Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zobacz najskrytsze zakamarki Nawigatora [zdjęcia]

mk
Dziś mieliśmy okazję zobaczyć wszystkie zakamarki Nawigatora.
Dziś mieliśmy okazję zobaczyć wszystkie zakamarki Nawigatora. Andrzej Szkocki
W tym roku mija 15 lat od uroczystego podniesienia bandery na statku szkolno-badawczym m/s Nawigator XXI, należącym do Akademii Morskiej.

Zakamarki statku Nawigator XXI

Statek szkolno-badawczy Akademii Morskiej w Szczecinie został zwodowany 24 maja 1997 roku w Gdańskiej Stoczni Remontowej. Ceremonii chrztu dokonała żona ówczesnego prezydenta RP Jolanta Kwaśniewska. Uroczyste podniesienie bandery miało miejsce 30 stycznia 1998 roku - statek wszedł do eksploatacji ówczesnej Wyższej Szkoły Morskiej, stanowiąc zarówno bazę szkoleniową dla studentów, jak również bazę dla przeprowadzania wszelkiego rodzaju badań związanych z żeglugą i środowiskiem morskim.

Pierwszym kapitanem Nawigatora był kpt Jerzy Białek.

- Ten statek był bardzo krnąbrny w użytkowaniu - wspomina kapitan. - Cumowanie prawą burtą było trochę utrudnione. Od początku studenci korzystali z niego regularnie. To był fantastyczny okres w moim życiu i mam superwspomnienia.

Nawigator XXI to nie tylko prestiż dla akademii, ale przede wszystkim liczne zadania, które realizuje. Służy m.in. do monitorowania stanu wód Morza Bałtyckiego i innych akwenów morskich, pobierania próbek wody na różnych głębokościach i w różnych rejonach morskich.

Statek pełni też funkcje edukacyjne - szkoleni są na nim studenci w zakresie nawigacji, obsługi siłowni, urządzeń pokładowych i współdziałania w pracach badawczych - to tu przyszli marynarze odbywają swoje pierwsze praktyki morskie.

- Studenci mają tutaj warunki takie, z jakimi mogą się spotkać na morzu, podczas sztormu - mówi kpt Jarosław Łopyta, obecny kapitan Nawigatora. - Sytuacja zazwyczaj wygląda tak, że im większy sztorm, tym studenci na statku spokojniejsi.

Od września Nawigator XXI jest modernizowany.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński