Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zbigniew Kitlas Burmistrz Gminy Trzcińsko-Zdrój

RED

„Burmistrzem Gminy Trzcińsko-Zdrój jestem już trzecią kadencję, dlatego pozyskana wiedza ułatwia mi lepiej poruszanie się w samorządowej problematyce. Dotychczasowe doświadczenie zawodowe w zakresie zarządzania pozwala mi na umiejętne rozwiązywanie zadań i problemów Mieszkańców. Zawsze powtarzam, że łatwo to już było. Dlatego wiem, na co się decydowałem, przyjmując to zaszczytne i odpowiedzialne stanowisko. Jestem osobą, która wie czego chce, potrafi podejmować decyzje i ponosić ich konsekwencje. Wiem czego potrzebuje Gmina Trzcińsko-Zdrój i z jakimi boryka się problemami. Sprawowanie urzędu burmistrza pojmuję jako pracę dla ludzi i z ludźmi, dlatego staram się na bieżąco pomagać naszemu społeczeństwu w najważniejszych dziedzinach ich życia.”

Burmistrz Gminy Trzcińsko-Zdrój Zbigniew Kitlas nie należy do żadnej partii politycznej czy też do żadnego ugrupowania.

Co przysporzyło burmistrzowi największych zmartwień, z czego jest najbardziej dumny, a czego nie udało się jeszcze zrealizować? Bardzo prosimy o wypowiedź burmistrza w tych tematach.

Największe zmartwienie nie tylko moje, ale też wszystkich włodarzy, to rosnące wydatki na edukację, za którym nie idzie wzrost subwencji przekazywanej przez państwo. Kolejnym zmartwieniem jest obecna sytuacja panująca na rynku: mniejsza liczba wykonawców zainteresowanych realizacją gminnych inwestycji i ich rosnące oczekiwania cenowe.

Z czego jest najbardziej dumny?

Obecnie udało nam się uzyskać wsparcie na nową oczyszczalnię ścieków w Trzcińsku-Zdroju, która jest priorytetem inwestycyjnym o znaczeniu strategicznym w gminie. Kolejnym sukcesem jest współpraca gminy z powiatem gryfińskim w zakresie poprawy bezpieczeństwa drogowego (budowa, przebudowa ciągów pieszych). Następna ważna z perspektywy czasu decyzja to przywrócenie Komisariatu Policji. Największą dumą jest zmiana wizerunku przestrzeni kulturowej i krajobrazu miejskiego poprzez odrestaurowanie najważniejszych zabytków i ich otoczenia.

A czego nie udało się jeszcze zrealizować?

Obecnie dążymy do poprawy życia mieszkańców w zakresie zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków. Złożony został wniosek do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego Wydział Programów Rozwoju Obszarów Wiejskich. pn:„ Budowa nowej stacji uzdatniania wody w Gogolicach. Rozbudowa i modernizacja stacji uzdatniania wody w Górczynie wraz z rozbudową sieci wodociągowej w m. Górczyn Dolny oraz do m. Smuga i Antoniewice. Oczyszczalnia ścieków wraz z systemem rozsączania ścieków do gruntu w miejscowości Chełm Górny gm. Trzcińsko-Zdrój”. Kwota dofinansowania 1 707,462,00 zł.

Skład rady. Jakie najistotniejsze tematy absorbowały radę. Czy od początku kadencji zmieniał się skład rady?
Rada Miejska w Trzcińsku-Zdroju w swoim składzie zawiera 15 radnych. Skład Rady Miejskiej nie zmienił się pod początku kadencji.

Dane podstawowe o gminie, w pigułce liczba mieszkańców, dochody, wydatki, ( w tym na inwestycje, bezrobocie), ewentualnie jakieś inne.

Gmina Trzcińsko-Zdrój jest gminą miejsko-wiejską zamieszkałą prze 5 700 mieszkańców, którą tworzy 21 miejscowości w tym 12 sołectw.

Gmina posiada wspaniałe możliwości dla rozwoju różnych form turystyki i rekreacji. Na terenie gminy znajduje się wiele jezior, co stwarza dogodne warunki do uprawiania sportów wodnych i wędkarstwa.

Gmina jest organem prowadzącym dla następujących placówek oświatowych:

Szkoła Podstawowa im Stefana Żeromskiego w Trzcińsku-Zdroju.
Szkoła Podstawowa im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Stołecznej.
Szkoła Podstawowa im. Marka Kotańskiego w Góralicach.
Szkoła Podstawowa w Gogolicach.
Gimnazjum dla Dorosłych w Trzcińsku-Zdroju.
Przedszkole Miejskie w Trzcińsku-Zdroju.

Gmina Trzcińsko-Zdrój posiada cenne zabytki architektury. Najwięcej w mieście, gdzie zachowało się wiele średniowiecznych budowli, które powstały od XII do XIV wieku. Zaliczamy do nich: pełen wieniec murów obronnych, w skład którego wchodzi 25 czatowni (półbaszt), trzy baszty pełne – Bociania, Prochowa i Zachodnia, dwie bramy – Myśliborska i Chojeńska. W centrum rynku starego miasta znajduje się ratusz miejski oraz gotycki trzynawowy kościół mariacki. Do XIX-wiecznych zabytków w obrębie murów obronnych zaliczamy także wiele dobrze zachowanych kamieniczek. Natomiast na terenie gminy ciekawymi obiektami krajoznawczymi są liczne granitowe kościoły, pałacyki, dwory i parki.

DochodyWydatkiBezrobocie

2017 21 443 919,13 21 134 801,29 (597 208,96 inwestycyjne) 5050,54

2016 21 124 710, 35 20 296 614,25 (884 587,17 inwestycyjne) 10110,41

2015 18 224 292,84 19 823 596,23 (2 817 527,13 inwestycyjne) 10754,01

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński