XXVII Sympozjum Historii Farmacji Stargard 2018. Aptekarze na drogach do Niepodległej

Informacja prasowa
Stargardzki aptekarz Jerzy Waliszewski, przewodniczący Sekcji Historii Farmacji PTFarm i komitetu organizacyjnego XXVII SHF
Stargardzki aptekarz Jerzy Waliszewski, przewodniczący Sekcji Historii Farmacji PTFarm i komitetu organizacyjnego XXVII SHF Tadeusz Surma
Coroczne sympozjum historii farmacji odbędzie się tym razem w dniach 25-26 maja 2018 w Stargardzie, w Hotelu Mały Młyn. Organizuje je Sekcja Historii Farmacji Oddziału Szczecińskiego Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego z siedzibą w stargardzkiej Aptece Nowej. Współorganizatorem jest Zespół Sekcji Historii Farmacji PTFarm.

Motyw przewodni sympozjum nie jest dziełem przypadku. Organizatorzy pragną podkreślić, że aptekarze wnieśli duży wkład w odzyskanie (i utrzymanie) niepodległości Polski. Uczestnicy (61 osób) przyjadą z Niemiec , Litwy i całej Polski. Wśród 30 referatów, komunikatów i posterów aż 19 poruszy kwestie pracy patriotycznej, obywatelskiej, naukowej i organicznej na rzecz odzyskania utraconej państwowości i umacniania restytuowanej ojczyzny. Pozostałe doniesienia naukowe zostaną przyporządkowane do dwóch tematów: „Cyrkulacja wiedzy i umiejętności w zakresie nauk farmaceutycznych i przyrodniczych” oraz „Pomeranica et Bydgostiana”.

Wydarzeniu naukowemu będzie towarzyszył bogaty program wystaw. W Muzeum Archeologiczno – Historycznym w Stargardzie otwarto dużą wystawę „Sanitas per aquam”, obrazującą rolę wody w lecznictwie i higienie na przestrzeni ostatnich 300 lat. W ratuszu będzie zaprezentowana wystawa „Leopold Skulski. Farmaceuta i mąż stanu” pochodząca z Głównej Biblioteki Lekarskiej w Warszawie. Przybliży ona osobę łódzkiego aptekarza, który był premierem rządu na przełomie 1919/1920 r. Na sali obrad pojawi się wystawa planszowa o piętnastoleciu Sekcji Historii Farmacji Oddziału Szczecińskiego Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego. Odbędzie się zwiedzanie kuratorskie wystawy nt. SPA oraz stałej wystawy aptekarskiej. Ponadto uczestnicy zostaną zaproszeni na mój ekskluzywny spacer historyczny po mieście „ Wehikułem czasu wśród Pomników Historii”.

Efektami wymiernymi sympozjum pozostaną: pamiętnik i monografia naukowa. Zaś do najważniejszych elementów spuścizny po tym wydarzeniu naukowym już dziś można zaliczyć opublikowane wyniki historycznych badań naukowych w obrębie farmacji i aptekarstwa, refleksję nad naukami farmaceutycznymi i profesją aptekarską w kontekście przemian społecznych i politycznych. Za niebagatelne należy uznać pogłębienie więzi między naukowcami , badaczami i pasjonatami tego fenomenu, który nazywamy historią farmacji.

Honorowy patronat nad konferencją objęli: J. M. Rektor PUM prof. dr hab. n. med. Bogusław Machaliński, Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz, Dyrektor Głównej Biblioteki Lekarskiej d n. przyr. Wojciech Giermaziak, Prezydent Miasta Stargard Rafał Zając, Naczelna Izba Aptekarska. Patronat edukacyjny objęło „Czasopismo Aptekarskie”. Spotkanie naukowe historyków i pasjonatów historii aptekarstwa zostało wpisane do harmonogramu uroczystości „Stargard dla Niepodległej”.

Jerzy Waliszewski - przewodniczący Sekcji i komitetu organizacyjnego XXVII SHF.

Zobacz też wideo: Danuta i Jerzy Waliszewski na Nocy Muzeów 2017

Wideo (ech)

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie