z zapisem lub wymową. Wiele zależy od tego, jak odmienny jest język obcy od naszego ojczystego.
W jednych językach trudna jest gramatyka, w innych - pojawiają się kłopoty z zapisem lub wymową. Wiele zależy od tego, jak odmienny jest język obcy od naszego ojczystego. Fot. Priscilla Du Preez / unsplash
Międzynarodowy Dzień Języków Obcych obchodzimy corocznie 26 września. To dobra okazja, by dowiedzieć się, jakie języki na świecie zaliczane są do najtrudniejszych. Na tej liście znajdziemy też nasz ojczysty język. Sprawdźcie TOP 10 najtrudniejszych języków świata.

Spis treści

Co sprawia, że język jest trudny?

To, czy język jest trudny, zależy od wielu czynników. Jednym z nich jest oczywiście gramatyka. Ta w języku polskim jest trudna do opanowania nawet przez osoby, dla których język polski jest językiem ojczystym. I nic dziwnego: fleksja, składnia, trzy rodzaje, siedem przypadków deklinacji, koniugacja, odmiana liczebników, końcówki żywotne i nieżywotne. A na deser nieprzebrane bogactwo odmiennych zaimków. Nauka języka polskiego to dla obcokrajowca nie lada wyzwanie. Tym bardziej więc warto docenić tych, którzy mają odwagę zmierzyć się z polszczyzną.

Trudna gramatyka? Dodaj tajemnicze pismo i zaskakującą intonację

Gramatyka to jednak nie wszystko - jednym z kluczowych parametrów jest pismo. Dla języków europejskich najpopularniejszym jest alfabet łaciński. Jednak i tutaj mierzyć się możemy ze znakami charakterystycznymi dla konkretnego języka: kilka rodzajów samogłoski „e” w języku francuskim, umlauty w niemieckim, a także liczne ogonki, kreseczki czy kółeczka, które znajdziemy w językach również na naszym kontynencie.

Kraje wschodnioeuropejskie nie korzystają z alfabetu łacińskiego, ale z cyrylicy. Jest ona używana m.in. w Rosji, na Ukrainie, Białorusi oraz w Mongolii. Im dalej w językowy las, tym robi się trudniej – wystarczy rzucić okiem na znaki arabskie, hebrajskie czy ormiańskie.

Nauka języków obcych wymaga systematyczności i zaangażowania. Szczególnie, jeśli wybierzemy jeden z trudniejszych języków do opanowania.
Nauka języków obcych wymaga systematyczności i zaangażowania. Szczególnie, jeśli wybierzemy jeden z trudniejszych języków do opanowania. Fot. Matthew Feeney / unsplash

Na najambitniejszych uczniów czekają natomiast obejmujące kilkadziesiąt tysięcy znaków logograficznych systemy języka chińskiego i japońskiego. Tu z pewnością przyda się fotograficzna pamięć, bo poszczególnych, skomplikowanych znaków nie sposób z czymkolwiek znajomym europejskiemu oku skojarzyć.

Na deser jest jeszcze wymowa. W wielu językach zapis różni się od sposobu czytania. Te najbardziej znane nam przykłady, to język angielski i francuski – a one przecież należą do jednych z 5 najłatwiejszych języków świata! W językach azjatyckich liczy się nie tylko akcent – ale nawet intonacja. Potrafi ona zmienić znaczenie wypowiadanego słowa.

Jaki jest najtrudniejszy język na świecie?

Wśród ponad 7 tysięcy języków, które obecnie funkcjonują na świecie, są takie, których opanowanie nie nastręcza trudności. Są i takie, w których biegłości nie nabierzemy nawet po latach pilnego studiowania. Który język świata jest najtrudniejszy do nauki? Trudno jest wskazać zdecydowanego faworyta, ale badacze wytypowali 10 języków, które można uznać za najbardziej skomplikowane.
Top 10 najtrudniejszych języków świata:

 • Język węgierski,
 • Język polski,
 • Język chiński,
 • Język arabski,
 • Język grecki,
 • Język tajski,
 • Język islandzki,
 • Język hebrajski,
 • Język albański,
 • Język walijski.
 1. Język węgierski – to jeden z najtrudniejszych języków świata. Należy do języków ugrofińskich. Znacznie różni się jednak od fińskiego, choć mają podobne korzenie. Na kształt języka węgierskiego miały bowiem wpływa otaczające Węgry sąsiednie państwa i ich języki. Węgierski ma aż 35 przypadków, trudną wymowę i skomplikowane słownictwo. Węgierski alfabet składa się z 40 liter: 26 spółgłosek i 14 samogłosek. Wielu głosek, które wymawia się w języku węgierskim, nie ma w innych językach. Węgierski jest językiem nieuporządkowanym i sprawiającym uczniom sporo kłopotów.
 2. Język polski – jak doskonale wiemy, ma skomplikowaną gramatykę. To między innymi trzy gramatyczne rodzaje: męski, żeński i nijaki; 3 rodzaje czasów: teraźniejszy, przyszły i przeszły oraz siedem przypadków gramatycznych. Utrapieniem dla uczniów są różnorodne formy końcówek, formy nieregularne i mnóstwo wyjątków, których trzeba po prostu nauczyć się na pamięć. Obcokrajowcy mają duży problem z artykulacją polskich słów, ze względu na „szeleszczącą” wymowę.
 3. Język chiński - to kilkanaście odmian i dialektów, którymi posługują się użytkownicy, w zależności od szerokości geograficznej, w której zamieszkują. Chińskie pismo składa się z około 50 tysięcy znaków. Zależności pomiędzy pismem a wymową są ogromnie skomplikowane. Same „znaki” nie dają czytelnikowi żadnej podpowiedzi odnośnie do sposobu wymowy. W języku chińskim znajduje się wiele tzw. homofonów. Znaczenie wypowiedzi związane jest również ze sposobem intonacji. Zanim zdołamy przeczytać chińską, codzienną gazetę będziemy musieli poświęcić wiele lat na naukę tego języka. A i to nie gwarantuje, że zdołamy posługiwać się chińskim swobodnie.
 4. Język arabski – należy do grupy języków semickich. Zapisywany jest inaczej, niż do tego przywykliśmy, bo od strony prawej do lewej. Arabski posiada bardzo rozległy system odmiany czasowników oraz dwa aspekty: dokonany i niedokonany. W języku arabskim występuje również 5 trybów: orzekający, rozkazujący, przypuszczający, energetyczny oraz życzący. Sam zapis pisma arabskiego jest dla osób nieznających tego języka zupełnie nieczytelny.
 5. Język grecki - używany od starożytności, tym samym jest jednym z najlepiej opisanych i udokumentowanych języków na świecie. Jedną z największych trudności w nauce języka greckiego jest opanowanie i umiejętność rozróżnienia skomplikowanego systemu zgłosek. Język grecki, obok polskiego, jest uważany za najtrudniejszy język Europy.
 6. Język tajski – ma 44 znaki spółgłosek, 5 znaków do oznaczania tonacji (niska, średnia, wysoka, opadająca i rosnąca) oraz 14 znaków samogłoskowych. To już może świadczyć od potencjalnej trudności opanowania języka tajskiego. Tajski alfabet pochodzi od indyjskiego, starożytnego pisma brahmi. Nie ma w nim podziału na wielkie i małe litery. Jednak pismo, jak i odczytywanie zapisanych treści są dla uczniów ogromnie trudne.
 7. Język islandzki – uważany jest za jeden z najciekawszych języków świata. I jednocześnie jeden z najtrudniejszych. Islandzki należy do grupy języków nordyckich, alfabet liczy 32 litery. Islandzkie słownictwo, ze względu na długość słów, może przysparzać uczniom sporo kłopotów. Zwykle jedno dłuższe słowo w języku islandzkim zawiera w sobie kilka innych, krótszych, tworząc skomplikowane zbitki wyrazowe.
 8. Język hebrajski - językiem hebrajskim włada około 5 milionów ludzi na całym świecie. Przez blisko 1800 lat korzystano z niego w okolicznościach liturgicznych oraz literackich. Alfabet hebrajski składa się z 22 liter. Każdą z nich, tworząc wyrazy, należy pisać oddzielnie. Nie ma też zróżnicowania na litery wielkie i małe. W hebrajskim, podobnie jak w arabskim, pisze się od prawej do lewej. Najwięcej kłopotów uczniom sprawia wymowa w języku hebrajskim.
 9. Język albański – posługuje się nim ponad 6 milionów osób. To głównie mieszkańcy Albanii, Macedonii oraz Kosowa. Język albański to swoista hybryda: posiada naleciałości języka greckiego oraz niemieckiego, ale ma zupełnie inne słownictwo. W języku albańskim można również odnaleźć podobieństwa do języka rumuńskiego. I choć wymowa w języku albańskim nie jest wyjątkowo trudna, to już pisownia, a następnie odczytanie zapisanych treści, nastręczają ogromnych kłopotów.
 10. Język walijski – w dużym uproszczeniu można go uznać za odmianę języka angielskiego. Zaledwie kilkaset osób na całym świecie potrafi posługiwać się tym językiem. Największą trudnością języka walijskiego są zawiłe reguły ortograficzne. To sprawia, że trudno jest chociażby odnaleźć w słowniku potrzebne słowo. Kolejną trudnością jest wymowa. Skomplikowane jest też budowanie płynnej wypowiedzi, ze względu na szyk przestawny – w walijskim orzeczenie występuje przed podmiotem.
Kobieta czyta książkę.
W jednych językach trudna jest gramatyka, w innych - pojawiają się kłopoty z zapisem lub wymową. Wiele zależy od tego, jak odmienny jest język obcy od naszego ojczystego. Fot. Priscilla Du Preez / unsplash

Które języki są zagrożone?

Spośród 7 tysięcy języków funkcjonujących w dzisiejszym świecie, blisko 2,5 tysiąca jest zagrożonych. Zaledwie 592 języki z tej grupy przekazywane są młodszym pokoleniom – to dane UNESCO. Wobec niektórych języków, którym zagraża zapomnienie, zastosowano proces odbudowy. W ten sposób przed odejściem w niepamięć ocalono między innymi język hawajski oraz rdzenny język Maorysów w Nowej Zelandii. Językową rewitalizację przeprowadzono też w Hiszpanii. Reżim Francisca Franco zakazał używania lokalnych języków. Po upadku autorytarnej władzy w 1975 roku, w tamtejszych szkołach przywrócono naukę języka baskijskiego, katalońskiego czy galicyjskiego.

od 16 lat
Wideo

Dziś 81. rocznica Ludobójstwa na Wołyniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: 10 najtrudniejszych języków świata. W czołówce język chiński. Międzynarodowy Dzień Języków Obcych obchodzimy 26 września - Strefa Edukacji

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński