Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Żonglowanie kolorami

SYLWIA MALCHER-NOWAK
Róż to idealny kolor do niedużego pokoju uporządkowanej młodej damy.
Róż to idealny kolor do niedużego pokoju uporządkowanej młodej damy.
Masz za małe mieszkanie? A może sufit jest wyjątkowo nisko, a jedyny duży pokój to długa kiszka?

Dzięki odpowiednio dobranym kolorom ścian, możesz zdziałać cuda. I sprawić, że te "drobne" wady przestaną tak bardzo rzucać się w oczy.

Kolor wyjątkowo mocno wiąże się z naszym codziennym życiem. To on określa osobowość, wpływa na nastrój, na to jak jesteśmy odbierani przez innych. Dlatego dobierając barwy do mieszkania musimy brać pod uwagę nie tylko własny gust, ale także to, co chcemy dzięki kolorom uzyskać. Dlatego warto kierować się kilkoma podstawowymi zasadami.

Światło i kolor

Przy wyborze kolorystyki podstawowe znaczenie ma rodzaj oświetlenia. Wybierając farby do danego pomieszczenia, koniecznie trzeba wziąć pod uwagę, kiedy jest oświetlone najintensywniej. Dlaczego? Bo rano przeważają niebieskie promienie ultrafioletowe, coraz intensywniejsze im bliżej południa.

Pod wieczór z kolei zwiększa się natężenie promieniowania czerwonego. Dlatego w pokojach mocno oświetlonych od rana do południa kolory wydają się mocniejsze, natomiast w tych, do których nie wpada ostre dzienne światło, wyglądają naturalnie. Z kolei gdy okna są od zachodu, w pokoju brakuje światła. Warto więc zastosować w nim ciepłe, słoneczne kolory, które całe pomieszczenie rozświetlą.

Oszukujemy oko

Jest kilka sposobów na to, by poprawić wygląd naszego lokum:
* Aby powiększyć pomieszczenie: stosujmy jasne barwy - chłodne błękity i wrzosy, a także ciepłe, bardzo delikatne beże (nawet łącznie z sufitem)
* Jeśli chcemy zmniejszyć pokój i sprawić, by był bardziej przytulny, koniecznie wybieramy ciepłe kolory
* Gdy musimy podwyższyć pomieszczenie, malujemy ściany przy podłodze na ciemniejszy odcień i stopniowo rozjaśniamy aż do bardzo jasnego przy suficie. Sprawdzają się także pionowe paski (o zróżnicowanej grubości) lub jeden, grubszy pas koloru na stonowanej ścianie (np. podkreślający układ mebli)
* W dużych, wysokich pokojach malujemy sufit oraz kilka, kilkanaście centymetrów ścian od góry na ciemniejszy lub intensywniejszy kolor, ale koniecznie ciepły. Małe i bardzo wysokie pomieszczenia warto pomalować nieco inaczej - sufit i 15-20 cm na biało, ściany na kolorowo.
* Długi i wąski pokój malujemy dwukolorowo: krótsze ściany na ciepły i intensywny kolor, pozostałe na jaśniejszy, a zarazem chłodniejszy. W ten sposób optycznie go skrócimy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński