Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zasiłek chorobowy 2020. Taka jest wysokość zasiłku i podstawa wymiaru [zasady wypłaty]

Małgorzata Stempinska
Małgorzata Stempinska
Jeśli pracownik choruje dłużej niż 33 dni (lub 14 dni) w ciągu roku, przysługuje mu zasiłek chorobowy wypłacany przez ZUS
Jeśli pracownik choruje dłużej niż 33 dni (lub 14 dni) w ciągu roku, przysługuje mu zasiłek chorobowy wypłacany przez ZUS 123RF
Zasiłek chorobowy może wypłacać pracodawca albo Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Z reguły jest to 80 proc. podstawy wymiaru. Na najwyższą kwotę mogą liczyć m.in. kobiety w ciąży oraz osoby, które uległy wypadkowi w pracy. Zasiłek można otrzymywać maksymalnie przez 182 dni.

Zasiłek chorobowy z ubezpieczenia chorobowego przysługuje osobom objętym obowiązkowym ubezpieczeniem chorobowym. Mowa tutaj o pracownikach, członkach rolniczych spółdzielni produkcyjnych i spółdzielni kółek rolniczych oraz osobach odbywających służbę zastępczą.

Warto przeczytać:

Zasiłek za chorobę należy się również osobom podlegającym ubezpieczeniu chorobowemu dobrowolnie, czyli:

  • osobom wykonującym pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług oraz osobom z nimi współpracującym, w tym świadczącym pracę na podstawie umowy uaktywniającej, czyli nianiom,
  • osobom prowadzącym pozarolniczą działalność oraz osobom z nimi współpracującym,
  • osobom wykonującym odpłatnie pracę na podstawie skierowania do pracy, w czasie odbywania kary pozbawienia wolności lub tymczasowego aresztowania,
  • osobom wykonującym pracę nakładczą,
  • duchownym.

- Prawo do zasiłku chorobowego nabywa się po określonym terminie. W przypadku pracowników jest to 30 nieprzerwanego ubezpieczenia, a u osób podlegających dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu - po upływie 90 dni - mówi Krystyna Michałek z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Kodeks pracy a chorobowe - za ile dni L4 płaci szef, a za ile ZUS

Zasiłek chorobowy może wypłacać ZUS lub pracodawca (jeżeli zgłasza do ubezpieczenia chorobowego powyżej 20 ubezpieczonych), a finansowany jest z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Spór w pracy można uciąć jednym zdaniem. Ważne, aby wypowiedzieć je z pewnością, z jednej strony – pokazując niezadowolenie z zachowania współpracownika, z drugiej – dając mu szansę na zmianę sposobu komunikacji.

8 zdań, które pozwolą uniknąć sporów w pracy. Warto je wykor...

Pracodawca wypłaca pracownikowi zasiłek chorobowy za okres niezdolności do pracy trwającej łącznie do 33 dni w ciągu roku kalendarzowego, a w przypadku pracownika, który ukończył 50. rok życia - za okres niezdolności do pracy trwającej łącznie do 14 dni w ciągu roku. Ubezpieczonemu, który ukończył 50. rok życia, czternastodniowy okres wypłaty wynagrodzenia za czas choroby przysługuje począwszy od następnego roku kalendarzowego po roku, w którym ukończył ten wiek.

Jeśli pracownik choruje dłużej niż odpowiednio 33 dni (lub 14 dni) w ciągu roku, przysługuje mu zasiłek chorobowy wypłacany przez ZUS i uprawnionych pracodawców. Kwotę wypłaconych zasiłków chorobowych pracodawca (płatnik zasiłków) potrąca z bieżących składek płaconych do ZUS.

Podstawa wymiaru zasiłku chorobowego

Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego dla pracownika stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za dwanaście miesięcy kalendarzowych poprzedzających powstanie niezdolności do pracy.

Warto przeczytać:

Jeśli chory jest zatrudniony na umowę cywilnoprawną, np. umowę zlecenie, to wówczas podstawę wymiaru przysługującego mu zasiłku stanowi przeciętny miesięczny przychód, od którego opłacana jest składka na ubezpieczenie chorobowe za 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających powstanie niezdolności do pracy.

Wysokość zasiłku chorobowego

Zasiłek chorobowy wynosi:

  • 70 proc. podstawy wymiaru zasiłku za okres pobytu w szpitalu,
  • 80 proc. podstawy wymiaru zasiłku chorobowego.

Kiedy zasiłek chorobowy wynosi 100%

Zasiłek chorobowy w wysokości 100 proc. podstawy wymiaru (także za okres pobytu w szpitalu) wypłacany jest gdy niezdolność do pracy jest spowodowana:

  • wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy,
  • powstała wskutek wypadku przy pracy albo choroby zawodowej,
  • przypada w czasie ciąży,
  • wynika z niezbędnych badań lekarskich przewidzianych dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów lub jest skutkiem zabiegu ich pobrania.

Jak długo wypłacany jest zasiłek chorobowy

Pracownik dostaje zasiłek chorobowy tak długo, jak jest niezdolny do pracy z powodu choroby. Maksymalnie mogą to być 182 dni, czyli sześć miesięcy. Natomiast jeśli niezdolność do pracy została spowodowana gruźlicą lub występuje w trakcie ciąży, zasiłek chorobowy jest wypłacany nie dłużej niż przez 270 dni, czyli dziewięć miesięcy.

Jeśli po tym czasie pracownik nadal jest niezdolny do pracy, a dalsze leczenie lub rehabilitacja rokują odzyskanie zdolności do pracy, wówczas może przejść na świadczenie rehabilitacyjne. Maksymalnie może na nim przebywać 12 miesięcy.

Zwolnienie z pracy nie należy do przyjemnych zdarzeń, a już tym bardziej jeśli następuje w dowolnym momencie, praktycznie z dnia na dzień. Szef nie może jednak zwolnić pracownik kiedy tylko zechce. Pracodawca może to zrobić jedynie w ściśle określonych przypadkach. Kiedy szef uzyskuje takie prawo?

Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia. 6 sytuacji, kie...

Świadczenie wypłacane jest w wysokości 90 proc. wynagrodzenia lub przychodu, które stanowiło podstawę wymiaru zasiłku chorobowego za okres pierwszych 90 dni pobierania świadczenia oraz 75 proc. tej podstawy za pozostały okres.

W przypadku, gdy niezdolność do pracy przypada na okres ciąży oraz gdy niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową, świadczenie rehabilitacyjne przysługuje w wysokości 100 proc. wynagrodzenia.

Zasiłek chorobowy po ustaniu ubezpieczenia chorobowego

Zgodnie z przepisami, zasiłek chorobowy należy się również osobie, która nie płaci ubezpieczenia chorobowego czy to obowiązkowo czy dobrowolnie. Jest to jednak możliwe tylko przez krótki czas i to w ściśle określonym przypadku.

Zasiłek chorobowy przysługuje, gdy niezdolność do pracy trwająca bez przerwy co najmniej 30 dni powstała po ustaniu ubezpieczenia chorobowego:

  • nie później niż w ciągu 14 dni od ustania ubezpieczenia chorobowego albo
  • nie później niż w ciągu 3 miesięcy od ustania ubezpieczenia chorobowego - w razie choroby zakaźnej, której okres wylęgania jest dłuższy niż 14 dni lub innej choroby, której objawy chorobowe ujawniają się po okresie dłuższym niż 14 dni od początku choroby.
Panuje ogólna zasada, że do pracy w dużej firmie bardziej stworzone są osoby silnie ukierunkowane na sukces, lubiące rywalizację i osiąganie kolejnych celów zawodowych. Jednak nie tylko takie predyspozycje są kluczem do odnalezienia się w tym środowisku. Ważne są umiejętności interpersonalne i komunikacyjne.

6 zasad, które pomogą nam przetrwać w korporacji. Nie wystar...

Przepisy jasno wskazują, kiedy po ustaniu ubezpieczenia chorobowego zasiłek się nie należy. Dzieje się tak, gdy osoba niezdolna do pracy:

  • ma ustalone prawo do emerytury, renty z tytułu niezdolności do pracy albo nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego,
  • kontynuuje działalność zarobkową lub podjęła działalność zarobkową stanowiącą tytuł do objęcia ubezpieczeniem chorobowym albo zapewniającą prawo do świadczeń za okres choroby,
  • jest uprawniona do zasiłku dla bezrobotnych, zasiłku przedemerytalnego lub świadczenia przedemerytalnego,
  • nie nabyła prawa do zasiłku w czasie ubezpieczenia z powodu nieprzepracowania wymaganego okresu wyczekiwania,
  • jeżeli ubezpieczenie ustało po wyczerpaniu pełnego okresu pobierania zasiłku chorobowego.

Chorobowe na zasiłku dla bezrobotnych

Osoba bezrobotna będąca na zasiłku dla bezrobotnych również ma prawo do zasiłku za czas choroby. Na zwolnieniu lekarskim lekarz jako dane płatnika wskazuje dane urzędu pracy, gdzie bezrobotny jest zarejestrowany.

Zasiłek dla bezrobotnych a chorobowe

Jeśli bezrobotny będzie niezdolny do pracy z powodu choroby lub przebywania w zamkniętym ośrodku odwykowym przez nieprzerwany okres 90 dni, zostanie pozbawiony statusu bezrobotnego. Oznacza to, że straci prawo do wypłacanych mu świadczeń z upływem ostatniego dnia wskazanego okresu 90-dniowego.

[polecane[19518107;1;Warto przeczytać:[/polecane]

Za okres nieprzerwany uważa się okresy niezdolności do pracy wskutek choroby, gdy każda kolejna przerwa między okresami niezdolności do pracy wynosi mniej niż 30 dni kalendarzowych.

Przepis ten nie dotyczy kobiety w ciąży z powodu niezdolności do pracy związanej z ciążą. One są w uprzywilejowanej sytuacji. Przyszła mama, nawet jeśli będzie chorować dłużej niż 90 dni, nie zostanie skreślona z rejestru bezrobotnych. Poza tym jeśli urodzi dziecko w trakcie pobierania zasiłku dla bezrobotnych, bądź w ciągu miesiąca od zakończenia jego pobierania, nadal może otrzymywać zasiłek. Okres jego pobierania zostanie przedłużony o czas przez który przysługiwałby jej zasiłek macierzyński.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński