Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zanim wystroisz choinkę

elle, 23 grudnia 2004 r.
Pięknie ozdobiona i oświetlona choinka tworzy bajkową scenerię w domu.
Pięknie ozdobiona i oświetlona choinka tworzy bajkową scenerię w domu. Marcin Bielecki
Nie wyobrażamy sobie świąt Bożego Narodzenia bez choinki z kolorowymi bombkami i bez dekoracji, które sprawiają, że raz w roku w domach panuje nieco bajkowa sceneria.

Nie może się więc obejść bez świecidełek, barwnych, błyszczących stroików i rozjarzonych światłem dekoracji.

Jeszcze do niedawna pięknie ubrane drzewko, ładnie prezentujące się w oknie, było najważniejszym elementem świątecznych wnętrz.

Moda nakazuje

Postępująca moda wyraźnie nakazuje przystroić jeszcze okna, drzwi, balkony, a także sosny, świerki, a nawet drzewa liściaste rosnące w ogrodzie lub przed wejściem do domu.

To przyjemny zwyczaj, bo miło przecież przejść obok cudzego, odświętnie rozjarzonego lampkami domu lub błyszczącej choinki rosnącej w przydomowym ogródku. Jeśli nawet ktoś powie, że to amerykański zwyczaj i ulegamy w ten sposób zachodnim modom, to musi również przyznać, że ma w sobie wiele uroku, a świętom dodaje prawdziwego blasku i wdzięku.

Problem polega jednak na tym, że nie każdy potrafi przygotować nie tylko piękne, ale także bezpieczne dekoracje.

Światła w ogrodzie

O ile iluminacja pokojowej choinki nie nastręcza specjalnych problemów (choć ostrożności nigdy za wiele), to przystrojenie żarówkami, zasilanymi prądem, drzewa rosnącego przed domem, na które pada deszcz lub śnieg, wcale nie jest proste.

Trzeba pamiętać przede wszystkim o tym, że nie wolno stosować do tego celu popularnych elektrycznych zestawów oświetleniowych, bo nadają się one wyłącznie do dekorowania choinek w pomieszczeniach. Tam, gdzie drzewa i krzewy narażone są na różne czynniki atmosferyczne m.in. na wilgoć i na silny wiatr, trzeba stosować specjalne instalacje.

Jeśli są one zasilane prądem o napięciu 220-230 V, muszą być bardzo dobrze zaizolowane przed wilgocią.

JAK ZADBAĆ O BEZPIECZEŃSTWO I ZDROWIE

* Najlepiej i najbezpieczniej kupić zestaw lampek z transformatorem obniżającym napięcie do 24 lub 12 V. W przypadku uszkodzenia, taka instalacja nie stanowi zagrożenia dla naszego zdrowia czy życia. Są też do nabycia w sklepach elektrycznych wodoodporne transformatory przeznaczone do instalacji zewnętrznej.

* We wszystkich zestawach choinkowych występują dwa typy połączeń żarówek: równoległe - gdy przepali się jedna żarówka, reszta nadal się świeci oraz szeregowe - w nim brak choćby jednej żarówki, powoduje zgaśnięcie pozostałych. W sklepach są do kupienia zestawy liczące od kilkunastu do 100 żarówek, a nawet więcej. Liczbę tę można zwielokrotnić podłączając kilka zestawów lub łącząc je w jeden. Niektóre komplety lampek mają specjalnie zamontowane na końcach wtyczki i gniazdka, aby można je było łączyć i powiększać.

* Aby do instalacji podłączyć prąd, potrzebny jest przedłużacz. Musi on mieć mocną plastikową izolację. Dobrze jest zaopatrzyć się w przedłużacze odpowiedniej długości - są już do nabycia 10-, 25-, 50-metrowe. Czasem trzeba jeszcze owinąć złącza specjalną izolacją zabezpieczającą instalację przed ewentualnym zwarciem.

* Łańcuchy oświetleniowe wiesza się zaczynając od wierzchołka drzewa. Jeśli w ogrodzie często przebywają dzieci lub zwierzęta, najniższe przewody powinny znaleźć się co najmniej 2,5 m nad ziemią.

* Kable doprowadzające prąd najlepiej umieścić w płytkim rowku i przykryć gałązkami igliwia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński