Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zdrowa dieta w święta

am, 9 grudnia 2006 r.
Świąteczny jadłospis źle wpływa na nasz układ pokarmowy. Jemy za słodko, za tłusto, a przede wszystkim za dużo.

Obfite posiłki, tłuste, słodkie, pozbawione błonnika potrawy wpływają niekorzystnie na nasz przewód pokarmowy.

- Spędzanie wielu godzin przy świątecznym stole powoduje, że nasze jelito staje się leniwe. Mogą pojawiać się także zaparcia - mówi dietetyk Joanna Wardak, ekspert ogólnopolskiej akcji "Obudź swoje ciało".

Nadmiar cukru i tłuszczu w świątecznych daniach powoduje wydłużenie czasu zalegania resztek pokarmowych w jelitach. Zwróćmy więc większą uwagę na potrawy, które pojawią się na stole.

Jogurt zamiast majonezu

Smażony karp, sałatki z majonezem, śledzie w śmietanie, bigos czy sernik zawierają dużo tłuszczu. Można je przygotować jednak w taki sposób, aby pozytywnie wpłynęły na nasz przewód pokarmowy i nie doprowadziły do wzrostu masy ciała.

Zamiast smażonego karpia można zrobić karpia w galarecie. Zamiast śledzia w śmietanie - śledź w sosie jogurtowym, zamiast majonezu do sałatki dodajmy sos winegret lub sos jogurtowy, a do sernika - chudy twaróg.

Makowiec, kutia, pierniczki, czekoladowe figurki, kluski z makiem są nieodzownym elementem świąt. Dostarczają jednak dużo cukru. Dlatego należy spożywać je z umiarem.

Warto również zwrócić uwagę na niektóre płyny. Soki owocowe, napoje gazowane pojawiają się w czasie świąt częściej niż zazwyczaj. Podobnie jak słodkie smakołyki, są źródłem cukru i dlatego należy ich raczej unikać lub ograniczyć ich spożywanie. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest picie niegazowanej wody mineralnej, słabych naparów z kawy i herbaty oraz kompotu bez dodatku cukru.

Błonnik i laktobakterie

Na świątecznym stole nie powinno zabraknąć produktów zawierających duże ilości błonnika pokarmowego. Ta substancja zwiększa ilość resztek pokarmowych i przyspiesza ich ewakuację z jelita. Błonnik znajdziemy w chlebie razowym i pełnoziarnistym, kaszach, niełuskanym ryżu, warzywach i owocach.

Nie rezygnujmy też ze spożywania fermentowanych napojów mlecznych (jogurtu, kefiru, maślanki). Zawarte w nich bakterie kwasu mlekowego (laktobakterie) w pozytywny sposób wpływają na pracę jelita grubego oraz hamują rozwój niekorzystnych dla zdrowia bakterii gnilnych. Dlatego, aby zachować równowagę mikroflory przewodu pokarmowego, warto uzupełnić świąteczne posiłki o tego typu produkty.

Rusz się zza stołu

Spędzanie świąt w pozycji siedzącej przy zastawionym obficie stole powoduje, że przez większą część dnia jelita pozostają ściśnięte w jamie brzusznej, a duża ilość spożywanego w tym czasie jedzenia wymaga od nich intensywnego wysiłku związanego z trawieniem i wykonywaniem ruchów perystaltycznych umożliwiających przesuwanie się resztek jedzenia w kierunku końcowego odcinka układu pokarmowego. Dlatego warto tak zaplanować świąteczne dni, aby trochę czasu przeznaczyć na spacer lub inną formę aktywności fizycznej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński