Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zarobki w branży zakupów i logistyki. Jakie specjalizacje są poszukiwane? Zobacz raport płacowy

Bogna Skarul
Bogna Skarul
Jakie zarobki są w branżach: zakupy i logistyka?  Można zarobić nawet 10 tys. zł! Sprawdź w galerii, na jakich stanowiskach można dostać największą wypłatę!Aby przejść do galerii, przesuń zdjęcie gestem lub naciśnij strzałkę w prawo.
Jakie zarobki są w branżach: zakupy i logistyka? Można zarobić nawet 10 tys. zł! Sprawdź w galerii, na jakich stanowiskach można dostać największą wypłatę!Aby przejść do galerii, przesuń zdjęcie gestem lub naciśnij strzałkę w prawo. Pexels
Zachodniopomorskie, przede wszystkim ze względu na swoje położenie, staje się coraz wyraźniejszym centrum na mapie firm związanych z logistyka i zakupami. Wśród największych firm logistycznych, które ulokowały w Szczecinie swoją działalność znajdują się Amazon ze swoim centrum e-commerce, Zalando z centrum dystrybucyjnym, się także m.in. DHL, Rhenus, Momox, Mycs, IKEA, Carlsberg, InPost, AUTODOC Logistics, IQ Metal czy grupa KION. Tymczasem, jak wynika z raportu firmy Hays Poland, w branży logistycznej i zakupów w 2022 roku aż 97 proc. firm planuje rekrutacje nowych pracowników. 78 proc. firm tej branży spodziewa się jednak kłopotów z naborem nowych pracowników. Z drugiej strony aż 58 proc. specjalistów rozważa zmianę pracy w 2022 roku. A 41 proc. specjalistów spodziewa się podwyżki.

Trendy w logistyce i zakupach

To wzrost zakupów online powoduje, że na rynku pracy w sektorze logistycznym obserwowana jest teraz wzmożoną aktywność rekrutacyjna osób, które potrzebne są do pracy. Szczególnie w kategorii zakupowej. To trend, który kształtuje bieżące potrzeby firm.

Jest też drugi trend, który wpływa na rozwój tego sektora. Chodzi o świadomość ochrony środowiska naturalnego. Dotyczy on przede wszystkim postępu technologicznego m.in. w logistyce opakowań, ogólnej automatyzacji biznesu i rozwoju nowych technologii.

- Z uwagi na znaczny wzrost sprzedaży w e-commerce, logistyka staje przed wyzwaniem zwiększenia wydajności łańcucha dostaw – prognozują specjaliści z firmy Hays Poland. - Jednocześnie ważnym celem jest ograniczanie negatywnego wpływu na środowisko i odpowiednie wykorzystanie zasobów naturalnych.

Eksperci zauważają również, że ze względu na braki surowców z Azji i opóźnienia w ich dostawach, branża motoryzacyjna w tym roku ponownie mierzyć się będzie z problemami.

- Wpływa to na nastroje zatrudnionych w niej specjalistów w obszarze logistyki i zakupów – mówią eksperci. - Począwszy od roku 2021, pracownicy deklarują większą gotowość do zmiany pracy.

Ile można zarobić w hotelarstwie i gastronomi? Sprawdź! >>      Przesuń po ekranie lub naciśnij strzałkę

Zarobki w gastronomii i hotelarstwie. Ile można zarobić? Zob...

Niedobór pracowników z określonymi umiejętnościami wpłynął na większą elastyczność pracodawców w kwestii wyboru pracownika. Chociaż w wymaganiach rekrutacyjnych firm nadal dominują kompetencje techniczne (m.in. określona wiedza systemowa czy praktyczne doświadczenie), to równie ważne są kompetencje uniwersalne, np. znajomość języka obcego. Szczególnie cenione są kompetencje analityczne, negocjacyjne, komunikacyjne czy przywódcze.

Poszukiwane specjalizacje

Pracodawcy poszukują ekspertów z zakresu optymalizacji procesów i kosztów, których rolą jest generowanie oszczędności, poprawa jakości obsługi oraz skrócenie lead time. Wzrost zapotrzebowania na ekspertów w sektorze logistyczno-magazynowym sprawia, iż pozyskanie odpowiednich specjalistów bywa dla pracodawców problematyczne. Sytuacja na rynku sprzyja zatem kandydatom i niejednokrotnie daje im możliwość wyboru spośród kilku ofert. Pomimo sytuacji pandemicznej, od pewnego czasu deklarują oni większą otwartość na zmianę miejsca pracy.

- Pracodawcy chętniej inwestują w kompetencje z zakresu szeroko rozumianej optymalizacji procesów. W cenie są kandydaci posiadający doświadczenie we wdrażaniu tego typu projektów w ramach łańcucha dostaw, implementacji nowych rozwiązań technologicznych oraz automatyzacji – mówi Magdalena Rawska specialism leader z firmy Hays Poland.

Wynagrodzenia

Sektor logistyczno-zakupowy doświadcza wzrostu wynagrodzeń. Jest to trend zauważalny szczególnie w mniejszych, bardziej elastycznych firmach, które szybciej zareagowały na sytuację rynkową i już w 2021 zdecydowały się na wzrost wynagrodzeń. W większych firmach zmiany płac nie zachodzą równie dynamicznie, natomiast nadchodzące miesiące powinny również tutaj przynieść podwyżki. Rewizja płac dla pracowników na każdym szczeblu będzie nieunikniona, aby móc pozyskiwać kandydatów o oczekiwanych kompetencjach.

- Z uwagi na wzrost zapotrzebowania na pracowników z obszaru łańcucha dostaw, organizacje z problemem wysokiej rotacji wprowadzają zmiany siatki płac i pakietu benefitów. Aby zapewnić sobie szerszy dostęp do pracowników, firmy inwestują również w kandydatów z niewielkim doświadczeniem zawodowym, rozwijając programy stażowe - Natalia Nowakowska Senior Consultant.

Ile można zarobić obecnie w obszarze zakupów i logistyki? Sprawdź w galerii!

Te dane do raportu płacowego zostały uzyskane na podstawie rekrutacji przeprowadzonych przez Hays Poland w 2021 r.

ZOBACZ TEŻ:

Budowa Wave Międzyzdroje Resort & Spa idzie pełną parą! Zdjęcia z wnętrz pochodzą z "domku pokazowego", gdzie mieści się biuro sprzedaży apartamentów. Ale żaden apartament w resorcie Wave nie jest dwukondygnacyjny.

Wieżowce w Międzyzdrojach pną się do góry! Tak mogą wyglądać...

Bądź na bieżąco i obserwuj:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński