MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Znamy tematy na egzaminie ósmoklasisty z polskiego 2024. O czym była rozprawka i opowiadanie? Mamy arkusz CKE

Magdalena Konczal
Magdalena Konczal
Jaki był temat rozprawki, a jaki opowiadania na egzaminie ósmoklasisty z polskiego?
Jaki był temat rozprawki, a jaki opowiadania na egzaminie ósmoklasisty z polskiego? fot. Grzegorz Olkowski / Polska Press
Uczniowie na egzaminie ósmoklasisty zmierzyli się z rozprawką lub opowiadaniem. Jakie były tematy wypracowań? Zdający po opuszczeniu sale i zdradzili, co pojawiło się na egzaminie. Mamy już arkusz CKE. W związku z tym wiemy, że na egzaminie pojawiła się lektura obowiązkowa pt. „Kamienie na szaniec”. Znamy też tematy prac pisemnych.

Spis treści

Arkusz i odpowiedzi do egzaminu ósmoklasisty z polskiego 2024

Uczniowie po napisanym egzaminie chcą dowiedzieć się, jak im poszło. Z myślą o wszystkich ósmoklasistach tego samego dnia, w którym odbył się test, zamieścimy arkusz i proponowane odpowiedzi do zadań, by zdający mogli oszacować swój wynik:

Arkusz CKE do egzaminu ósmoklasisty z polskiego opublikowaliśmy 14.05.24 po godz. 13.00. Odpowiedzi pojawiają się na bieżąco:

Sprawdź najważniejsze informacje na temat egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego i dowiedz się, kiedy zostanie opublikowany arkusz i odpowiedzi do zadań.

Egzamin ósmoklasisty 2024 z polskiego. Mamy arkusz CKE i odp...

(Odpowiedzi pojawiają się pod stronami arkusza. Prosimy o odświeżanie strony).

Tematy rozprawki i opowiadania na egzaminie ósmoklasisty 2024

Trwa egzamin ósmoklasisty 2024. W pierwszym dniu uczniowie zmierzyli się z językiem polskim. Najbardziej wymagające jest ostatnie zadanie, w którym ósmoklasiści tworzą dłuższą wypowiedź pisemną. Przypomnijmy, że zgodnie z wymaganiami egzaminacyjnymi, w tym roku może to być jedynie rozprawka i opowiadanie.

Jakie były tematy wypracowania na egzaminie ósmoklasisty w 2024 roku? Mamy już arkusz CKE, w związku z tym wiemy, że tematy brzmiały dokładnie tak:

  • Napisz rozprawkę, w której rozważysz trafność stwierdzenia, że warto pomagać innym. W argumentacji odwołaj się do wybranej lektury obowiązkowej oraz do innego utworu literackiego.
  • Bez ciebie nie poradziłbym/poradziłabym sobie w tej sytuacji… Napisz opowiadanie o przygodzie z bohaterem wybranej lektury obowiązkowej, którego pomoc sprawiła, że Wasza przygoda zakończyła się szczęśliwie. Wypracowanie powinno dowodzić, że dobrze znasz wybraną lekturę obowiązkową.

Zdający dzielą się też opiniami na temat egzaminu ósmoklasisty z polskiego. Wiele osób podkreśla, że „Kamienie na szaniec” to jedna z łatwiejszych lektur.

Trwa głosowanie...

Jak ci poszedł egzamin ósmoklasisty z polskiego?

Następny przedmiot na egzaminie ósmoklasisty? Przygotuj się do matematyki

Już w środę, 15 maja uczniowie zmierzą się z królową nauk. Przed egzaminem ósmoklasisty z matematyki warto przypomnieć sobie podstawowe informacje na ten temat: wymagania, pewniaki i wzory. Dobrym pomysłem na powtórkę może okazać się także rozwiązanie zadań znajdujących się w ubiegłorocznym arkuszu:

Egzamin ósmoklasisty z matematyki za nami. Mamy arkusz i proponowane odpowiedzi. Czy matematyka była trudna?

Egzamin ósmoklasisty 2023: matematyka. Odpowiedzi i arkusz C...

Ostatniego dnia egzaminacyjnego, a więc 16 maja, uczniowie przystąpią do egzaminu ósmoklasisty z języka angielskiego lub innego języka obcego nowożytnego.

Kiedy będą wyniki egzaminu ósmoklasisty 2024?

Chociaż ósmoklasiści proponowane odpowiedzi do zadań mogą poznać tego samego dnia, w którym przeprowadzany jest egzamin, na ostateczne rezultaty swoich prac poczekają do 3 lipca 2024, właśnie wtedy zostaną ogłoszone wyniki egzaminu ósmoklasisty.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie. Obserwuj
StrefaEdukacji.pl
!

Egzamin ósmoklasisty 2024 – najważniejsze informacje: termin, wymagania, zasady

Egzamin ósmoklasisty 2024 odbędzie się w maju. Co można wnieść na egzamin ósmoklasisty? Kiedy dokładnie się odbędzie? Ile trwa? Kiedy będą wyniki egzaminu ósmoklasisty 2024?

Kiedy jest egzamin ósmoklasisty 2024?

Egzamin ósmoklasisty odbędzie się w następujących terminach:

14 maja (wtorek) – egzamin z języka polskiego,

15 maja (środa) – egzamin z matematyki,

16 maja (czwartek) – egzamin z języka obcego nowożytnego.

Kiedy pojawią się arkusze egzaminu ósmoklasisty 2024?

Arkusze wykorzystane na tegorocznym egzaminie ósmoklasisty będą publikowane na stronie CKE oraz w naszym serwisie w każdym dniu egzaminu ok. godz. 13:00.

Co można wnieść na egzamin ósmoklasisty?

Na egzamin ósmoklasisty trzeba zabrać ze sobą przybory do pisania (pióro lub długopis z czarnym atramentem/tuszem) oraz dokument potwierdzający tożsamość. W przypadku egzaminu z matematyki można korzystać również z linijki.

Zabronione jest korzystanie ze słowników i kalkulatorów. Nie wolno także przynosić ‎i używać żadnych urządzeń telekomunikacyjnych.‎

Ile trwa egzamin ósmoklasisty?

W zależności od konkretnego przedmiotu egzamin ósmoklasisty trwa:

  • 120 minut – język polski;
  • 100 minut – matematyka;
  • 90 minut – język angielski (lub inny język nowożytny).

Ile punktów trzeba mieć, żeby zdać egzamin ósmoklasisty?

W przypadku egzaminu ósmoklasisty nie ma ustalonego progu punktowego, a więc nie da się nie zdać tego egzaminu. Wyniki mają jednak znaczenie przy rekrutacji do szkół ponadpodstawowych.

Czy w 2024 roku będzie dodatkowy przedmiot na egzaminie ósmoklasisty?

Nie. W 2024 roku uczniowie przystępują do egzaminu ósmoklasisty tylko z trzech przedmiotów, czyli języka polskiego, matematyki oraz języka obcego (najczęściej języka angielskiego).

Kiedy będą wyniki egzaminu ósmoklasisty?

Wyniki egzaminu ósmoklasisty 2024 zostaną ogłoszone 3 lipca.

Kiedy jest egzamin ósmoklasisty w terminie dodatkowym?

Uczniowie, którzy z ważnych przyczyn nie mogli przystąpić do egzaminu w terminie głównym, mogą zrobić to w terminie dodatkowym, czyli:

10 czerwca 2024 (poniedziałek) godz. 9.00 – egzamin ósmoklasisty z języka polskiego w terminie dodatkowym,

11 czerwca 2024 (wtorek) godz. 9.00 – egzamin ósmoklasisty z matematyki w terminie dodatkowym,

12 czerwca 2024 (środa) godz. 9.00 – egzamin ósmoklasisty z języka angielskiego (opcjonalnie innego języka nowożytnego) w terminie dodatkowym.

od 16 lat
Wideo

Dziś 81. rocznica Ludobójstwa na Wołyniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Znamy tematy na egzaminie ósmoklasisty z polskiego 2024. O czym była rozprawka i opowiadanie? Mamy arkusz CKE - Strefa Edukacji

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński