MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Znamy datę ostatecznego zakończenia prac na alei Wojska Polskiego w Szczecinie

OPRAC.:
Marcin Siemlak
Marcin Siemlak
Otwarcie al. Wojska Polskiego nastąpiło pod koniec sierpnia 2023 r.
Otwarcie al. Wojska Polskiego nastąpiło pod koniec sierpnia 2023 r. Andrzej Szkocki
Poznaliśmy datę ostatecznego zakończenia prac na alei Wojska Polskiego w Szczecinie.

Śródmiejski odcinek al. Wojska Polskiego od wielu miesięcy jest w pełni przejezdny. Nie jest on jednak do końca skończony, bo jak informuje rzecznik prasowy Miasta Szczecin ds. inwestycji Piotr Zieliński, wyzwaniem było zrealizowanie wielu robót dodatkowych, które odsunęły w czasie zakończenie całej inwestycji, a które mają wpływ na estetykę i funkcjonalność nowej alei. Ostateczny odbiór zaplanowano na III kwartał bieżącego roku.

Konieczna była m.in. wymiana roślin oraz ich zabezpieczenie.

- Zieleń na alei Wojska Polskiego to jeden z najbardziej charakterystycznych elementów nowego zagospodarowania tej przestrzeni. Piękne kilkumetrowe drzewa oraz tysiące krzewów ulokowanych na całej długości sprawiają, że ten rejon naszego miasta stał się niezwykle atrakcyjny. Niestety od początku pojawienia się nowych sadzonek, wyzwaniem było ich utrzymanie. Bezmyślność wielu osób doprowadziła do tego, że wiele z zieleńców zostało uszkodzonych – w przybliżeniu nawet 300m2 terenów zielonych. Choć rodzaj i ilość sadzonek do wymiany była znana, to pozyskanie ich w szkółkach roślin było niezwykle trudne, szczególnie przy uwzględnieniu założonej, obecnej kompozycji i już zastosowanego materiału roślinnego - mówi Piotr Zieliński.

Od początku prac koncepcyjnych, głównym założeniem nowej alei było jej przekształcenie w przestrzeń atrakcyjną dla ruchu pieszego.

- To się udało, ciągi piesze, które są zdecydowanie większe umożliwiają swobodny i bezpieczny ruch pieszych w każdym kierunku. Po uruchomieniu alei, kiedy w pełni pojawił się na niej ruch samochodów, bieżąca obserwacja wykazała, że konieczne jest zainstalowanie dodatkowych elementów org. ruchu. Słupki – dla jednych niepotrzebny element zagospodarowania terenu, dla innych konieczność, która nie pozwala parkować na chodnikach czy przejściach dla pieszych. Choć dostawiane były nowe, to wręcz do dzisiaj widać potrzebę ich montażu w kilku dodatkowych miejscach. Niestety to towar, którego nie można kupić od ręki jak w popularnym sklepie z materiałami budowlanymi. Tak samo wygląda sprawa z montażem elementów zabezpieczających ławki przed uszkodzeniami wywołanymi przez deskorolkarzy - dodaje.

Wszystkie te zmiany to dodatkowe zadania dla Wykonawcy robót oraz Zamawiającego.

- Prace, które pozostały do wykonania nie przeszkadzają w funkcjonowaniu alei. Co ważne, wszystkie usterki do czasu zakończenia robót wykonawca musi usuwać na własny koszt. Można by stwierdzić, że to dodatkowy czas, w którym obowiązuje gwarancja. Choć formalnie wydarzy się to dopiero po odbiorze końcowym inwestycji i trwać będzie 6 lat, to dodatkowy rok jest w tym wypadku na korzyść Miasta. Jednocześnie już na etapie realizacji inwestycji Gmina Miasto Szczecin wystąpiła o dofinansowanie, którego uzyskanie nie byłoby możliwe po zakończeniu robót i ich odbiorze - podsumowuje Zieliński.

Nadzór nad przebudową śródmiejskiego odcinka Alei Wojska Polskiego sprawuje spółka Szczecińskie Inwestycje Miejskie Sp. z o. o

od 7 lat
Wideo

Znaleziono ślady ptasiej grypy w Teksasie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński