Zarząd wspólnoty jest odpowiedzialny za remonty

Rozmawiał Marek Rudnicki
Fot. sxc.hu
Rozmowa z Przemysławem Wojnarowskim, wiceprezesem Instytutu Analiz Diagnoz i Prognoz Gospodarczych.

Za co odpowiada zarząd wspólnoty mieszkaniowej?
- Istota odpowiedzialności organizacyjnej sprowadza się w szczególności do należytego wykonania uchwał wspólnoty mieszkaniowej i osiągnięcia planowanego wyniku finansowego, Związane z tym regulacje zawarte są w ustawie o własności lokali. Członków zarządu można w każdej chwili odwołać lub zawiesić w wykonywaniu ich funkcji, przy czym uchwała w takiej sprawie nie wymaga uzasadnienia. Dlatego też w przypadku jej zaskarżenia sąd nie bada przyczyn takiej decyzji, lecz ogranicza się jedynie do kwestii proceduralnych. Innym środkiem jest możliwość wyrażenia dezaprobaty dla działalności zarządu poprzez nieudzielenie mu absolutorium. Udzielenie absolutorium lub nie nie zwalnia członków zarządu z odpowiedzialności cywilnej.

- Odpowiedzialność za szkody ponosi sam przewodniczący czy również inni członkowie zarządu?
- Za wyrządzoną wspólnocie mieszkaniowej szkodę ponoszą także odpowiedzialność odszkodowawczą członkowie zarządu. Kodeks cywilny mówi jasno: dłużnik obowiązany jest do naprawienia szkody wynikłej z niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania, chyba że nie da się go wykonać wskutek okoliczności, za które dłużnik nie może odpowiadać.

- Można to jakoś prościej ująć?
- Członkowie zarządu odpowiadają na zasadzie winy, odpowiadają więc tylko wtedy, gdy powstała szkoda jest konsekwencją niewykonania lub nienależytego wykonywania ich obowiązków.

- Jak to wytłumaczyć? Proszę o przykład.
- Bardzo proszę. Wspólnota mieszkaniowa zleca wykonanie remontu, który został przeprowadzony nieprawidłowo. Po pewnym czasie ujawniają się wady. Zarząd nie zawiadamia o tym wykonawcy, mimo że posiada wiedzę o ich istnieniu, a sprawy te były omawiane na zebraniach wspólnoty. Dopuszcza w ten sposób do upływu terminów gwarancji i rękojmi. Następnie wspólnota zmienia zarząd, który występuje już do wykonawcy o ich usunięcie, jednak okazuje się, że spółka będąca wykonawcą upadła, nie pozostawiając żadnego majątku, i to zanim wady zostały ujawnione. W rezultacie wspólnota mieszkaniowa zmuszona jest wykonać kolejny remont z własnych środków. W takiej sytuacji wspólnota może pociągnąć do odpowiedzialności członków zarządu.

Szukasz kredytu hipotecznego, zastanawiasz się nad zmianą mieszkania albo kupnem domu? Wejdź do serwisu Nieruchomości

Wideo

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Pisać pisma

G
Gość

No to ok-2 lata czekam na zrobienie schodów w piwnicy przy Kaszubskiej 66 , jak się ktoś tam ostatecznie połamie , oskarżę wspólnotę a nie TBS Prawobrzeże ?Bo wciąż słyszę , że to wspólnota blokuje wszelkie działania , nawet wstawienie okienek na strychu , pomijając już remont klatki czy dachu.Zatrudniają także sprzątaczkę , która nie sprząta a TBS jako współzarządzający nie ma na to wpływu .Nadaje się to na festiwal absurdu..

d
dr Docent

Za co odp jest zarząd wspólnoty to wszyscy wiemy. Bardziej by mnie interesowało - w jaki sposób zmusić do czegokolwiek zarząd wspólnoty z wyłączeniem drogi sądowej. z poważaniem,

Dodaj ogłoszenie