MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zielona ochrona głowy

opr. jsz
Częste konsumowanie warzyw i owoców nawet o 30 procent zmniejsza ryzyko udaru mózgu - twierdzą naukowcy z Harvardu na podstawie wyników badań, które przeprowadzili w Japonii i USA.

Przyczyną udaru mózgu są zmiany miażdżycowe w tętnicach doprowadzających krew do mózgu. Miażdżyca powoduje zwężenie naczyń krwionośnych i sprzyja rozwojowi zakrzepów.

Co dziesiąta osoba chora na udar umiera, wiele zostaje trwale upośledzonych. Zapobieganie tej chorobie polega m.in. na stosowaniu odpowiedniej diety, aktywności fizycznej oraz kontrolowaniu ciśnienia krwi.

Z badań lekarzy wynika, że kobiety i mężczyźni, którzy średnio pięć razy dziennie zjadają owoc lub warzywo, zmniejszają ryzyko udaru o jedną trzecią, w porównaniu z osobami unikającymi diety owocowo-warzywnej.

"Każda dodatkowa porcja owoców lub warzyw zmniejsza prawdopodobieństwo udaru o 6 procent" - stwierdzają naukowcy w swojej pracy.

Z ich obserwacji wynika też, że udary występują najrzadziej u tych ludzi, których dieta jest bogata w rozmaite odmiany kapusty, brokuły, brukselkę.

Badaniami objęto 75 tysięcy kobiet w wieku od 34 do 59 lat oraz 39 tysięcy mężczyzn.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński