MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wracają rynki chłopskie

mdr
Umowę z wicemarszałkiem Andrzejem Jakubowskim podpisuje burmistrz Goleniowa, Robert Krupowicz.
Umowę z wicemarszałkiem Andrzejem Jakubowskim podpisuje burmistrz Goleniowa, Robert Krupowicz. Fot. Tomasz Dąbrowski
Do małych miast wrócą typowe rynki, na które jeszcze po wojnie rolnicy przywozili swoje produkty i nimi handlowali. Urząd marszałkowski chce je odtworzyć. Pięć miejscowości dostało dziś dofinansowanie.

- Ten projekt nosi nazwę "Mój rynek" i jestem za nim całym sercem - mówi wicemarszałek Andrzej Jakubowski. - Na takie miejsca, gdzie rolnicy oferują zdrową i ekologiczną, świeżą żywność, warzywa i owoce, jest bardzo duże zapotrzebowanie społeczne. Oczywiście, istnieją i dziś takie ryneczki, ale w stanie godnym pożałowania.

Wicemarszałek chce, aby wkrótce podobne dofinansownanie dostały też duże aglomeracje miejskie.

Z otrzymanej kwoty 495 tys. zł cieszy się burmistrz Wolina, Eugeniusz Jasiewicz.

- Przeprowadzimy obecne targowisko w nowe miejsce, gdzie powstanie 20 stanowisk na poziomie odpowiadającym XXI wiekowi, z pełną bazą infrastrukturalną. Przeprowadzka pozwoli nam na rozpoczęcie rewitalizacji starego miasta, nad którą pracujemy już od 5 lat. Pierwsze prace na starym mieście ruszą już na początku przyszłego roku, a nowe targowisko zostanie oddane do użytku wcześniej, jeszcze w tym roku.

Podobnie reaguje Robert Krupowicz, burmistrz Goleniowa. Tu też myśli się o modernizacji centrum miasta i obecnego targowiska "Turzynek". Goleniów otrzymał na inwestycję 635 tys. zł.

- Bardzo mnie cieszy, że wreszcie reagujemy na zapóźnienia cywilizacyjne - mówi burmistrz. - Ludzie chcą takiego handlu i to coraz bardziej, gdyż oferuje im oczekiwaną jakość, cenę i zdrowie.

W Goleniowie nowe targowisko, to część większej całości modernizacji centrum miasta. Część "Turzynka" zostanie przeznaczona również dla handlowców, którzy stworzą spółkę, która wybuduje tu halę targową. Zostanie z nimi podpisana 25-letnia umowa dzierżawna. Dodatkowo władze miasta planują też zagospodarowania brzegów rzeki Iny, by teren uatrakcyjnić turystycznie.

Gryfino otrzymany milion przeznaczy na budowę targowiska, które będzie uzupełnieniem dużej inwestycji modernizacji 800 m nabrzeża.

Zdaniem burmistrza Dobrzan (otrzymają również mln zł) był już najwyższy czas, by obecne targowisko zostało przebudowane.

- Na razie urąga ono wszelkim zasadom sprzedaży w XXI wieku - mówi Jan Prościak. - W planach mamy nie tylko nową infrastrukturę podstawową, stragany itd., ale również postawienie kawiarenki. Stworzymy tu całkiem nową bazę handlową, w części przeznaczoną właśnie na produkty dostarczane przez rolników. Budowę rozpoczniemy 1 marca i zakończymy do września 2013 r.

Radość burmistrza Wolina.
(fot. Fot. Tomasz Dąbrowski)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński