Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zorganizuj pokój dziecięcy

mag, 1 czerwca 2006 r.
Pokój dziecięcy to nie tylko sypialnia, to także pokój do zabawy, zwłaszcza z rodzeństwem.
Pokój dziecięcy to nie tylko sypialnia, to także pokój do zabawy, zwłaszcza z rodzeństwem. Marcin Bielecki
Pierwsze kilkanaście miesięcy życia niemowlak spędza w pokoju rodziców. Warto więc wygospodarować dla niego niewielki, cichy kącik - atrakcyjnie zaaranżowany i dobrze dopasowany do potrzeb najmłodszego mieszkańca.

Wielu rodziców pragnie, aby ich dziecko dorastało w otoczeniu, w którym dominują naturalne tworzywa i materiały.

Projektując fragment pokoju przeznaczony dla małego mieszkańca, musimy zadbać także o wygodę. Wszystkie sprzęty powinny być lekkie - mogą być ustawiane na różne sposoby, w zależności od potrzeb. Zamocowany do ściany blat do przewijania bobasa może być składany - rozkłada się go tylko wtedy, gdy jest potrzebny.

Dla przedszkolaka

Pokoik dla dzieci w wieku 3 -6 lat nie wymaga obecności zbyt wielu sprzętów. W końcu w tym wieku chodzi przede wszystkim o zabawę. Większość mebli (poza łóżkiem) nie będzie służyć zbyt długo. Wkrótce zastąpią je "poważniejsze" biurka i sprzęty dla uczniów. Powinna nam przysłaniać zasada - im mniej mebli, tym więcej miejsca do zabawy. Pokój warto urządzić w ciepłej, radosnej kolorystyce: pomarańczy, żółci i czerwieni. Mimo że wnętrze będzie pełne żywych, jaskrawych barw, nie stanie się krzykliwe i męczące, dzięki temu, że główne sprzęty mają neutralne barwy.

Stolik ustawmy tuż przy oknie - siedząc przy nim maluchy będą mogły wygodnie rysować i przeglądać książeczki. Na obudowie grzejnika ustawmy pojemniki na przybory malarskie, po które siedzące przy stoliku maluchy będą mogły wygodnie sięgać. Na ścianach można nakleić mnóstwo bajkowych kwiatków, wyciętych z folii samoprzylepnej. Takie ozdoby mają tę zaletę, że bez trudu może zmienić je sam przedszkolak. Piętrowe łóżko - to mebel nie tylko praktyczny, ale i bardzo lubiany przez dzieci. Spanie "na piętrze" to marzenie wielu z nich. Przestrzeń pod łóżkiem można wykorzystać na miejsce do pracy, kącik sportowy, regały na książeczki.

Pierwsza klasa

Przedszkolak powinien mieć w swoim pokoju przede wszystkim sporo przestrzeni do zabawy, wygodne łóżko i dużo zabawek. Pierwszoklasista musi już jednak mieć miejsce, w którym odrobi lekcje. Potrzebuje również więcej mebli, np. krzesła z regulowanym oparciem, czy też pojemnych regałów i szafek - nie tylko na zabawki, lecz także na książki, zeszyty i podręczniki.

Warto zacząć od pomalowania ścian i sufitu. Najlepiej pomalować wnętrze na kolor pastelowy. Taki, bo zdaniem wielu dziecięcych psychologów ten kolor uspokaja (chociaż nie rozleniwia) i pomaga się skupić.

Można wykorzystać wszystkie sprzęty stojące dawniej w pokoju dziecka. Zmienić tylko ich ustawienie, pamiętając o tym, że wnętrze ma teraz spełniać podwójną rolę - miejsca do nauki i do zabawy. Nowymi meblami mogą być tylko: wygodne sosnowe biurko oraz lekki, wysoki regał.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński