Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wojsko oddaje grunty, gminy planują inwestycje

Sławomir Włodarczyk
Zaniedbane, opuszczone i często przez długi okres dewastowane, a mimo wszystko atrakcyjne ze względu na swoje położenie. Takie walory mają zachodniopomorskie hektary zdemilitaryzowane, z których wycofuje się armia.
Zaniedbane, opuszczone i często przez długi okres dewastowane, a mimo wszystko atrakcyjne ze względu na swoje położenie. Takie walory mają zachodniopomorskie hektary zdemilitaryzowane, z których wycofuje się armia.
Około tysiąca nieruchomości, w tym położonych na Pomorzu Zachodnim, mają przejąć za darmo samorządy po likwidowanej Agencji Mienia Wojskowego. Projekt ustawy jako pilny trafił właśnie do Sejmu.

W tej operacji jest zaledwie jeden warunek - nieruchomości muszą być zbędne dla celów obronności lub bezpieczeństwa państwa.

Wartość powojskowego majątku przyprawia o zawrót głowy. To blisko tysiąc nieruchomości o łącznej powierzchni terenu ok. 8 tys. ha, na których znajduje się ok. 5 tys. obiektów o łącznej powierzchni użytkowej ok. 1 mln m2. Wykaz gruntów, który będą mogły przejąć gminy, zostanie wkrótce opublikowany przez MON.

Zachodniopomorskie samorządy już zacierają ręce. Wojskowy majątek przeznaczony do zbycia jest imponujący. To m.in. 22 ha działka z 10 magazynami w Trzebiatowie, 162 ha terenu tuż przy bałtyckiej plaży w Rogowie, 5.5 ha terenu przy ul. Szczecińskiej w Stargardzie, 362 ha lotnisko w Makowie koło Płotów, grunt przy ul. Głowackiego w centrum Szczecina, były dom wczasowy w Drawnie, koszarowce w Witkowie, poligony w Szczecinku i Wałczu, ośrodki wczasowe w Dąbkach i Kołobrzegu, 21 ha terenu w Jarominie koło Trzebiatowa, na którym stoi 14 zabytkowych obiektów zbudowanych przez wojsko u schyłku XIX stulecia, a nawet wiekowy areszt dla żołnierzy w Świnoujściu. Opisy tych parceli i hektarów dostępne są na stronie internetowej AMW: www.amw.com.pl.

Zdobyliśmy szczegóły ustawy przygotowanej przez wojsko. Np. przekazanie nieruchomości odbywać się będzie na podstawie decyzji wojewody. Jednak wcześniej samorząd będzie musiał złożyć wniosek o jej przejęcie.

Samorządy będą musiały pokryć koszty związane z przekazaniem nieruchomości, w tym koszty sprawdzenia stanu prawnego, pomiarów geodezyjnych, inwentaryzacji oraz przygotowania niezbędnej dokumentacji wymaganej przy przekazaniu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński