Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Złomowaliśmy kutry najlepiej w całej Unii. Dorsze ocalały dla wędkarzy

Fot. Sławomir Włodarczyk
Zmiany wymuszone przez Brukselę na polskim rybołówstwie spowodowały odejście znaczącej ilości rybaków z zawodu. Wielu z nich zdecydowało się na podjęcie zatrudnienia w turystyce wędkarskiej. Z takiego rozwiązania zadowolone są obie strony, zarówno rybacy jak i wędkarze
Zmiany wymuszone przez Brukselę na polskim rybołówstwie spowodowały odejście znaczącej ilości rybaków z zawodu. Wielu z nich zdecydowało się na podjęcie zatrudnienia w turystyce wędkarskiej. Z takiego rozwiązania zadowolone są obie strony, zarówno rybacy jak i wędkarze Fot. Sławomir Włodarczyk
Finałem takiego działania była 40-procentowa redukcja polskiej floty połowowej na Bałtyku i wyraźny "oddech" bałtyckiego dorsza. Tak twierdzą w swoim raporcie pozarządowe organizacje ochrony środowiska "Poseidon Aquatic Resource".

Chodzi o raport z wydawania środków z Europejskiego Funduszu Rybołówstwa w 10 krajach członkowskich, w tym w Polsce. - Wspólna Polityka Rybołówstwa i jej fundusze poniosły porażkę, bowiem nie udało się doprowadzić do redukcji nadmiernej floty w UE - stwierdzają autorzy raportu, podkreślając, że wyjątkiem jest Polska, która wydała więcej funduszy - 126 mln zł - na złomowanie niż jakikolwiek inny kraj członkowski.

Zdaniem ekologów, złomowanie polskiej floty rybackiej, w tym cumującej w zachodniopomorskich portach, przyczyniło się również do likwidacji nadmiernych połowów dorsza w Bałtyku i doprowadziło do pojawienia się wyraźnych oznak poprawy jego zasobów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński